Powstaną przystanki kolejowe na Maślicach i Stabłowicach?
Czy podczas modernizacji linii kolejowej Wrocław-Szczecin (do 2020 r.) mieszkańcy Maślic i Stabłowic zyskają przystanki kolejowe? To ostatni moment, by postarać się o tak ważne elementy Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.
PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą modernizację linii kolejowej nr 273 Wrocław – Zielona Góra – Szczecin. Dzięki remontom szybciej pojedziemy również do Ścinawy, Wołowa i Głogowa. Modernizacja jest też świetną okazją, by ułatwić wrocławianom dostęp do kolei, m. in. budując przystanki kolejowe na Maślicach i Stabłowicach oraz remontując przystanek Wrocław Muchobór.
W związku z tym przesłaliśmy kilka pytań do Urzędu Miejskiego. Chcemy sprawdzić dotychczasową aktywność urzędników i zmotywować ich do współpracy z PKP PLK. O co pytamy?
- Czy Gmina Wrocław wnioskowała do PKP PLK o budowę przystanków kolejowych na Maślicach i Stabłowicach oraz remont przystanku Wrocław Muchobór?
- W jaki sposób Gmina Wrocław zamierza wykorzystać remont linii kolejowej Wrocław-Zielona Góra-Szczecin w zakresie tworzenia Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej?
- Czy Gmina Wrocław będzie partycypować w kosztach budowy ww. przystanków kolejowych?
- W jaki sposób Gmina Wrocław zamierza ułatwić mieszkańcom dotarcie do istniejących i planowanych przystanków kolejowych na ww. linii (chodzi w szczególności o połączenia piesze i rowerowe oraz stacje Roweru Miejskiego)?
Równolegle wysłaliśmy zapytanie do PKP Polskich Linii Kolejowych:
- Czy PKP PLK planuje budowę nowych przystanków kolejowych we Wrocławiu na linii nr 273 Wrocław – Szczecin, w ramach modernizacji tej linii?
- Czy PKP PLK planuje remont przystanku kolejowego Wrocław Muchobór?
- Czy istnieje możliwość partycypowania w kosztach ww. prac przez Gminę Wrocław?
- Jak duży będzie zakres modernizacji linii nr 273 w województwie dolnośląskim? Ile będzie wynosić prędkość maksymalna na tej linii w województwie dolnośląskim po modernizacji? Czy PKP PLK planuje budowę nowych przystanków kolejowych na linii nr 273 pomiędzy Wrocławiem i granicą województwa dolnośląskiego?
Mamy nadzieję, że szumne zapowiedzi władz Wrocławia staną się rzeczywistością i w najbliższym czasie trasa Wrocław-Głogów będzie wzorem pod względem dostępności przystanków dla mieszkańców oraz szybkości, punktualności i wygody pasażerów Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.
PS Gdzie jeszcze powinny powstać przystanki WKA? Polecamy: