Inwestycje tramwajowe receptą na wrocławskie korki [OŚWIADCZENIE AM i TUMW]
OŚWIADCZENIE
Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie przez Rafała Dutkiewicza nowego planu tramwajowego. Cieszymy się, że po latach apeli, petycji i wniosków pan prezydent przychylił się do zdania mieszkańców oraz ruchów miejskich i stwierdził, że rozwój Wrocławia wymaga większych inwestycji w nowe linie tramwajowe.
Najbardziej cieszy nas to, że władze miasta w ogóle dostrzegły problem. Komunikacja zbiorowa w naszym mieście pilnie potrzebuje inwestycji.
Zapowiadana skala, która zakłada średnio 3-4 km nowych torowisk rocznie, to tempo 10 razy szybsze niż w ostatnich latach! O takie tempo wnioskowaliśmy konsekwentnie i regularnie – pisaliśmy wnioski, apelowaliśmy w mediach, stworzyliśmy petycję, którą podpisało niemal 2 tysiące mieszkańców. Zmiana planów inwestycyjnych to sygnał, że głos wrocławian został wysłuchany. To niewątpliwy sukces zarówno mieszkańców, ruchów miejskich, jak i prezydenta.
Doceniamy również to, że magistrat dostrzegł problemy komunikacyjne Swojczyc i Ołtaszyna. Dziś ich mieszkańcy są skazani na korzystanie z samochodów, przez co codziennie stoją w korkach, m.in. na Swojczyckiej czy Zwycięskiej. Ulgę może przynieść jedynie powstanie nowych tras tramwajowych skoordynowane z budową Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.
Chwalimy deklaracje, jednak w swym optymizmie jesteśmy ostrożni. To dobrze, że mamy ambitne plany budowy torowisk, ale historia pokazuje, że nawet najlepsze plany jak dotąd zazwyczaj nie były realizowane. Jako organizacje pozarządowe zajmujące się zrównoważonym transportem nadal będziemy stać na straży poprawy jakości życia we Wrocławiu i regularnie będziemy mówić urzędnikom: “sprawdzam”.
Czy inwestycyjne przyspieszenie sprawi, że część mieszkańców wybierze tramwaj zamiast samochodu? To dziś najważniejsze pytanie, bo korki stają się dla nas wszystkich coraz bardziej uciążliwe. Z zaprezentowanych przez urzędników planów wynika też, że przed 2022 rokiem wiele osiedli, np. Psie Pole, Jagodno, Muchobór Wielki, Maślice i Stabłowice, pozostanie bez dostępu do szybkiego i atrakcyjnego transportu zbiorowego.
Mimo wszystko wierzymy, że wybudowane kilometry torowisk przyniosą transportową ulgę. Jak zwykle deklarujemy chęć współpracy, bo jesteśmy przekonani, że szybka realizacja ambitnych tramwajowych planów jest kluczowa dla poprawy jakości życia wrocławian, o którą od lat walczymy.
Jakub Nowotarski, Prezes Akcji Miasto
Przemysław Filar, Prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia
Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Fot. na licencji CC-BY-SA-4.0, pochodzi ze strony commons.wikimedia.org/wiki/File:Pesa_Twist_Wroclaw_01.JPG; jej autorem jest użytkownik Jjajjo