Są już przejścia na Rondzie Reagana!
Wreszcie zostały wymalowane trzy przejścia dla pieszych na Rondzie Reagana. Skrzyżowanie, przez które przechodzi dziennie tysiące wrocławian, stanie się łatwiejsze do pokonania pieszo.
Pokonanie tych przejść to mały krok dla pieszego, a wielki dla Wrocławia. Na Rondzie Reagana przywrócona zostanie normalność: duży węzeł przesiadkowy zostanie zintegrowany, piesi zyskają bezpośrednie połączenie wyspy centralnej z peronem linii 1 oraz chodnikami na zewnątrz. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, ale co najważniejsze wyraźnie poprawi dostępność dla osób starszych, poruszających się na wózkach, czy rodziców z małymi dziećmi. Piesi i pasażerowie w tym miejscu są najliczniejsi i najważniejsi, ruch tranzytowy został przeniesiony wraz z otwarciem Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.
Piesi w tym miejscu poruszać się będą niejako “w cieniu” samochodów jadących równolegle. Oznacza to, że kierowcy nic nie stracą, ich zielone światło będzie świecić się tyle samo. Za to wreszcie piesi przestaną przebiegać przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Takie doświadczenia mamy już na Bogusławskiego, gdzie wyznaczenie legalnego przejścia nie spowodowało strat dla kierowców, ale wręcz poprawiło bezpieczeństwo.
Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.
Wyznaczenie przejść dla pieszych nie jest dla nas zaskoczeniem. Przy podobnych tego typu inwestycjach zawsze pojawiały się sceptyczne głosy. Wielu mieszkańców (choć chyba częściej kierowców spoza Wrocławia) wyrażało obawy o możliwe korki np. na pl. Jana Pawła II, pl. Strzegomskim, Świdnickiej na skrzyżowaniu z Bogusławskiego czy Kazimierza Wielkiego na skrzyżowaniu ze Świdnicką. Właśnie w tych miejscach powstawały w ostatnich latach przejścia dla pieszych. Korki jednak się nie zwiększyły – ruch samochodów odbywa się tak jak wcześniej, a piesi po prostu mają wygodniej. W wymienionych miejscach jest bezpiecznie i nie dochodzi do wypadków. Podobnie będzie z Rondem Reagana.
Liczymy, że w najbliższym czasie urzędnicy zdecydują się na poprawę warunków ruchu pieszych w kolejnych ważnych miejscach Wrocławia. Warto wymienić przede wszystkim przystanki w ciągu Trasy WZ, takie jak Galeria Dominikańska i Rynek, gdzie czasami niewielkim nakładem można bardzo poprawić sytuację, czy przejścia na trasach, np. wzdłuż Fosy przez Piotra Skargi lub przy moście Grunwaldzkim, by stworzyć wygodne połączenie między nowymi bulwarami nadodrzańskimi.
Brak przejść oznacza dla mieszkańców chodzenie naokoło, pokonywanie barier architektonicznych, mniejszą dostępność komunikacji zbiorowej, stracony czas czy też rzadsze spacery. Pamiętajmy, że każde ułatwienie dla pieszych, to potencjalnie więcej osób, które zdecydują się jednak na tramwaj lub autobus, bo będą one bardziej dostępne. A to oznacza mniejsze korki, bo te powoduje zbyt duża liczba samochodów, a nie rowery, piesi czy transport publiczny.
Przemysław Filar, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Jakub Nowotarski, Akcja Miasto