O NAS

Akcja Miasto to stowarzyszenie tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców Wrocławia. Jesteśmy ludźmi z wielu różnych środowisk, z różnymi historiami, poglądami, zainteresowaniami.
Połączył nas Wrocław i dlatego właśnie działamy razem.

Jako grupa pozytywnych osób dążymy do pozytywnych zmian. Troszczymy się o nasze miasto i marzymy, że nasza aktywność udzieli się innym.

Chcesz pomóc?

Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.

wpłać darowiznę na cele statutowe

NASZA MISJA

Patrzymy władzom Wrocławia na ręce. Proponujemy swoje rozwiązania – wnioskujemy o więcej zieleni, lepszy transport zbiorowy, czystsze powietrze, mądrzejsze planowanie przestrzenne, czy wydawanie publicznych pieniędzy z głową.

Robimy to, bo chcemy, żeby nasze miasto było jeszcze lepszym miejscem do życia.

Akcja Miasto – największy ruch miejski we Wrocławiu.

AKCJOMIASTOWICZE

DANE STOWARZYSZENIA

NIP: 8971768564
REGON: 021397082
KRS: 0000370435

ZARZĄD

Jakub Nowotarski
Agnieszka Imiela-Sikora
Grzegorz Ludwig
Dorota Pędziwiatr
Robert Gacek

KONTO BANKOWE

Stowarzyszenie Akcja Miasto
83 1140 2004 0000 3902 7553 6628
(mBank)

Historia Akcji Miasto

2020
wrzesień

Panel obywatelski 2020 – wrocławianie stawiają na tramwaje i rowery

Panel obywatelski 2020 – wrocławianie stawiają na tramwaje i rowery

Wynik panelu bez wątpienia przełoży się na poprawę jakości życia w mieście. Wrocław potrzebuje nowych linii tramwajowych na wspomniane osiedla, by pojawiła się alternatywa wobec samochodu. Nie jest nią autobus, bo ten stoi w korku wraz z autami. Tak samo potrzebuje spójnej sieci tras rowerowych. Budowa kolejnych tras sprawi, że więcej mieszkańców wybierze rower w codziennych podróżach.

lipiec

Walczymy z podwyżką biletów MPK

Walczymy z podwyżką biletów MPK

Wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia zwracamy się do Radnych Miejskich Wrocławia z uprzejmą prośbą o rozwagę i rozsądek prowadzący do głosowania przeciwko podwyżce cen biletów komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Podwyżek cen MPK nie można pogodzić z polityką wzmacniania roli transportu zbiorowego, ponieważ wyższe ceny biletów nie prowadzą do zwiększenia popytu na komunikację zbiorową we Wrocławiu.

czerwiec

Z wózkiem po Wrocławiu

Z wózkiem po Wrocławiu

Z okazji Dnia Dziecka życzymy najmłodszym i ich Rodzicom cudownych spacerów po mieście. Spacerów po chodnikach! Bo póki co nie jest to takie oczywiste, co udowadnia profil Z wózkiem po Wrocławiu.

maj

Sprawdzamy działania Wrocławskiej Straż Miejskiej

Sprawdzamy działania Wrocławskiej Straż Miejskiej

Przez cały 2020 rok skrupulatnie sprawdzaliśmy skuteczność działań wrocławskiej Straży Miejskiej. Wrocław potrzebuje skrupulatniej realizacji polityki parkingowej oraz dobrej organizacji strefy płatnego parkowania. Bez skutecznej egzekucji prawa oraz dobrze działającej Straży Miejskiej, wszelkie działania w tej sferze nie maja sensu.

marzec

Wrocławska Mapa Rzemieślników

Wrocławska Mapa Rzemieślników

Z przyjemnością przedstawiamy premierę naszego pilotażowego projektu: Wrocławskiej Mapy Rzemieślników. To efekt pracy, która w ostatnich miesiącach polegała na odwiedzaniu, zbieraniu danych i historii o pracujących i tworzących rzemieślnikach – na początek – na Nadodrzu.

2019
listopad

5 URODZINY AKCJI MIASTO

5 URODZINY AKCJI MIASTO

Sami nie możemy w to uwierzyć, ale minęło już 5 lat odkąd Akcja Miasto rozpoczęła swoje działania na rzecz lepszego Wrocławia 🙌
Wszystko zaczęło się od projektu Rowerowy Wrocław w WBO 2014. Wtedy nie przypuszczaliśmy jeszcze, że 5 lat później będziemy największym ruchem miejskim we Wrocławiu

październik

Tort dla prezydenta z okazji setnego wykolejenia tramwaju

Tort dla prezydenta z okazji setnego wykolejenia tramwaju

W 2019 we Wrocławiu tramwaje wykoleiły się już 100 razy! Z tej okazji wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia okolicznościowy tort. Domagamy się zwiększenia puli środków przeznaczanych na remonty i utrzymanie torowisk.

wrzesień

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019

We wrześniu 2019 byliśmy na pl. Kościuszki, gdzie miasto organizowało obchody dnia bez samochodu. Był to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Dziękujemy, że byliście z nami na naszym sobotnim pokazie filmów, na niedzielnych warsztatach dla dzieci i publicznym czytaniu książki „Jak rowery mogą uratować świat”

lipiec

#chodziożycie

#chodziożycie

W 2019 roku wspólnie z Miasto Jest Nasze rozpoczęliśmy kampanię #chodziożycie, której celem jest doprowadzenie do zmian w prawie i poprawa bezpieczeństwa na drogach. W styczniu 2021 r. Sejm przegłosował bardzo ważną zmianę w prawie – od 1 czerwca piesi wchodzący na pasy będą mieli pierwszeństwo, a kierowcy będą mieli nakaz zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych.

maj

Mapa Kondycji Wrocławskich Torowisk

Mapa Kondycji Wrocławskich Torowisk

Tramwaj gdzieś się znowu wykoleił? 🚧🙁 To dlatego, że Wrocław zaniedbał remonty torowisk.
Publikujemy dla was mapę stanu torowisk na podstawie danych magistratu 🛤👍👎
www.akcjamiasto.org/torowiska

maj

Kandydaci z dykty 2019

Kandydaci z dykty 2019

Chcemy wierzyć, że władze Wrocławia zainspirują się dobrymi praktykami z innych miast i uszanują prawo mieszkańców do estetycznej przestrzeni miejskiej. Kolejne wybory już za kilka miesięcy. Czy do tego czasu doczekamy się zmian również we Wrocławiu?

luty

Walka ze smogiem cd.

Walka ze smogiem cd.

Wrocław polskim liderem w liczbie mieszkań komunalnych z piecami węglowymi! #CzarnaStolicaSmogu Spytaliśmy inne miasta, ile mają mieszkań komunalnych z piecami na węgiel. Gratulacje dla Wrocławia, który bije inne miasta na głowę

2018
sierpień

Wizja Zero

Wizja Zero

Aż 24 osoby zginęły na wrocławskich drogach w 2017 roku. To zdecydowanie za dużo, dlatego wystąpiliśmy z propozycją stworzenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do realizacji wizji zero, czyli sytuacji, w której nikt we Wrocławiu nie ginie w wypadkach drogowych. Potrzeba do tego systemowych i zdecydowanych działań, które obejmują przebudowę infrastruktury, analizę wypadków, audyty okolic szkół i przejść dla pieszych czy poszerzanie stref uspokojonego ruchu. Urzędnicy nie przychylili się do naszej propozycji, ale my będziemy zajmować się tym tematem, dopóki nie nastąpi realna poprawa bezpieczeństwa!

lipiec

Analiza Wrocławskiej Polityki Mobilności

Analiza Wrocławskiej Polityki Mobilności

W ramach projektu finansowanego z dotacji Fundacji im. St. Batorego przeanalizowaliśmy Wrocławską Politykę Mobilności. Najważniejszy strategiczny dokument o transporcie w mieście uchwalono w 2013 roku. W naszych ekspertyzach sprawdziliśmy, jak od tego czasu jest on realizowany. Przedstawiliśmy również rekomendacje działań, które naszym zdaniem powinny zostać podjęte przez miasto.

maj

Kładka Niepodległości

Kładka Niepodległości

Zaproponowaliśmy budowę Kładki Niepodległości, która połączyłaby Przedmieście Oławskie ze Wzgórzem Partyzantów i upamiętniłaby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Co prawda nasz wniosek został odrzucony przez urzędników, ale nowy Prezydent Wrocławia wpisał budowę kładki do swojego programu wyborczego. Liczymy na jej szybką realizację!

kwiecień

Złota Szyna dla Prezydenta

Złota Szyna dla Prezydenta

Wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia Pękniętą Złotą Szynę jako nagrodę za doprowadzenie torowisk do fatalnego stanu. Zawnioskowaliśmy również do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie czy władze Wrocławia należycie dbają o stan infrastruktury torowej. W latach 2011-2017 odsetek torów, które są w stanie dobrym lub bardzo dobrym, spadł z 76% do 56%. W tym samym czasie niemal dwukrotnie przybyło torowisk w stanie złym lub bardzo złym (wzrost z 5,8% do 12,7%). Tymczasem środki na utrzymanie torowisk są zbyt niskie, a tramwaje wykolejają się we Wrocławiu średnio co 3-4 dni!

marzec

Lex Deweloper

Lex Deweloper

Jako członkowie Kongresu Ruchów Miejskich protestowaliśmy przeciwko specustawie mieszkaniowej znanej szerzej jako Lex Deweloper. Umożliwia ona budowę mieszkań na terenach o niskiej dostępności transportu, usług czy zieleni. Przyjęcie tej ustawy pogłębiło chaos przestrzenny w naszym kraju. Jednak nie poddajemy się i wciąż działamy, aby negatywny wpływ Lex Deweloper był jak najmniejszy.

2017
wrzesień

Ratujmy Straż Miejską

Ratujmy Straż Miejską

Wnioskowaliśmy o reformę Straży Miejskiej i zwiększenie jej finansowania. Służba ta jest od lat niedofinansowana, co skutkuje licznymi wakatami i niską efektywnością jej działań. Tymczasem strażnicy miejscy zajmują się sprawami, które są kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. Egzekwują przepisy antysmogowe, dbają o porządek na osiedlach i kontrolują bezpieczeństwo na drogach.

czerwiec

Aleja Pomorska

Aleja Pomorska

Zbieraliśmy podpisy pod petycją o stworzenie Alei Pomorskiej. Chcieliśmy, aby ciąg Pomorska – plac Staszica – Reymonta – most Osobowicki został wyremontowany i powstały na nim ciche torowisko i jezdnia, równe chodniki oraz drogi dla rowerów. Odnieśliśmy suckes, bo obecnie miasto przygotowuje się do tej inwestycji.

maj

Wygodne i nowoczesne tramwaje

Wygodne i nowoczesne tramwaje

Apelowaliśmy o ponowne rozpisanie przetargu na nowe tramwaje. Naszym zdaniem miasto powinno kupić pojazdy z co najmniej 70% niskiej podłogi. Ułatwiłoby to podróż osobom starszym i niepełnosprawnym, a także zmniejszyłoby czas wymiany pasażerów. Jako symbol tramwajów, które ostatecznie kupiło miasto, wręczyliśmy Prezydentowi Wrocławia maszynę do pisania.

styczeń

Walka ze smogiem

Walka ze smogiem

Profil na facebooku Czy we Wrocławiu jest dzisiaj smog, na którym na bieżąco informujemy mieszkańców o stanie skażenia wrocławskiego powietrza założyliśmy pod koniec 2015 roku. A na początku 2017 roku dołączyliśmy do Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i wspólnie prowadzimy działania na rzecz przeciwdziałania tragicznej jakości powietrza w naszym mieście.

2016
październik

Kamienice na Pułaskiego

Kamienice na Pułaskiego

W celu poszerzenie jezdni, magistrat planował wyburzenie XIX-wiecznych kamienic przy ulicy Pułaskiego. Byłby to dotkliwy cios w historyczne dziedzictwo Wrocławia.
Pod wpływem naszego nacisku prezydent zmienił zdanie. Starania ruchów miejskich i mieszkańców opłaciły się. Zabytkowe kamienice na Pułaskiego dostaną swoją szansę.

wrzesień

Święty Spokój

Święty Spokój

Otwarcie ul. św. Antoniego po zakończeniu projektu mającego na celu jej uspokojenie.
Pojawiły się tam elementy, które pozwalają wygodniej korzystać z niej pieszym.
Na ulicy pojawią się dodatkowe miejsca do siedzenia i zieleń, które uzupełnią jej obecne funkcje. Na specjalnych sześcianach informacyjnych można zobaczyć obiekty historyczne z ul. św. Antoniego, np. zabytkowe budynki, które już nie istnieją. Pojawiła się miniaturowa makieta ulicy, by zapoznać się z nią mogli również niewidomi. Samochody muszą poruszać między wyspami, dzięki czemu przemieszczają się wolniej, a bezpieczeństwo pieszych i komfort pieszych wzrosły.

maj

Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2016

Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2016

Po raz drugi koordynowaliśmy udział Wrocławia w Europejskim Wyzwaniu rowerowym i po raz drugi z sukcesem! Była to już piąta edycja EWR, natomiast Wrocław startował w nim drugi raz, ponownie zajmując drugie miejsce oraz osiągając niemal identyczny wynik jak w ubiegłym roku – odpowiednio 333 566 km (2016 r.) i 334 462 km (2015 r.). Pierwsze i trzecie miejsce również powtórnie trafiło do tych samych miast – zwyciężył Gdańsk uzyskując rekordowy wynik 825 550 km, a “brąz” znów trafił do Warszawy, której tym razem udało się wykręcić 307 144 km.

maj

Akcja Uratujmy Elewator “Odra”

Akcja Uratujmy Elewator “Odra”

Dawnemu elewatorowi zbożowemu “Odra” przy ul. Rychtalskiej na Kleczkowie groziła rozbiórka – prywatny inwestor wykupił działkę, na której stoi elewator chciał zrównać z ziemią jedną z ostatnich budowli tego typu we Wrocławiu. Uważaliśmy, że dziedzictwo poprzemysłowe zasługuje na ochronę i zachowanie, dlatego stworzyliśmy petycję domagając się uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z zapisami chroniącymi ten obiekt, zatrzymania rozbiórki elewatora “Odra” i wpisania go do rejestru zabytków. Udało się! Nasz apel podpisało ponad 1500 wrocławian, dzięki czemu Elewator został uratowany!

2015
listopad

Kampania Tramwaje Zamiast Korków

Kampania Tramwaje Zamiast Korków

Kampanię zrealizowaliśmy po zweryfikowaniu planów rozwoju sieci tramwajowej we Wrocławiu. Kiedy zestawiliśmy ze sobą liczby, okazało się, że na realizację planów Urzędu Miejskiego, przy utrzymaniu tempa z ostatnich 13 lat, musielibyśmy czekać jeszcze 177 kolejnych! Stworzyliśmy petycję z prośbą do prezydenta o szybsze działania i nadanie priorytetu dla inwestycji w transport zbiorowy. W ciągu 10 dniu petycję podpisało 1800 wrocławian.

maj

Projekt Pieszy Wrocław

Projekt Pieszy Wrocław

Inicjatywa Pieszy Wrocław powstała jeszcze w 2014 roku, a projekt o tej samej nazwie realizowaliśmy od maja 2015 w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG.
W ramach projektu napisaliśmy pierwszy tak obszerny w Polsce raport poświęcony ruchowi pieszemu, stworzyliśmy Politykę Pieszą – zbiór praktycznych porad dla urzędników, a także przeprowadziliśmy szereg happeningów i napisaliśmy liczne analizy o tematyce transportowi pieszemu.

kwiecień

Kocham Wrocław, wybieram rower

Kocham Wrocław, wybieram rower

Kocham Wrocław, wybieram rower to kampania, którą przez nieco ponad pół roku prowadziliśmy w naszym mieście zachęcając do zmiany środka transportu na zdrowszy, szybszy, bardziej ekonomiczny i ekologiczny, jakim bez wątpienia jest właśnie rower. Trudno zliczyć, ile osób udało nam się w tym czasie przekonać. Za to z łatwością możemy przedstawić następujące podsumowanie:
– 23,000 użytkowników serwisu wybieramrower.org
– 10,000 rozdanych broszur “O przesiadaniu się na rower” – czyli solidna porcja wiedzy oraz zbiór praktycznych porad i wskazówek
– ponad 13,000 odsłon spotu audiowizualnego
– 3,000 fanów profilu Kocham Wrocław, wybieram rower na Facebooku
– 1,300 rozdanych nagród, m.in w 16 konkursach w mediach
– 100 h udzielonych lekcji w ramach Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy
– 6 przeprowadzonych happeningów rowerowych [1 2 3]

marzec

30 Kreatywnych Wrocławia

30 Kreatywnych Wrocławia

Znaleźliśmy się w gronie 30 najbardziej kreatywnych ludzi i organizacji Wrocławia w ramach plebiscytu organizowanego przez portal wroclaw.pl. Jak twierdzą organizatorzy, należymy do “wrocławian, którzy mocniej chcą, więcej robią, mniej się boją i bardziej ryzykują”. Wyróżnienie było dla nas tym bardziej szczególne, że otrzymane zaledwie po 6 miesiącach działalności!

2014
październik

Początki

Początki

Za datę powstania uznajemy 26.10.2014. Nie złożyliśmy wtedy dokumentów do KRS. Nie wtedy uzyskaliśmy odpowiedź z Sądu. Wtedy pierwszy raz spotkaliśmy się w grupie jako Akcja Miasto. Od tego czasu prowadzimy liczne działania zmierzające do zmiany miasta w bardziej przyjazne mieszkańcom.

lipiec

Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia

Ambasadorzy Rowerowego Wrocławia

Pomysł na Akcję Miasto powstał na początku 2014 roku. Chcieliśmy zaproponować nową jakość współtworzenia miasta i uczestniczenia w jego życiu przez oddolne działanie. Wielu z nas spotkało się po raz pierwszy w lecie 2014 roku podczas promowania projektu „Rowerowy Wrocław” do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt wygrał w głosowaniu, a my stwierdziliśmy, że warto działać, że chcemy zrobić więcej.