Przedstawiamy audyt polityki transportowej Wrocławia
Przez ostatni rok ocenialiśmy politykę transportową Wrocławia. Sprawdzaliśmy, czy zapisy na papierze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dziś z dumą prezentujemy wyniki kompletnego audytu. Co z niego wynika? Czy wrocławski transport można nazwać zrównoważonym?
W naszej pracy sprawdzaliśmy zapisy Wrocławskiej Polityki Mobilności, czyli najważniejszego oficjalnego miejskiego dokumentu o transporcie. Urzędnicy napisali ją niemal równo 5 lat temu. WPM zawiera wiele ambitnych założeń i celów, z których najważniejszym jest ograniczenie odsetka podróży autem z 42% w 2010 poniżej 35%. To jasno pokazuje, że urzędnicy chcą tych zmian.
Nasz audyt pokazuje jednak braki w realizacji zapisów Wrocławskiej Polityki Mobilności. Kluczowe niedociągnięcia dotyczą transportu zbiorowego. Tramwaje nie mają priorytetu na skrzyżowaniach, torowiska są w coraz gorszym stanie, a najważniejszą inwestycją transportową jest budowa mostu drogowego. Pokazaliśmy też, że zmiany zachodzące w obszarze ruchu pieszych i rowerzystów oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego są zbyt wolne. Decyzje magistratu są zachowawcze.
Taka polityka nie sprawi, że mieszkańcy nagle przesiądą się z samochodów do tramwajów lub autobusów. Wiemy to dokładnie z Wrocławskiej Diagnozy Społecznej z 2017 roku – 40% kierowców deklaruje, że wybierze transport zbiorowy, jeśli tylko ten pojedzie szybciej. W tej odpowiedzi wprost zasugerowane były buspasy i więcej priorytetu dla komunikacji miejskiej w sygnalizacji świetlnej.
Podkreślamy jednak, że kierunek zmian, który mamy na papierze jest słuszny. Wpisuje się on w europejskie trendy, a jego realizacja przyczyni się do polepszenia jakości życia w mieście. Nie mamy wątpliwości, że pełne wdrożenie WPM byłoby dla Wrocławia krokiem w kierunku przyznania tytułu Zielonej Stolicy Europy.
Tym bardziej więc liczymy na realną zmianę polityki transportowej miasta. Tą zmianą w obecnej rzeczywistości mogą być urzędnicy i to w nich pokładamy nasze nadzieje. Czy po wyborach przekonają oni nowe władze, żeby prowadziły bardziej zrównoważoną politykę transportową? To jedyny rozsądny kierunek rozwoju, który pozwoli by w 700-tysięcznym mieście przemieszczanie się było komfortowe, wygodne, bezpieczne i szybkie. Dlatego wierzymy, że ta zmiana nastąpi i że nasz audyt ją przyspieszy.
Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Projekt finansowany z dotacji Fundacji im. St. Batorego w ramach programu "Demokracja w Działaniu"
Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.
Źródło zdjęcia: Felix O/Wikimedia Commons, licencja https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/