O NAS

Akcja Miasto to stowarzyszenie tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców Wrocławia. Jesteśmy ludźmi z wielu różnych środowisk, z różnymi historiami, poglądami, zainteresowaniami.
Połączył nas Wrocław i dlatego właśnie działamy razem.

Jako grupa pozytywnych osób dążymy do pozytywnych zmian. Troszczymy się o nasze miasto i marzymy, że nasza aktywność udzieli się innym.

Chcesz pomóc?

Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.

wpłać darowiznę na cele statutowe

O CO NAM CHODZI

Od 8 lat działamy po to, żeby nasze miasto było przyjazne, zielone i dostępne.

Działamy dla Wrocławia, w którym:

  • szybko poruszamy się po mieście, bo mamy blisko przystanki, trasy rowerowe i nie stoimy w korkach,
  • możemy szeroko otwierać okna, bo nie zaszkodzi nam smog i hałas,
  • blisko jest zieleń, gdzie możemy wypocząć z bliskimi, pobiegać czy wyprowadzić psa.

Działamy dla Wrocławia, w którym władze słuchają mieszkańców, a mieszkańcy czują się odpowiedzialni za to jak wygląda miasto.

AKCJOMIASTOWICZE

[tmfshortcode id=”1559″]
[tmfshortcode id=”1560″]
[tmfshortcode id=”1561″]
[tmfshortcode id=”1657″]
[tmfshortcode id=”1658″]
[tmfshortcode id=”1659″]

DANE STOWARZYSZENIA

NIP: 8971768564
REGON: 021397082
KRS: 0000370435

ZARZĄD

Jakub Nowotarski
Agnieszka Imiela-Sikora
Miłosz Cichuta
Karolina Popów
Robert Gacek

KONTO BANKOWE

Stowarzyszenie Akcja Miasto
83 1140 2004 0000 3902 7553 6628
(mBank)

Historia Akcji Miasto

2022
Podwyżka cen za wywóz śmieci
Podwyżka cen za wywóz śmieci

Nagłośniliśmy temat podwyżki kosztów wywozu śmieci. Podwyżka cen byłaby skrajnie drastyczna, od 40% do nawet 175%, natomiast wywóz plastiku i papieru 2x rzadziej.

Murem za Marcinem
Murem za Marcinem

Zorganizowaliśmy konferencję prasową w sprawie zastraszania przez Jacka Sutryka i grożenia pozwem Marcinowi Nierodzie, członkowi Akcji Miasto i współautorowi podcastu Przyjaciele Kota Wrocka.

Ochrona Lasku Oporowskiego
Ochrona Lasku Oporowskiego

Prezydent Jacek Sutryk odrzucił prawie wszystkie wnioski o ochronę terenów cennych przyrodniczo jakie złożyła Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu. Dlatego też zebraliśmy podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą w sprawie Lasku Oporowskiego. Był to jeden z pierwszych terenów, o który koalicja zaczęłą walczyć, ale z pewnością nie ostatni.

Stołek za lojalność
Stołek za lojalność

Przeanalizowaliśmy składy zarządów i rad nadzorczych, dzięki czemu ujawniliśmy istnie rad programowych oraz mechanizmu ,,stołek za stołek’’. Dzięki naszej presji prezydent wycofał się z ich finansowania.

Dziki Wrocław – dzika przyjemność
Dziki Wrocław – dzika przyjemność

Rozpoczęliśmy projekt kampanii ekologicznej ,,Dziki Wrocław – dzika przyjemność’’, w którym wspólnie z ponad 20 ruchami społecznymi i ekologicznymi upomnieliśmy się o zwiększenie ochrony ważnych terenów zielonych we Wrocławiu.

BetOFF
BetOFF

W ramach kampani betOFF rozpoczęliśmy próby odbetonownia niemal 100 miejsc. Pokazywaliśmy również z czym wiąże się problem betonozy w mieście i ile trudności przynosi mieszkańcom.

Spacery po osiedlach
Spacery po osiedlach

Wspólnie z radami osiedli zorganizowaliśmy spacery osiedlowe dla mieszkańców, na których po drodze dyskutowaliśmy o lokalnych potrzebach. Dzięki pięciu radom osiedlowym poznaliśmy cudowne miejsca i zobaczyliśmy aktywną pracę nad powiększaniem terenów zielonych.

Jacek Sutryk, deweloperzy i ich ,,zielone’’ inwestycje
Jacek Sutryk, deweloperzy i ich ,,zielone’’ inwestycje

Protestowaliśmy przeciwko sprzedaży zielonych łąk przy Lesie Mokrzańskim, wycinkom drzew i betonozie w ramach działań związanych z betOFF. Co zakończyło się sukcesem i rezygnacją dewelopera!

Pomoc dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zbiórki i inne inicjatywy wspierające Ukrainę i uchodźców, jakie odbywają się we Wrocławiu – akcjamiasto.org/ukraina. W celu łatwiejszego znalezienia rodzaju pomocy, w jaką można się zaangażować – bazę można sortować według lokalizacji (osiedle) lub według kategorii.

Wolne tramwaje i wspólny bilet na kolej i MPK
Wolne tramwaje i wspólny bilet na kolej i MPK

Wnioskowaliśmy o działania urzędu na rzecz przyspieszenia tramwajów, które według raportu ,,Pulsu Gdańska” mieszczą się dopiero na 9 miejscu. W dalszym ciągu też upominaliśmy się o wspólny bilet na kolej i MPK.

Protesty przeciwko wycince drzew
Protesty przeciwko wycince drzew

Nagłaśnialiśmy temat wycinki drzew i większej dbałości o zieleń. Wsparliśmy protesty mieszkańców dotyczące zabudowy Parku Południowego.

2021
Pieszy Wrocław. Drugi krok.
Pieszy Wrocław. Drugi krok.

Zakończyliśmy drugą edycję naszego sztandarowego projektu.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął naszą uchwałę!
Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął naszą uchwałę!

Pierwsza w historii Dolnego Śląska uchwała wynikająca z inicjatywy obywatelskiej została podjęta. Głosami wszystkich radnych, poprzez aklamację, przedstawiono marszałkowi województwa kierunki rozwoju kolei aglomeracyjnych i integracji biletowej w największych miastach i obszarach województwa dolnośląskiego.

HUBA – hub aktywistyczny
HUBA – hub aktywistyczny

Powołujemy HUBĘ. HUBA to wrocławski hub aktywistyczny. Jego celem jest edukacja i sieciowanie aktywistów działających dla ochrony klimatu oraz realne wsparcie aktywistów i mieszkańców w przygotowaniu akcji, protestów i projektów proklimatycznych we Wrocławiu.

Wrocławski Program Tramwajowy 2.0
Wrocławski Program Tramwajowy 2.0

Prezentujemy społeczną wersję Wrocławskiego Programu Tramwajowego (WPT) 2.0. To zestaw inwestycji tramwajowych, jakie powinno zrealizować miasto w najbliższych latach. Zakres prac wynika z możliwego dofinansowania unijnego.

Domagamy się przebudowy ulicy Świdnickiej
Domagamy się przebudowy ulicy Świdnickiej

Ulica Świdnicka to jedna z najbardziej nieprzyjaznych mieszkańcom ulic w centrum miasta. Tylko od początku 2019 roku doszło tam do ponad 150 wypadków i kolizji. Przygotowaliśmy serię filmów o tym jak korzysta się z tej ulicy i jak mogłaby wyglądać gdyby prezydent Sutryk spełnił swoje obietnice z panelu obywatelskiego.

Wrocławska Mapa Rzemieślników na pl. Grunwaldzkim
Wrocławska Mapa Rzemieślników na pl. Grunwaldzkim

Wrocławska Mapa Rzemieślników powiększyła swój zasięg o kolejne osiedle. Tym razem na mapie znaleźli się rzemieślnicy z placu Grunwaldzkiego. Systematycznie dodajemy także kolejnych rzemieślników i łącznie mamy ich już około setki.

Chodzi o życie
Chodzi o życie

Rząd spełnił dwa z czterech postulatów, o które walczyliśmy w ramach kampanii społecznej “Chodzi o życie”. Piesi zyskują pierwszeństwo na pasach. Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym zostanie zrównana do 50 km/h niezależnie od pory dnia.

Zbieramy podpisy pod uchwałami
Zbieramy podpisy pod uchwałami

Zebraliśmy ponad 1000 podpisów pod projektem uchwały do Rady Miejskiej wzywającej prezydenta Jacka Sutryka do rozmów z kolejarzami w sprawie honorowania Urban Card w pociągach i ponad 1300 podpisów do sejmiku województwa w sprawie powołania kolei aglomeracyjnej i integracji biletowej w największych miastach regionu.

Podcast Akcji Miasto
Podcast Akcji Miasto

Rusza nasz podcast. W pierwszym odcinku Akcji Miasto gościmy Agatę Tannenberg, aktywistkę która współtworzyła struktury organizacyjne i strategię medialną Exctinction Rebelion, współtworzyła kampanie na rzecz ochrony klimatu, w tym kampanię na rzecz alarmu klimatycznego we Wrocławiu.

Sutryk.info
Sutryk.info

Prezentujemy raport na półmetek kadencji prezydenta Jacka Sutryka. Podsumowaliśmy połowę kadencji w pięciu obszarach tematycznych: Przyroda i Środowisko, Transport, Dialog Społeczny, Dobra Atmosfera i Polityka Klimatyczna.

Wrocławska Mapa Rzemieślników cd.
Wrocławska Mapa Rzemieślników cd.

Wrocławska Mapa Rzemieślników swym zasięgiem objęła osiedle Ołbin. Obok Nadodrza to kolejne osiedle, na którym udało nam się nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w swoim fachu oraz kreatywnymi twórcami.

Wniosek do NIK
Wniosek do NIK

Złożyliśmy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w Urzędzie Miejskim Wrocławia, Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta a także we wrocławskiej jednostce Straży Miejskiej w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu Strefą Płatnego Parkowania.

2020
Panel obywatelski 2020 – wrocławianie stawiają na tramwaje i rowery
Panel obywatelski 2020 – wrocławianie stawiają na tramwaje i rowery

Wynik panelu bez wątpienia przełoży się na poprawę jakości życia w mieście. Wrocław potrzebuje nowych linii tramwajowych na wspomniane osiedla, by pojawiła się alternatywa wobec samochodu. Nie jest nią autobus, bo ten stoi w korku wraz z autami. Tak samo potrzebuje spójnej sieci tras rowerowych. Budowa kolejnych tras sprawi, że

Walczymy z podwyżką biletów MPK
Walczymy z podwyżką biletów MPK

Wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia zwracamy się do Radnych Miejskich Wrocławia z uprzejmą prośbą o rozwagę i rozsądek prowadzący do głosowania przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Podwyżek cen MPK nie można pogodzić z polityką wzmacniania roli transportu zbiorowego, ponieważ wyższe ceny biletów nie prowadzą do zwiększenia

Z wózkiem po Wrocławiu
Z wózkiem po Wrocławiu

Z okazji Dnia Dziecka życzymy najmłodszym i ich Rodzicom cudownych spacerów po mieście. Spacerów po chodnikach! Bo póki co nie jest to takie oczywiste, co udowadnia profil Z wózkiem po Wrocławiu.

Sprawdzamy działania Wrocławskiej Straż Miejskiej
Sprawdzamy działania Wrocławskiej Straż Miejskiej

Przez cały 2020 rok skrupulatnie sprawdzaliśmy skuteczność działań wrocławskiej Straży Miejskiej. Wrocław potrzebuje skrupulatniej realizacji polityki parkingowej oraz dobrej organizacji strefy płatnego parkowania. Bez skutecznej egzekucji prawa oraz dobrze działającej Straży Miejskiej, wszelkie działania w tej sferze nie maja sensu.

Wrocławska Mapa Rzemieślników
Wrocławska Mapa Rzemieślników

Z przyjemnością przedstawiamy premierę naszego pilotażowego projektu: Wrocławskiej Mapy Rzemieślników. To efekt pracy, która w ostatnich miesiącach polegała na odwiedzaniu, zbieraniu danych i historii o pracujących i tworzących rzemieślnikach – na początek – na Nadodrzu.

2019
5 URODZINY AKCJI MIASTO
5 URODZINY AKCJI MIASTO

Sami nie możemy w to uwierzyć, ale minęło już 5 lat odkąd Akcja Miasto rozpoczęła swoje działania na rzecz lepszego Wrocławia 🙌 Wszystko zaczęło się od projektu Rowerowy Wrocław w WBO 2014. Wtedy nie przypuszczaliśmy jeszcze, że 5 lat później będziemy największym ruchem miejskim we Wrocławiu

Tort dla prezydenta z okazji setnego wykolejenia tramwaju
Tort dla prezydenta z okazji setnego wykolejenia tramwaju

W 2019 we Wrocławiu tramwaje wykoleiły się już 100 razy! Z tej okazji wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia okolicznościowy tort. Domagamy się zwiększenia puli środków przeznaczanych na remonty i utrzymanie torowisk.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019

We wrześniu 2019 byliśmy na pl. Kościuszki, gdzie miasto organizowało obchody dnia bez samochodu. Był to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dziękujemy, że byliście z nami na naszym sobotnim pokazie filmów, na niedzielnych warsztatach dla dzieci i publicznym czytaniu książki „Jak rowery mogą uratować świat”

#chodziożycie
#chodziożycie

W 2019 roku wspólnie z Miasto Jest Nasze rozpoczęliśmy kampanię #chodziożycie, której celem jest doprowadzenie do zmian w prawie i poprawa bezpieczeństwa na drogach. W styczniu 2021 r. Sejm przegłosował bardzo ważną zmianę w prawie – od 1 czerwca piesi wchodzący na pasy będą mieli pierwszeństwo, a kierowcy będą mieli

Mapa Kondycji Wrocławskich Torowisk
Mapa Kondycji Wrocławskich Torowisk

Tramwaj gdzieś się znowu wykoleił? 🚧🙁 To dlatego, że Wrocław zaniedbał remonty torowisk. Publikujemy dla was mapę stanu torowisk na podstawie danych magistratu 🛤👍👎 www.akcjamiasto.org/torowiska

Kandydaci z dykty 2019
Kandydaci z dykty 2019

Chcemy wierzyć, że władze Wrocławia zainspirują się dobrymi praktykami z innych miast i uszanują prawo mieszkańców do estetycznej przestrzeni miejskiej. Kolejne wybory już za kilka miesięcy. Czy do tego czasu doczekamy się zmian również we Wrocławiu?

Walka ze smogiem cd.
Walka ze smogiem cd.

Wrocław polskim liderem w liczbie mieszkań komunalnych z piecami węglowymi! #CzarnaStolicaSmogu Spytaliśmy inne miasta, ile mają mieszkań komunalnych z piecami na węgiel. Gratulacje dla Wrocławia, który bije inne miasta na głowę

2018
Wizja Zero
Wizja Zero

Aż 24 osoby zginęły na wrocławskich drogach w 2017 roku. To zdecydowanie za dużo, dlatego wystąpiliśmy z propozycją stworzenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do realizacji wizji zero, czyli sytuacji, w której nikt we Wrocławiu nie ginie w wypadkach drogowych. Potrzeba do tego systemowych i zdecydowanych działań, które obejmują

Analiza Wrocławskiej Polityki Mobilności
Analiza Wrocławskiej Polityki Mobilności

W ramach projektu finansowanego z dotacji Fundacji im. St. Batorego przeanalizowaliśmy Wrocławską Politykę Mobilności. Najważniejszy strategiczny dokument o transporcie w mieście uchwalono w 2013 roku. W naszych ekspertyzach sprawdziliśmy, jak od tego czasu jest on realizowany. Przedstawiliśmy również rekomendacje działań, które naszym zdaniem powinny zostać podjęte przez miasto.

Kładka Niepodległości
Kładka Niepodległości

Zaproponowaliśmy budowę Kładki Niepodległości, która połączyłaby Przedmieście Oławskie ze Wzgórzem Partyzantów i upamiętniłaby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Co prawda nasz wniosek został odrzucony przez urzędników, ale nowy Prezydent Wrocławia wpisał budowę kładki do swojego programu wyborczego. Liczymy na jej szybką realizację!

Złota Szyna dla Prezydenta
Złota Szyna dla Prezydenta

Wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia Pękniętą Złotą Szynę jako nagrodę za doprowadzenie torowisk do fatalnego stanu. Zawnioskowaliśmy również do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie czy władze Wrocławia należycie dbają o stan infrastruktury torowej. W latach 2011-2017 odsetek torów, które są w stanie dobrym lub bardzo dobrym, spadł z 76% do 56%. W

Lex Deweloper
Lex Deweloper

Jako członkowie Kongresu Ruchów Miejskich protestowaliśmy przeciwko specustawie mieszkaniowej znanej szerzej jako Lex Deweloper. Umożliwia ona budowę mieszkań na terenach o niskiej dostępności transportu, usług czy zieleni. Przyjęcie tej ustawy pogłębiło chaos przestrzenny w naszym kraju. Jednak nie poddajemy się i wciąż działamy, aby negatywny wpływ Lex Deweloper był jak

2017
Ratujmy Straż Miejską
Ratujmy Straż Miejską

Wnioskowaliśmy o reformę Straży Miejskiej i zwiększenie jej finansowania. Służba ta jest od lat niedofinansowana, co skutkuje licznymi wakatami i niską efektywnością jej działań. Tymczasem strażnicy miejscy zajmują się sprawami, które są kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. Egzekwują przepisy antysmogowe, dbają o porządek na osiedlach i kontrolują bezpieczeństwo

Aleja Pomorska
Aleja Pomorska

Zbieraliśmy podpisy pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej. Chcieliśmy, aby ciąg Pomorska – plac Staszica – Reymonta – most Osobowicki został wyremontowany i powstały na nim ciche torowisko i jezdnia, równe chodniki oraz drogi dla rowerów. Odnieśliśmy suckes, bo obecnie miasto przygotowuje się do tej inwestycji.

Wygodne i nowoczesne tramwaje
Wygodne i nowoczesne tramwaje

Apelowaliśmy o ponowne rozpisanie przetargu na nowe tramwaje. Naszym zdaniem miasto powinno kupić pojazdy z co najmniej 70% niskiej podłogi. Ułatwiłoby to podróż osobom starszym i niepełnosprawnym, a także zmniejszyłoby czas wymiany pasażerów. Jako symbol tramwajów, które ostatecznie kupiło miasto, wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia maszynę do pisania.

Walka ze smogiem
Walka ze smogiem

Profil na facebooku Czy we Wrocławiu jest dzisiaj smog, na którym na bieżąco informujemy mieszkańców o stanie skażenia wrocławskiego powietrza założyliśmy pod koniec 2015 roku. A na początku 2017 roku dołączyliśmy do Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i wspólnie prowadzimy działania na rzecz przeciwdziałania tragicznej jakości powietrza w naszym mieście.

2016
Kamienice na Pułaskiego
Kamienice na Pułaskiego

W celu poszerzenie jezdni, magistrat planował wyburzenie XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Pułaskiego. Byłby to dotkliwy cios w historyczne dziedzictwo Wrocławia. Pod wpływem naszego nacisku prezydent zmienił zdanie. Starania ruchów miejskich i mieszkańców opłaciły się. Zabytkowe kamienice na Pułaskiego dostaną swoją szansę.

Święty Spokój
Święty Spokój

Otwarcie ul. św. Antoniego po zakończeniu projektu mającego na celu jej uspokojenie. Pojawiły się tam elementy, które pozwalają wygodniej korzystać z niej pieszym. Na ulicy pojawią się dodatkowe miejsca do siedzenia i zieleń, które uzupełnią jej obecne funkcje. Na specjalnych sześcianach informacyjnych można zobaczyć obiekty historyczne z ul. św. Antoniego,

Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2016
Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2016

Po raz drugi koordynowaliśmy udział Wrocławia w Europejskim Wyzwaniu rowerowym i po raz drugi z sukcesem! Była to już piąta edycja EWR, natomiast Wrocław startował w nim drugi raz, ponownie zajmując drugie miejsce oraz osiągając niemal identyczny wynik jak w ubiegłym roku – odpowiednio 333 566 km (2016 r.) i

Akcja Uratujmy Elewator “Odra”
Akcja Uratujmy Elewator “Odra”

Dawnemu elewatorowi zbożowemu “Odra” przy ul. Rychtalskiej na Kleczkowie groziła rozbiórka – prywatny inwestor wykupił działkę, na której stoi elewator chciał zrównać z ziemią jedną z ostatnich budowli tego typu we Wrocławiu. Uważaliśmy, że dziedzictwo poprzemysłowe zasługuje na ochronę i zachowanie, dlatego stworzyliśmy petycję domagając się uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania

2015
Kampania Tramwaje Zamiast Korków
Kampania Tramwaje Zamiast Korków

Kampanię zrealizowaliśmy po zweryfikowaniu planów rozwoju sieci tramwajowej we Wrocławiu. Kiedy zestawiliśmy ze sobą liczby, okazało się, że na realizację planów Urzędu Miejskiego, przy utrzymaniu tempa z ostatnich 13 lat, musielibyśmy czekać jeszcze 177 kolejnych! Stworzyliśmy petycję z prośbą do prezydenta o szybsze działania i nadanie priorytetu dla inwestycji w

Projekt Pieszy Wrocław
Projekt Pieszy Wrocław

Inicjatywa Pieszy Wrocław powstała jeszcze w 2014 roku, a projekt o tej samej nazwie realizowaliśmy od maja 2015 w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG. W ramach projektu napisaliśmy pierwszy tak obszerny w Polsce raport poświęcony ruchowi pieszemu, stworzyliśmy Politykę Pieszą – zbiór praktycznych porad

Kocham Wrocław, wybieram rower
Kocham Wrocław, wybieram rower

Kocham Wrocław, wybieram rower to kampania, którą przez nieco ponad pół roku prowadziliśmy w naszym mieście zachęcając do zmiany środka transportu na zdrowszy, szybszy, bardziej ekonomiczny i ekologiczny, jakim bez wątpienia jest właśnie rower. Trudno zliczyć, ile osób udało nam się w tym czasie przekonać. Za to z łatwością możemy

30 Kreatywnych Wrocławia
30 Kreatywnych Wrocławia

Znaleźliśmy się w gronie 30 najbardziej kreatywnych ludzi i organizacji Wrocławia w ramach plebiscytu organizowanego przez portal wroclaw.pl. Jak twierdzą organizatorzy, należymy do “wrocławian, którzy mocniej chcą, więcej robią, mniej się boją i bardziej ryzykują”. Wyróżnienie było dla nas tym bardziej szczególne, że otrzymane zaledwie po 6 miesiącach działalności!

2014
Początki
Początki

Za datę powstania uznajemy 26.10.2014. Nie złożyliśmy wtedy dokumentów do KRS. Nie wtedy uzyskaliśmy odpowiedź z Sądu. Wtedy pierwszy raz spotkaliśmy się w grupie jako Akcja Miasto. Od tego czasu prowadzimy liczne działania zmierzające do zmiany miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom.

Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia
Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia

Pomysł na Akcję Miasto powstał na początku 2014 roku. Chcieliśmy zaproponować nową jakość współtworzenia miasta i uczestniczenia w jego życiu przez oddolne działanie. Wielu z nas spotkało się po raz pierwszy w lecie 2014 roku podczas promowania projektu „Rowerowy Wrocław” do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt wygrał w głosowaniu, a my