Treść uchwały Sejmiku ws. Kolei Aglomeracyjnej
Pierwsza w historii Dolnego Śląska uchwała wynikająca z inicjatywy obywatelskiej została podjęta. Głosami wszystkich radnych, poprzez aklamację, przedstawiono marszałkowi województwa kierunki rozwoju kolei aglomeracyjnych i integracji biletowej w największych miastach i obszarach województwa dolnośląskiego. Prezentujemy treść naszej uchwały, która weszła w życie w chwili podjęcia.
PROJEKT
UCHWAŁA NR ……….
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
z dnia ………………
w sprawie przyjęcia stanowiska rekomendującego Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego działania na rzecz kolei aglomeracyjnych w głównych aglomeracjach regionu
Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa oraz §60 ust. 2 pkt 3 Statutu Województwa Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwala, co następuje:
§ 1. Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża stanowisko, że Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne Województwa Dolnośląskiego powinny podjąć wszelkie możliwe działania w przedstawionych kierunkach rozwoju publicznego transportu zbiorowego w obszarze kolei aglomeracyjnych dla aglomeracji wrocławskiej, wałbrzyskiej, jeleniogórskiej, legnicko-lubińsko-głogowskiej oraz innych aglomeracji województwa dolnośląskiego, które wyrażą chęć dołączenia do działań związanych z niniejszą uchwałą. Kierunki wyznaczają priorytety, pozostawiając Marszałkowi Województwa zarządzanie procesem, określające konkretne formy tego działania.
§ 2. Za priorytetowe kierunki rozwoju uznaje się:
1. Osiągnięcie wspólnych systemów biletowych na przewozy komunikacji zbiorowej oraz regionalne przewozy kolejowe na biletach okresowych komunikacji zbiorowej oraz części biletów czasowych dla obszarów wymienionych w par. 1.
2. Rozszerzanie wspólnego systemu biletowego, o którym mowa w ust. 1., we współpracy z gminami i powiatami aglomeracji oraz samorządem województwa.
3. Rozszerzanie oferty przewozów aglomeracyjnych, w tym poprzez rozszerzenie przewozów miejskich, organizowanych przez poszczególne miasta na prawach powiatów o dalsze odcinki, we współpracy z gminami i powiatami aglomeracji oraz samorządem województwa.
4. Zagęszczanie taktu na przewozach aglomeracyjnych, o których mowa w ust. 3, do łącznego taktu co najmniej co 30 minut, zależnie od możliwości sieci kolejowej.
5. Prowadzenie prac nad aktualizacją wieloletniego planu finansowego Województwa z uwzględnieniem dodatkowego finansowania na koleje aglomeracyjne w regionie.
6. Warunkiem koniecznym rozwoju kolei aglomeracyjnych jest inicjowanie rozmów o współpracy przez Marszałka Województwa.
§ 3. Kierunkiem rozwoju jest pełna transparentność procesu powstawania i funkcjonowania kolei aglomeracyjnych, publiczna dostępność do wszelkich danych oraz podawanie do publicznej wiadomości istotnych faktów i dokumentów.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Niniejsza uchwała, zgodna z art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 o publicznym transporcie zbiorowym stanowi uchwałę precyzującą kierunki rozwoju transportu zbiorowego w części kolejowej dla największych aglomeracji w regionie. Dotyczy priorytetyzacji kwestii kolei aglomeracyjnych dla Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Legnicy-Lubina-Głogowa. Zarządzanie procesem, w tym podejmowanie konkretnych form prawnych realizacji uchwały, zgodnie z orzecznictwem sądowym, należy do Marszałka Województwa.
Niniejsza uchwała jest pierwszą uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, która dotyczy bezpośrednio kolei aglomeracyjnych, stanowić będzie zatem istotny krok na drodze do ich stworzenia.
Uchwała jest w pełni zgodna z wizją transportu zbiorowego zapisaną w Uchwale nr LV/2107/14 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 października 2014 r. w sprawie „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego” (dalej: Planu).
W planie czytamy m.in. „Dolnośląski system regionalnego transportu publicznego, służyć będzie całodziennemu cyklicznemu skomunikowaniu (…) między sobą wszystkich ośrodków powiatowych, pozostałych ośrodków miejskich o znacznym potencjalne”. Dokładnie takie cele realizuje kierunek rozwoju transportu publicznego zaproponowany w niniejszej uchwale.
Plan określa również model integracji usług publicznego transportu zbiorowego. Niniejsza uchwała realizuje te założenia. Wrocławska Kolej Metropolitalna, Jeleniogórska Kolej Miejska i Wałbrzyska Kolej Aglomeracyjna są wprost wspomniane w Planie, który wymaga od organizatora wojewódzkiego publicznego transportu zbiorowego wsparcia tych inicjatyw.
Integracja taryfowa dla przewozów w obszarach aglomeracji przy zapewnieniu atrakcyjnej częstotliwości kursowania sprawi, że publiczny transport zbiorowy będzie stanowił atrakcyjną alternatywę względem używania prywatnych samochodów. Spadek udziału podróży autem będzie miał pozytywny wpływ na realizację celów Programu ochrony powietrza dla Województwa Dolnośląskiego.