
Święty Antoni przyniósł nam #ŚwiętySpokój
Piątek 16 września pod wieloma względami był dniem absolutnie wyjątkowym. Dla nas szczególnie z uwagi na początek Europejskiego Tygodnia Mobilności, zakończenie projektu przebudowy ulicy św. Antoniego oraz jej pierwsze w historii Święto. #ŚwiętySpokój – bo taką nazwę zyskało odświeżone oblicze ulicy – ochoczo przywitało wielu wrocławian, a jej otwarcie było ogromnym sukcesem!
Oprócz elementów, które zagoszczą na ulicy św. Antoniego na stałe – w tym donic, ławek, sześcianów edukacyjnych i platform – z okazji piątkowego wydarzenia pojawiły się tam także dodatkowe dekoracje, takie jak flagietki i girlandy. Dzięki nim przestrzeń sprawiała wrażenie dużo bardziej kameralnej, przytulnej i przyjaznej. Również lokale gastronomiczne i usługowe ozdobiły swoje witryny i ogródki. Frekwencja dopisała! Wrocławianie licznie przybyli, by cieszyć się ostatnimi promieniami słońca tego lata korzystając z rozmaitych atrakcji. Radość uczestników Święta była dla nas niezwykle budująca, bo napracowaliśmy się przy nim ogromnie! Wykonanie samych chorągiewek zajęło nam – grupie kilkunastu osób – niemal dwa dni! To kilkanaście godzin planowania, wycinania i zszywania. Przygotowanie Święta trwało ponad miesiąc i kosztowało nas wiele wysiłku, ale z całą stanowczością mówimy: było warto!
Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi przez wiceprezydenta Macieja Bluja, przedstawicieli Świątyń z Dzielnicy Czterech Wyznań, Natalię Szczucką – dyrektor Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Agnieszkę Bocheńską – jedną z projektantek, Agnieszkę Imielę – wiceprezes Stowarzyszenia Akcja Miasto oraz prezesa Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Przemysława Filara. Było to symboliczne otwarcie ulicy św. Antoniego. Po zmianach, ruch samochodowy został tu uspokojony, a miejsca parkingowe ograniczone – zamiast zatkanego parkingu, mamy przestrzeń przyjazną mieszkańcom, z priorytetem dla pieszych. Dzięki wprowadzeniu tutaj strefy zamieszkania, piesi mają pierwszeństwo na całej szerokości jezdni, a ich bezpieczeństwo i komfort wyraźnie wzrosły.
W trakcie Święta można było skorzystać z wielu atrakcji – przede wszystkim z platform, które zostały na tę okazję zagospodarowane tematycznie. Wśród nich znalazła się strefa jogi prowadzona przez Fabrykę Energii, warsztat rowerowy Rowerlover, strefa znakowania rowerów, strefa disco przy Karavanie oraz kącik dla dzieci. Warsztaty dla najmłodszych cieszyły się olbrzymią popularnością – nic dziwnego, bo można było posłuchać bajki o Świętym Antonim, poznać zalety podróżowania pieszo, narysować swoją podróż z domu na ulicę św. Antoniego i pospacerować po okolicy w towarzystwie animatorki. Dorośli również mogli skorzystać z usług przewodnika, który tego dnia oprowadzał przechodniów po ulicy opowiadając o zabytkach, ciekawostkach i osobliwościach tego miejsca. Natomiast mieszkańcy otrzymywali od nas pakiet nasion do posadzenia na własnym parapecie, a okoliczne sklepy i knajpki oferowały im szereg zniżek.
Obecna forma ulicy jest efektem niemal dwóch lat negocjacji z wieloma jednostkami Urzędu Miasta. Projekt zaproponowany przez zespół projektantek pierwotnie zakładał dużo szerszy zakres zmian – zarówno chodniki, jak i jezdnia miały zostać wyremontowane, ich nawierzchnia ujednolicona, krawężniki obniżone, a wzdłuż ulicy miały rosnąć drzewa. Niestety, część z tych zmian nie została zaakceptowana przez Miejską Konserwator Zabytków, na pozostałe nie starczyło budżetu – kwota początkowo proponowana przez magistrat została znacznie zmniejszona. W rezultacie, zamiast woonerfu z prawdziwego zdarzenia, mamy tylko jego wersję minimum. Pomimo ograniczonego zakresu, zmiany jakie udało się wprowadzić na ulicy św. Antoniego to wciąż ogromna poprawa względem poprzedniego stanu. Jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia.
Mieszkańcy ulicy św. Antoniego najbardziej skarżą się na hałas i nieporządek, jaki zostawiają po sobie imprezowicze pobliskiego pasażu Niepolda. A uczestnikom Święta najbardziej przeszkadzały przejeżdżające za szybko samochody – szczególnie rozpędzały się tutaj taksówki, za nic mając ograniczenie do 20 km/h. Niektórzy kierowcy do tego stopnia byli na bakier z obowiązującymi zasadami, że trąbili na przechodniów, inni parkowali w niedozwolonych miejscach.
Chcielibyśmy nadal rozwijać projekt i zmieniać ulicę św. Antoniego w przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną pieszym i mieszkańcom. Jednak oprócz naszego, kluczowe jest przede wszystkim zaangażowanie urzędników, Straży Miejskiej i Policji, by normy #ŚwiętegoSpokoju były respektowane przez wszystkich bywalców ulicy.
Mamy również nadzieję, że tego typu zmian pojawi się więcej.
—
Dziękujemy naszym partnerom za współpracę przy Święcie ulicy św. Antoniego!
Współorganizator:
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Partner główny:
Komisja Europejska
[su_column size=”1/3″]
EkoPestka
Bike Cafe
Szynkarnia – local food & multitap
Pochlebna
Ahimsa Restaurant & Club
[/su_column][su_column size=”1/3″]
Frytki + SOS
karavan
Kino Nowe Horyzonty
Urban Vegan
Central Cafe
[/su_column][su_column size=”1/3″]
Charlotte
Shopiq
Fabryka Energii – Centrum Jogi Wrocław
limango Polska
[/su_column]