Wygodniej nad Widawą – nasz wniosek
Od kilku lat trwa przebudowa Wrocławskiego Węzła Wodnego, której podstawowym celem jest wzmocnienie ochrony wrocławian przed powodzią. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji inwestycji, która nie powtórzy się w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat, poprawić warunki ruchu pieszego i rowerowego. Nietrudno bowiem zauważyć, że wały są we Wrocławiu bardzo popularnymi szlakami zarówno rekreacyjnymi, jak i służącymi codziennym podróżom do pracy.
Szansa na zmianę jakościową nie została wykorzystana podczas remontu wałów odrzańskich. W wielu miejscach zagrodzono drogę szlabanami, a trasy pieszo -rowerowe zostały wykonane z kostki.
Chcemy, żeby wały wzdłuż Widawy były wygodniejsze dla wrocławian. Trasy na nich powinny zyskać nawierzchnię bitumiczną (która jest tańsza, trwalsza, bardziej estetyczna i wygodniejsza od „polbruku”). Zamiast szlabanów warto zamontować słupki, które piesi i rowerzyści łatwo ominą.
Kilka dni temu wysłaliśmy wniosek w tej sprawie do Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który zarządza wałami. Mamy nadzieję, że prośby zostaną uwzględnione i już niedługo nabrzeże Widawy będzie równie funkcjonalne, jak wały wzdłuż Menu, Dunaju czy Wisły w Krakowie.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
———
Wrocław, 03 listopada 2015 r.
Pani Joanna Gustowska
Dyrektor
Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych
ul. Jana Matejki 5
50-333 Wrocław
WNIOSEK
Wnioskujemy o zastosowanie nawierzchni bitumicznej na koronie wałów przeciwpowodziowych. Ma to związek z pracami nad przebudową Wrocławskiego Węzła Wodnego, a nasz wniosek dotyczy w pierwszej kolejności wałów wzdłuż Widawy.
Z punktu widzenia mieszkańców, którzy korzystają z roweru w ramach rekreacji lub dojazdów do pracy, bez wątpienia to właśnie nawierzchnia bitumiczna daje największy komfort jazdy. We Wrocławiu są już tego typu rozwiązania – np. wały na Kozanowie – i nie sprawiają one problemów eksploatacyjnych. Co najważniejsze, bardzo chętnie i licznie korzystają z nich mieszkańcy. Podobne projekty zrealizowało kilka Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych w kraju.
Utwardzona nawierzchnia bitumiczna to po prostu korzyści dla mieszkańców. Umożliwi to wrocławianom wygodniejszą jazdę na rowerze i rolkach, bo tarcie i opory toczenia są mniejsze. Dzięki właściwemu odwodnieniu będzie bezpieczniej podczas opadów deszczu. Więcej rekreacji dla mieszkańców to zdrowsze miasto.
Warto również zaznaczyć, że korony wałów wykonane z nawierzchni mineralnych oraz z kostki betonowej szybko ulegają zniszczeniu, czego przykłady obserwujemy w innych miejscach miasta, np. na trasie za ZOO.
Z poważaniem,
Karolina Pulter, Monika Adamenko, Jakub Nowotarski
Stowarzyszenie Akcja Miasto
Za zdjęcia dziękujemy Grażynie.
Niestety główna fotografia artykułu jest nieaktualna – drzewa zostały wycięte…