Akcja Miasto zmienia Wrocław w WBO
W piątek zakończyło się składanie wniosków do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jakich zmian chciałaby Akcja Miasto? Prezentujemy wybrane z naszych projektów.
PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE
#82 Chrońmy nasze dzieci przed smogiem. Instalacja smogomierzy i oczyszczaczy powietrza we wrocławskich przedszkolach
Jesteśmy zaniepokojeni złym stanem powietrza we Wrocławiu. To dzieci są najbardziej narażone na ryzyko. Dlatego w trosce o płuca najmłodszych wrocławian, zgłosiliśmy projekt numer 82. Chcemy, by w każdym publicznym przedszkolu zainstalowany został dobrej jakości smogomierz. Urządzenie pozwoli wychowawcom na bieżąco decydować, czy mogą wysłać dzieci na podwórko. Proponujemy też instalację oczyszczaczy powietrza we wszystkich salach publicznych przedszkoli. Problemu smogu to nie rozwiąże, ale z pewnością pozwoli zredukować jego negatywne skutki dla najmłodszych.
#258 Rewitalizacja ul. Ruskiej
Rewitalizacja ulicy Ruskiej to propozycja na otwarcie przestrzeni dla pieszych. Uważamy, że metamorfoza ulic Kuźniczej i Oławskiej może zostać powtórzona. Natężenie ruchu pieszego na Ruskiej spowoduje, że tutaj sukces będzie jeszcze większy. Na Ruskiej powinny się pojawić drzewa, ławki i nowa, wygodna dla pieszych nawierzchnia.
Ruch samochodów nie jest problemem, bo parking pod NFM jest zaledwie kilkaset metrów dalej.
#74 #75 #76 Wydzielenia torowisk na ul. Grabiszyńskiej, ul. Jedności Narodowej i Moście Uniwersyteckim
Czas dokończyć dzieło wydzielania torowisk. Zwlekanie nie jest metodą, i tak musi to kiedyś nastąpić, bo szybkie tramwaje to jedyny sposób na korki. Od początku naszej działalności popieramy pełen priorytet dla komunikacji zbiorowej, bo wierzymy, że miasto powinno stawiać na #TramwajeZamiastKorków.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
PROJEKTY REJONOWE
Rejon nr 1 – Nowe Nadodrze: #1 Aleja Rydygiera i #3 Skwer Cybulskiego oraz #557 Ożywienie skweru u zbiegu ulic Sępa Szarzyńskiego i Rozbrat
Dwa projekty w ramach Nowego Nadodrza to wizja tchnięcia prawdziwego życia osiedle. Choć ten kawałek miasta był objęty programem rewitalizacji, projekty związane z ożywieniem ulic zostały zepchnięte na dalszy plan. W efekcie brakuje przestrzeni, po których spaceruje się przyjemnie. Ulica Rydygiera jest szeroka, ale chodniki są zawalone autami, brakuje też zieleni – to chcemy zmienić lepszym wykorzystaniem przestrzeni. Projekt ma na celu budować też tożsamość tego miejsca, co uczyni je atrakcyjnym zarówno dla turystów, jak i da powód do dumy mieszkańcom. Skwer Cybulskiego to kontynuacja projektu z WBO2015. Ruch na Cybulskiego został uspokojony, jednak zabrakło pieniędzy na zieleń. Plany miasta przewidują jest na tej ulicy szpaler drzew. Realizacja tej wizji, meble miejskie i dalsza zieleń ma sprawić, że będzie tu gdzie wypocząć i czym oddychać.
Skwer u zbiegu ulic Szarzyńskiego i Rozbrat to miejsce z niewykorzystanym potencjałem. Chcemy przestrzeni, w której mieszkańcy chętnie będą spędzać czas. To oni zadecydują jaki kształt skwer uzyska w ostateczności – proponujemy konsultacje dla dorosłych i dla dzieci, bo naszym zdaniem to mieszkańcy wiedzą najlepiej czego potrzebują. W proponowanych założeniach projektu znalazło się obniżenie poziomu skweru, instalacja kolorowych, nietypowych mebli miejskich oraz trampolin montowanych w podłożu.
Rejon nr 5 – #9 Park rekreacji i rozrywki przy rynku Psiego Pola z placem zabaw dla dorosłych
Choć Rynek Psiego Pola przeszedł niedawno całkowitą metamorfozę, wciąż brakuje w okolicy terenów zielonych. Proponowany Park powstałby w centralnym punkcie Psiego Pola, zapewniając mieszkańcom okolicy miejsce do wypoczynku i aktywności, integrując wszystkie grupy wiekowe. Tutaj też proponujemy plac zabaw dla dorosłych, na którym znajdą się huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny, hamaki i inne atrakcje dedykowane starszakom.
Rejon nr 10 – #486 Park kieszonkowy na skrzyżowaniu Przyjaźni i Krzyckiej oraz #429 Siłownia i park dla dorosłych w Parku Klecińskim
Na Klecinie proponujemy dwa rozwiązania, które dadzą mieszkańcom lepszą przestrzeń publiczną i miejsca do rekreacji. Pierwszy projekt to park kieszonkowy, czyli transformacja klepiska (czyli trawnika rozjechanego przez parkujące samochody) w zielony skwer. Nowa funkcja terenu zakłada min. oddzielenie słupkami i szpalerem krzewów placu od torowiska, wykonanie nowych nasadzeń, wykonanie placu wypoczynkowego wraz z małą architekturą, miejsc parkowania rowerów, miejsca dla małej gastronomii i tablicy ogłoszeń lokalnych.
Po drugie, proponujemy stworzenie nowej, ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej na terenie Parku Klecińskiego. Projekt składa się z dwóch części: siłowni i placu zabaw dla dorosłych z min. hamakami miejskimi, huśtawkami i trampolinami. Inspirowaliśmy się Warszawą, gdzie taki projekt wygrał i będzie realizowany w tym roku. Byłaby to pierwsza taka przestrzeń we Wrocławiu.
Rejon nr 12 – #60 Serce Szczepina dla juniorów
W zeszłym roku Serce Szczepina było projektem dużym za 750 tys i zakładało stworzenie oprócz placu zabaw, miejsca przyjaznego seniorom i wybiegu dla psów. Sam projekt nie przeszedł do realizacji ale z ponad 1,7 tys głosów, zajął 2 miejsce w rejonie 12. To nie była przegrana, bo Serce Szczepina zaistniało w świadomości mieszkańców. Po zakończeniu WBO 2016 pozostała grupa zapaleńców, która chce coś zrobić dla swojego osiedla. Serce Szczepina dla Juniorów, projekt nr 60, zakłada stworzenie placu zabaw dla dzieci starszych, który w naturalny sposób wkomponuje się w charakter skweru św. o. Damiana de Veuster i będzie uzupełnieniem dla istniejącego tu placu zabaw dla maluchów.