Uwagi do założeń budżetu na 2018
Pod koniec czerwca zakończyły się konsultacje społeczne ws. listy zadań, która znajdzie się w budżecie miasta na 2018 rok. Jedyne uwagi do dokumentu złożyły wspólnie Akcja Miasto, miastoDrzew i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia. Niedawno dostaliśmy odpowiedź z Urzędu Miejskiego. Do jakich projektów przekonaliśmy urzędników, a które nie zostaną zrealizowane? Przeczytajcie!
Wstępem do konsultacji była propozycja listy projektów ze strony Urzędu Miejskiego. Zawierała ona ponad 170 pozycji podzielonych na cztery obszary: środowisko, mobilność, partycypację oraz innowacje i rozwój.
My skupiliśmy się na dwóch pierwszych, zmotywowani zapowiedziami o zielonej wizji miasta i aplikacją o tytuł Zielonej Stolicy Europy (ZSE). Niestety, propozycje Urzędu są naszym zdaniem zbyt zachowawcze i ogólne, żeby można o tym mówić na poważnie. Oslo, które dostało tytuł ZSE na 2019 rok, zawstydziło nas swoją aplikacją:
Rozczarował nas również wstęp dotyczący mobilności, w którym czytamy: „transport, który bynajmniej nie zakłada eliminowania z miasta samochodów”. To zdanie jest sprzeczne z ideą zrównoważonej mobilności i Wrocławską Polityką Mobilności, która wprost to zakłada! Ponadto, dają zdecydowanie zbyt duży priorytet inwestycjom w nowe drogi (zadania 31-34). Jest to dla nas rzecz kompletnie niezrozumiała, zarówno w kontekście WPM, jak również projektu nowego Studium, które przywołuje problem czarnej dziury rozwoju sieci drogowej:
Co konkretnie postulowaliśmy? Przedstawiamy listę 5 naszych najważniejszych wniosków. Pełna lista propozycji wraz z uzasadnieniami oraz odpowiedzi z UM na końcu tekstu.
1. Walka ze smogiem – inwentaryzacja pieców (odrzucone)
Bez policzenia pieców nie jest możliwe przygotowanie realnego planu walki ze smogiem. Taki plan musi powstać, bo jesienią najpewniej zostanie przegłosowana uchwała antysmogowa dla miasta. Oznaczać to będzie rezygnację z palenia węglem. Jak tego dokonać, jeśli nie znamy skali wyzwania?
Niestety, dostaliśmy odpowiedź negatywną. Argumenty? Koszt (700.000 zł – naszym zdaniem to niewiele!) i niski priorytet. Z tym nie zgadza się Krzysztof Smolnicki, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który komentuje dla nas tę sprawę:
– Urzędnicy mówią, że potrzebujemy ankietyzacji, ale to nieprawda. Najpoważniejszy problem mamy ze smogiem w śródmieściu, gdzie przeważają kamienice, w których są wspólnoty. W większości wypadków z udziałem miasta. Gmina jako współwłaściciel występuję do zarządcy o informację dotyczącą podłączeń i ją dostaje. Co gorsza, brak inwentaryzacji piecy w lokalach prywatnych umożliwia wyłudzanie środków publicznych na pseudowymiany.
2. Remonty kamienic (odrzucone)
Wnioskowaliśmy o dodatkowe 15 mln na remonty kamienic. O celowości tego działania wypowiedzieli się wrocławianie w referendum lokalnym 2 lata temu. Kluczowym elementem powinno być oczywiście obok remontu elewacji czy dachu — wymiana pieców węglowych na podłączenie do sieci ciepłowniczej czy likwidacja toalet na półpiętrach.
3. Zielone korytarze pieszo-rowerowe (uwzględnione)
Tzw. greenwaye, czyli trasy pośród zieleni i z dala od ulic, są zapisane w projekcie nowego Studium, wpisują się w kontekst ubiegania się o tytuł Zielonej Stolicy Europy i bez wątpienia podniosą jakość życia. Przykłady to: trasa wzdłuż kolejowej obwodnicy towarowej, ulice Spiska i Orawska lub trasa wzdłuż linii kolejowej Wrocław Grabiszyn-Wrocław Świebodzki. Dotychczas nie pojawiły się jednak konkretne informacje o finansowaniu tych inwestycji. Takie trasy mają dwie funkcje – w tygodniu są spokojnymi, alternatywnymi drogami do centrum miasta, a w weekendy mogą służyć jako rekreacyjne.
4. Budowa zajezdni tramwajowej i projektowanie nowych linii (odrzucone)
Dyskusja o nowych liniach tramwajowych trwa od dłuższego czasu, a my nieustannie postulujemy szybszą ich budowę. W zeszłym roku proponowaliśmy m.in. opracowanie projektu linii tramwajowej na Psie Pole. To sprawiłoby, że następca Rafała Dutkiewicza mógłby zacząć kadencję od wbicia łopaty, zamiast kreślić kreski na mapie. Brak rozpoczęcia inwestycji zaraz po wyborach wywołałby presję ze strony mediów i mieszkańców.
Budowa nowych tras tramwajowych nie jest też możliwa bez budowy nowej zajezdni tramwajowej. Te istniejące wiele więcej tramwajów nie pomieszczą. Wspominał też o tym prof. Kruszyna z PWr w zamówionym przez MPK Wrocław dokumencie „Plan rozwoju wrocławskiej komunikacji tramwajowej”. Dlatego zawnioskowaliśmy o zmianę projektu o zajezdni – zamiast prac przygotowawczych i analiz proponowaliśmy rozpoczęcie projektowania. Niestety, urzędnicy odrzucili ten postulat. Choć zgodzili się, że nowa zajezdnia jest niezbędna, to nie zamierzają przyspieszyć prac przygotowawczych.
5. Drzewa wzdłuż ulic i konsultowanie zazieleniania z mieszkańcami (uwzględnione częściowo)
O drzewach wzdłuż ulic mówimy w zasadzie przy każdej możliwej okazji. Drzewa zbierają zanieczyszczenia i pyły z dróg, filtrują powietrze, a w upały obniżają temperaturę. W uwagach postulowaliśmy o więcej nasadzeń na śródmieściu. Propozycja została uwzględniona częściowo poprzez dodanie zapisu “Opracowanie i realizacja planów nasadzeń zieleni, w tym także nasadzeń drzew wzdłuż ulic”. Nie wiemy jeszcze, co dokładnie to oznacza. Będziemy monitorować tę sprawę.
Wśród projektów na przyszły rok jest też zazielenienie okolic szkół. Mają w tym uczestniczyć uczniowie i ich rodzice. My proponowaliśmy, żeby partycypację rozszerzyć do okolicznych mieszkańców. To wzmocniłoby więzy społeczne i zbudowałoby w mieszkańcach poczucie odpowiedzialności za otoczenie. Niestety, tę propozycję urzędnicy odrzucili.
Przeczytaj wszystkie nasze uwagi i odpowiedzi urzędników: