
Zero ofiar wypadków we Wrocławiu w 2025 – to możliwe
Akcja Miasto wystąpiła z propozycją stworzenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego we Wrocławiu. Aktywiści chcą spotkać się z urzędnikami i porozmawiać z nimi na ten temat. Ich zdaniem celem miasta powinno być zero ofiar śmiertelnych wypadków od 2025 roku.
Aż 24 osoby zginęły na wrocławskich drogach w zeszłym roku. To oznacza śmiertelny wypadek średnio co dwa tygodnie. Ponad 200 osób zostało ciężko rannych. Zdaniem przedstawicieli Akcji Miasto to zdecydowanie za dużo: – Żadna śmierć w wypadkach drogowych nie może być akceptowana. Działania chroniące życie i zdrowie powinny być absolutnym priorytetem władz miasta. – tłumaczy Jakub Nowotarski, prezes AM.
Aktywiści porównali też Wrocław z innymi polskimi miastami. Spośród 10 największych jesteśmy drugim najgorszym, gorsza jest tylko Bydgoszcz. W dodatku w ostatnich 3 latach obserwowaliśmy tendencję wzrostową liczby ofiar we Wrocławiu: w 2015 i 2016 roku zginęło odpowiednio 8 i 18 osób.
Wzrost ten jest sprzeczny z uchwaloną w 2013 roku Wrocławską Polityką Mobilności. Najważniejszy dokument strategiczny o transporcie, mówi, że docelowo we Wrocławiu ma nie być śmiertelnych ofiar wypadków. – Przeanalizowaliśmy działania magistratu w dziedzinie bezpieczeństwa. Kierunek przyjęty przez urzędników jest dobry. Przy okazji prowadzonych inwestycji przebudowywana jest infrastruktura. Poprawiane jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wciąż jednak brakuje spójnej wizji, która byłaby realizowana – podkreśla Agnieszka Imiela-Sikora z Akcji Miasto.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Społecznicy wnioskowali o stworzenie programu poprawy bezpieczeństwa, ale ich propozycja została odrzucona. Dlatego teraz proponują urzędnikom spotkanie i postawienie konkretnego celu:
Chcielibyśmy żeby od 2025 roku nikt nie ginął na wrocławskich drogach.
Wierzymy że da się to zrobić, dlatego chcemy spotkać się z urzędnikami. Jesteśmy chętni do pomocy, bo zależy nam, aby wizja zero nie pozostawała jedynie na papierze. Dzięki konsekwentnie realizowanym działaniom możliwa jest znaczna poprawa bezpieczeństwa – podkreśla Nowotarski.
Bezpieczeństwo na drodze to złożony problem – tu potrzeba systemowych i zdecydowanych działań. Ewa Jasińska z Akcji Miasto wymienia tylko niektóre z nich – Przebudowa infrastruktury i zmiana organizacji ruchu z naciskiem na podniesienie bezpieczeństwa, dogłębna analiza miejsc, w których doszło do wypadku wraz z propozycjami i wdrożeniami zmian które zapobiegną podobnym wydarzeniom w przyszłości, audyt okolic szkół i przejść dla pieszych, tworzenie stref tylko dla pieszych oraz stref tempo 30, zapobieganie zasłanianiu przejść dla pieszych przez parkujące samochody, współpraca z mieszkańcami w zakresie tworzenia mapy bezpieczeństwa drogowego.
Aktywiści przekonują, że będą zajmować się tym tematem, dopóki nie nastąpi realna poprawa bezpieczeństwa. – Aby działania w tym zakresie były skuteczne, muszą być wprowadzane łącznie, ze wsparciem i zaangażowaniem wszystkich jednostek miejskich oraz policji. Liczymy, że urzędnicy przychylą się do naszej propozycji spotkania i współpracy. Poprawa bezpieczeństwa leży w interesie nas wszystkich. – dodaje Agnieszka Imiela-Sikora z Akcji Miasto.

Ewa Jasińska
Kocha jogę, taniec i stare filmy. Po mieście porusza się na rowerze, niezależnie od pory roku. W Akcji Miasto związana z Grupą Przestrzeń, ponieważ wierzy, że miasto dobre do życia to miasto zielone i mądrze zaplanowane.
Agnieszka Imiela-Sikora
Z wykształcenia nauczycielka, od lat pracująca jako menedżerka kultury, kierowniczka Fundacji Bente Kahan, producentka imprez kulturalnych (m.in. festiwalu WROCloveUKRAINA), tłumaczka. Z zamiłowania społeczniczka – wiceprezeska Akcji Miasto, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Przedmieście Oławskie i członkini Społecznej Rady ds. Polityki Rowerowej przy Prezydencie Wrocławia. Jako Ambasadorka Rowerowego Wrocławia promowała projekty rowerowe w WBO. Na co dzień z pasją fotografuje swoją pracodrogę, a w czasie wolnym podróżuje śladami zapominanych kultur i miejsc.
Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Źródło zdjęcia:
Olgierd Rudak/flickr, licencja https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/