O NAS
Akcja Miasto to stowarzyszenie tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców Wrocławia. Jesteśmy ludźmi z wielu różnych środowisk, z różnymi historiami, poglądami, zainteresowaniami.
Połączył nas Wrocław i dlatego właśnie działamy razem.
Jako grupa pozytywnych osób dążymy do pozytywnych zmian. Troszczymy się o nasze miasto i marzymy, że nasza aktywność udzieli się innym.
Chcesz pomóc?
Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.
O CO NAM CHODZI
Od 8 lat działamy po to, żeby nasze miasto było przyjazne, zielone i dostępne.
Działamy dla Wrocławia, w którym:
- szybko poruszamy się po mieście, bo mamy blisko przystanki, trasy rowerowe i nie stoimy w korkach,
- możemy szeroko otwierać okna, bo nie zaszkodzi nam smog i hałas,
- blisko jest zieleń, gdzie możemy wypocząć z bliskimi, pobiegać czy wyprowadzić psa.
Działamy dla Wrocławia, w którym władze słuchają mieszkańców, a mieszkańcy czują się odpowiedzialni za to jak wygląda miasto.
AKCJOMIASTOWICZE
DANE STOWARZYSZENIA
NIP: 8971768564
REGON: 021397082
KRS: 0000370435
ZARZĄD
Jakub Nowotarski
Agnieszka Imiela-Sikora
Miłosz Cichuta
Karolina Popów
Robert Gacek
KONTO BANKOWE
Stowarzyszenie Akcja Miasto
83 1140 2004 0000 3902 7553 6628
(mBank)
Historia Akcji Miasto
Prezydent Jacek Sutryk odrzucił prawie wszystkie wnioski o ochronę terenów cennych przyrodniczo jakie złożyła Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu. Dlatego też zebraliśmy podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą w sprawie Lasku Oporowskiego. Był to jeden z pierwszych terenów, o który koalicja zaczęłą walczyć, ale z pewnością nie ostatni.
Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zbiórki i inne inicjatywy wspierające Ukrainę i uchodźców, jakie odbywają się we Wrocławiu – akcjamiasto.org/ukraina. W celu łatwiejszego znalezienia rodzaju pomocy, w jaką można się zaangażować – bazę można sortować według lokalizacji (osiedle) lub według kategorii.
Pierwsza w historii Dolnego Śląska uchwała wynikająca z inicjatywy obywatelskiej została podjęta. Głosami wszystkich radnych, poprzez aklamację, przedstawiono marszałkowi województwa kierunki rozwoju kolei aglomeracyjnych i integracji biletowej w największych miastach i obszarach województwa dolnośląskiego.
Ulica Świdnicka to jedna z najbardziej nieprzyjaznych mieszkańcom ulic w centrum miasta. Tylko od początku 2019 roku doszło tam do ponad 150 wypadków i kolizji. Przygotowaliśmy serię filmów o tym jak korzysta się z tej ulicy i jak mogłaby wyglądać gdyby prezydent Sutryk spełnił swoje obietnice z panelu obywatelskiego.
Zebraliśmy ponad 1000 podpisów pod projektem uchwały do Rady Miejskiej wzywającej prezydenta Jacka Sutryka do rozmów z kolejarzami w sprawie honorowania Urban Card w pociągach i ponad 1300 podpisów do sejmiku województwa w sprawie powołania kolei aglomeracyjnej i integracji biletowej w największych miastach regionu.
Rusza nasz podcast. W pierwszym odcinku Akcji Miasto gościmy Agatę Tannenberg, aktywistkę która współtworzyła struktury organizacyjne i strategię medialną Exctinction Rebelion, współtworzyła kampanie na rzecz ochrony klimatu, w tym kampanię na rzecz alarmu klimatycznego we Wrocławiu.
Wynik panelu bez wątpienia przełoży się na poprawę jakości życia w mieście. Wrocław potrzebuje nowych linii tramwajowych na wspomniane osiedla, by pojawiła się alternatywa wobec samochodu. Nie jest nią autobus, bo ten stoi w korku wraz z autami. Tak samo potrzebuje spójnej sieci tras rowerowych. Budowa kolejnych tras sprawi, że
Wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia zwracamy się do Radnych Miejskich Wrocławia z uprzejmą prośbą o rozwagę i rozsądek prowadzący do głosowania przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Podwyżek cen MPK nie można pogodzić z polityką wzmacniania roli transportu zbiorowego, ponieważ wyższe ceny biletów nie prowadzą do zwiększenia
Przez cały 2020 rok skrupulatnie sprawdzaliśmy skuteczność działań wrocławskiej Straży Miejskiej. Wrocław potrzebuje skrupulatniej realizacji polityki parkingowej oraz dobrej organizacji strefy płatnego parkowania. Bez skutecznej egzekucji prawa oraz dobrze działającej Straży Miejskiej, wszelkie działania w tej sferze nie maja sensu.
Z przyjemnością przedstawiamy premierę naszego pilotażowego projektu: Wrocławskiej Mapy Rzemieślników. To efekt pracy, która w ostatnich miesiącach polegała na odwiedzaniu, zbieraniu danych i historii o pracujących i tworzących rzemieślnikach – na początek – na Nadodrzu.
Sami nie możemy w to uwierzyć, ale minęło już 5 lat odkąd Akcja Miasto rozpoczęła swoje działania na rzecz lepszego Wrocławia 🙌 Wszystko zaczęło się od projektu Rowerowy Wrocław w WBO 2014. Wtedy nie przypuszczaliśmy jeszcze, że 5 lat później będziemy największym ruchem miejskim we Wrocławiu
We wrześniu 2019 byliśmy na pl. Kościuszki, gdzie miasto organizowało obchody dnia bez samochodu. Był to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dziękujemy, że byliście z nami na naszym sobotnim pokazie filmów, na niedzielnych warsztatach dla dzieci i publicznym czytaniu książki „Jak rowery mogą uratować świat”
W 2019 roku wspólnie z Miasto Jest Nasze rozpoczęliśmy kampanię #chodziożycie, której celem jest doprowadzenie do zmian w prawie i poprawa bezpieczeństwa na drogach. W styczniu 2021 r. Sejm przegłosował bardzo ważną zmianę w prawie – od 1 czerwca piesi wchodzący na pasy będą mieli pierwszeństwo, a kierowcy będą mieli
Aż 24 osoby zginęły na wrocławskich drogach w 2017 roku. To zdecydowanie za dużo, dlatego wystąpiliśmy z propozycją stworzenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do realizacji wizji zero, czyli sytuacji, w której nikt we Wrocławiu nie ginie w wypadkach drogowych. Potrzeba do tego systemowych i zdecydowanych działań, które obejmują
W ramach projektu finansowanego z dotacji Fundacji im. St. Batorego przeanalizowaliśmy Wrocławską Politykę Mobilności. Najważniejszy strategiczny dokument o transporcie w mieście uchwalono w 2013 roku. W naszych ekspertyzach sprawdziliśmy, jak od tego czasu jest on realizowany. Przedstawiliśmy również rekomendacje działań, które naszym zdaniem powinny zostać podjęte przez miasto.
Zaproponowaliśmy budowę Kładki Niepodległości, która połączyłaby Przedmieście Oławskie ze Wzgórzem Partyzantów i upamiętniłaby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Co prawda nasz wniosek został odrzucony przez urzędników, ale nowy Prezydent Wrocławia wpisał budowę kładki do swojego programu wyborczego. Liczymy na jej szybką realizację!
Wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia Pękniętą Złotą Szynę jako nagrodę za doprowadzenie torowisk do fatalnego stanu. Zawnioskowaliśmy również do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie czy władze Wrocławia należycie dbają o stan infrastruktury torowej. W latach 2011-2017 odsetek torów, które są w stanie dobrym lub bardzo dobrym, spadł z 76% do 56%. W
Jako członkowie Kongresu Ruchów Miejskich protestowaliśmy przeciwko specustawie mieszkaniowej znanej szerzej jako Lex Deweloper. Umożliwia ona budowę mieszkań na terenach o niskiej dostępności transportu, usług czy zieleni. Przyjęcie tej ustawy pogłębiło chaos przestrzenny w naszym kraju. Jednak nie poddajemy się i wciąż działamy, aby negatywny wpływ Lex Deweloper był jak
Wnioskowaliśmy o reformę Straży Miejskiej i zwiększenie jej finansowania. Służba ta jest od lat niedofinansowana, co skutkuje licznymi wakatami i niską efektywnością jej działań. Tymczasem strażnicy miejscy zajmują się sprawami, które są kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. Egzekwują przepisy antysmogowe, dbają o porządek na osiedlach i kontrolują bezpieczeństwo
Zbieraliśmy podpisy pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej. Chcieliśmy, aby ciąg Pomorska – plac Staszica – Reymonta – most Osobowicki został wyremontowany i powstały na nim ciche torowisko i jezdnia, równe chodniki oraz drogi dla rowerów. Odnieśliśmy suckes, bo obecnie miasto przygotowuje się do tej inwestycji.
Apelowaliśmy o ponowne rozpisanie przetargu na nowe tramwaje. Naszym zdaniem miasto powinno kupić pojazdy z co najmniej 70% niskiej podłogi. Ułatwiłoby to podróż osobom starszym i niepełnosprawnym, a także zmniejszyłoby czas wymiany pasażerów. Jako symbol tramwajów, które ostatecznie kupiło miasto, wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia maszynę do pisania.
Profil na facebooku Czy we Wrocławiu jest dzisiaj smog, na którym na bieżąco informujemy mieszkańców o stanie skażenia wrocławskiego powietrza założyliśmy pod koniec 2015 roku. A na początku 2017 roku dołączyliśmy do Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i wspólnie prowadzimy działania na rzecz przeciwdziałania tragicznej jakości powietrza w naszym mieście.
W celu poszerzenie jezdni, magistrat planował wyburzenie XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Pułaskiego. Byłby to dotkliwy cios w historyczne dziedzictwo Wrocławia. Pod wpływem naszego nacisku prezydent zmienił zdanie. Starania ruchów miejskich i mieszkańców opłaciły się. Zabytkowe kamienice na Pułaskiego dostaną swoją szansę.
Otwarcie ul. św. Antoniego po zakończeniu projektu mającego na celu jej uspokojenie. Pojawiły się tam elementy, które pozwalają wygodniej korzystać z niej pieszym. Na ulicy pojawią się dodatkowe miejsca do siedzenia i zieleń, które uzupełnią jej obecne funkcje. Na specjalnych sześcianach informacyjnych można zobaczyć obiekty historyczne z ul. św. Antoniego,
Po raz drugi koordynowaliśmy udział Wrocławia w Europejskim Wyzwaniu rowerowym i po raz drugi z sukcesem! Była to już piąta edycja EWR, natomiast Wrocław startował w nim drugi raz, ponownie zajmując drugie miejsce oraz osiągając niemal identyczny wynik jak w ubiegłym roku – odpowiednio 333 566 km (2016 r.) i
Dawnemu elewatorowi zbożowemu “Odra” przy ul. Rychtalskiej na Kleczkowie groziła rozbiórka – prywatny inwestor wykupił działkę, na której stoi elewator chciał zrównać z ziemią jedną z ostatnich budowli tego typu we Wrocławiu. Uważaliśmy, że dziedzictwo poprzemysłowe zasługuje na ochronę i zachowanie, dlatego stworzyliśmy petycję domagając się uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania
Kampanię zrealizowaliśmy po zweryfikowaniu planów rozwoju sieci tramwajowej we Wrocławiu. Kiedy zestawiliśmy ze sobą liczby, okazało się, że na realizację planów Urzędu Miejskiego, przy utrzymaniu tempa z ostatnich 13 lat, musielibyśmy czekać jeszcze 177 kolejnych! Stworzyliśmy petycję z prośbą do prezydenta o szybsze działania i nadanie priorytetu dla inwestycji w
Inicjatywa Pieszy Wrocław powstała jeszcze w 2014 roku, a projekt o tej samej nazwie realizowaliśmy od maja 2015 w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG. W ramach projektu napisaliśmy pierwszy tak obszerny w Polsce raport poświęcony ruchowi pieszemu, stworzyliśmy Politykę Pieszą – zbiór praktycznych porad
Kocham Wrocław, wybieram rower to kampania, którą przez nieco ponad pół roku prowadziliśmy w naszym mieście zachęcając do zmiany środka transportu na zdrowszy, szybszy, bardziej ekonomiczny i ekologiczny, jakim bez wątpienia jest właśnie rower. Trudno zliczyć, ile osób udało nam się w tym czasie przekonać. Za to z łatwością możemy
Znaleźliśmy się w gronie 30 najbardziej kreatywnych ludzi i organizacji Wrocławia w ramach plebiscytu organizowanego przez portal wroclaw.pl. Jak twierdzą organizatorzy, należymy do “wrocławian, którzy mocniej chcą, więcej robią, mniej się boją i bardziej ryzykują”. Wyróżnienie było dla nas tym bardziej szczególne, że otrzymane zaledwie po 6 miesiącach działalności!
Pomysł na Akcję Miasto powstał na początku 2014 roku. Chcieliśmy zaproponować nową jakość współtworzenia miasta i uczestniczenia w jego życiu przez oddolne działanie. Wielu z nas spotkało się po raz pierwszy w lecie 2014 roku podczas promowania projektu „Rowerowy Wrocław” do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt wygrał w głosowaniu, a my