„Ukryty” potencjał Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
W drugiej połowie stycznia razem z Wyższą Szkołą Handlową organizowaliśmy warsztat „Kreatorzy zmian – Wrocławski Budżet Obywatelski z innej perspektywy”.
Dyskusja na temat WBO trwa nieustannie. Większość tematów dotyczy jednak określania zasad, czyli spraw krótkoterminowych (zobacz: Relacja ze spotkania ewaluacyjnego WBO 2015). My o roli budżetu obywatelskiego pisaliśmy w zeszłym roku – naszym zdaniem Wrocław potrzebuje narzędzia, które zapewni mieszkańcom możliwość prawdziwego współdecydowania o ważnych dla nich sprawach i wpływ na politykę miasta.
W komunikacie, jaki trafia do nas z mediów przy okazji kolejnych edycji WBO, praktycznie zawsze mówi się o wygranych albo przegranych grupach mieszkańców, oraz o inwestycjach, jakie zostaną zrealizowane. Pomijana jest prawdziwa długoterminowa korzyść z przedsięwzięcia. Bez względu na rezultat głosowania, tkwi ona w wypracowanych więziach społecznych oraz wyrastających nowych liderach lokalnych społeczności.
Spotkanie na Wyższej Szkole Handlowej z założenia było niezależną platformą dialogu, w kontraście do konsultacji społecznych organizowanych przez jednostkę miejską. Uczestniczyli w nim uczestniczyli liderzy projektów, przedstawiciele Biura ds. Partycypacji Społecznej oraz organizacji pozarządowych. Okazało się to znakomitą okazją do spojrzenia na Wrocławski Budżet Obywatelski z szerszej perspektywy – czy to efektu jednoczenia mieszkańców, czy potencjału jaki tkwi w pomysłodawcach projektów.
Najważniejszym z naszej perspektywy wnioskiem jest idea stworzenia “Akademii Liderów WBO” (nazwa robocza) – zorganizowanej serii spotkań, w której liderzy mogliby dzielić się i poszerzać wiedzę związaną z przygotowywaniem projektów, ich promowaniem, czy bodaj najważniejszym aspektem, jednoczeniem lokalnych społeczności. Pośrednio wiąże się to również, jak zgodnie odnotowaliśmy, z niedostatecznym zapewnieniem wsparcia dla tych projektów/osób, którym mimo prób, nie udało się osiągnąć sukcesu. By aktywizować społeczeństwo i by uniknąć negatywnego efektu utraty wiary w możliwości sprawcze, ważne jest, by liderzy ci podchodzi do kolejnych edycji – z nowymi pomysłami na promocję, z inaczej sformułowanymi projektami czy też z większą grupą zaangażowanych osób.
Powyższe wnioski uwzględnimy też w nadchodzącym Maratonie WBO, który organizujemy już w sobotę, 20.02.2016. Tym razem nastawiamy się nie tylko na pomoc mieszkańcom w pisaniu wniosków, ale również na nawiązanie kontaktów między liderami.
Nasze uwagi skierowaliśmy wspólnie z Wyższą Szkołą Handlową do Biura ds. Partycypacji Społecznej z nadzieją oraz wsparciem w przypadku realizowania tych idei.