Wpływ przepisów i stanu infrastruktury na jakość ruchu pieszego
Czy w Polsce łatwo poruszać się pieszo? Barier, które możemy napotkać podczas chodzenia po miastach, jest bardzo dużo. Krótkie zielone zmusza w skrajnych przypadkach do przebiegania przez przejście, chodzenie z wózkiem dziecięcym w wielu miejscach jest utrudnione przez zaparkowane samochody, a w wielu miejscach chodniki są po prostu krzywe i dziurawe. Czy istnieją zatem przepisy, które wpływają na sytuację pieszych?
W niniejszej analizie odpowiadamy właśnie na to pytanie. Omawiamy przepisy zawarte w Prawie o Ruchu Drogowym (PoRD) oraz rozporządzeniach Ministra Transportu. Przyglądamy się również wpływowi sposobu projektowania infrastruktury oraz jej jakości na codzienne funkcjonow nie osób chodzących pieszo.
Duża część z informacji przedstawionych w niniejszym opracowaniu nie jest powszechnie znana pieszym, nierzadko również kierowcom, którzy w teorii powinni być z nimi zapoznani podczas kursu na prawo jazdy, a czasami nie jest zn na nawet służbom porządkowym (policja, straże gminne). Co za tym idzie, mamy w Polsce do czynienia z niewystarczającym egzekwowaniem praw osób pieszych. Obecna sytuacja ma olbrzymi wpływ na codzienne funkcjonowanie wszystkich obywateli – ponieważ praktycznie każdy z nas jest lub bywa pieszym.