Odkorkujmy Wrocław – plan już jest
Zatłoczone ulice, coraz więcej samochodów, czy komunikacja zbiorowa, na której nie zawsze można polegać. Każdy z nas doświadcza tego codziennie i każdy słyszał o tych problemach wiele razy. Tak wygląda wrocławski transport. Czy jest szansa na zmiany?
Odpowiedzią na to pytanie powinna być Wrocławska Polityka Mobilności (WPM). To najważniejszy strategiczny dokument o transporcie w mieście. Uchwaliła ją Rada Miejska z poparciem 26 na 29 głosujących radnych.
Głównym celem WPM jest zmniejszenie odsetka podróży samochodem do 35%. Dróg do celu jest wiele, w skrócie chodzi o priorytet dla innych środków transportu. Dlatego realizacja tego celu poprawiłaby życie nam wszystkim, bo przemieszczanie się po mieście byłoby łatwiejsze.
Jednak cele WPM i rzeczywistość rozmijają się. Samochodów przybywa, na koniec 2015 r. było ich 601 na 1000 mieszkańców, czyli o 8% więcej niż w momencie uchwalania WPM.
Od początku istnienia naszego stowarzyszenia powtarzamy, że realizacja WPM jest kluczowa dla miasta i mieszkańców. Naszym zdaniem to jedyna szansa na normalność w przemieszczaniu się po Wrocławiu. Dlatego właśnie wielokrotnie organizowaliśmy petycje, pisaliśmy wnioski i występowaliśmy w mediach, zachęcając władze do nadania większego priorytetu dla zrównoważonego transportu. Chcemy, żeby Wrocław odważniej stawiał na niezawodną, dostępną i szybką komunikację zbiorową. Popieramy rozwój bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych, upominamy się o miasto bardziej przyjazne pieszym. Wszystkie te rzeczy są zapisane we Wrocławskiej Polityce Mobilności. Miasto ma obowiązek ją realizować.
Czy miasto realizuje zapisy WPM? Ocena nie jest łatwa. Niektóre działania napawają optymizmem. Z pewnością należy pochwalić więcej inwestycji rowerowych, wydzielenie torowisk na Traugutta i Jedności Narodowej czy nowe przejścia dla pieszych, np. na Rondzie Reagana. To jednak tylko wycinek, a wiele innych kwestii realizowana jest powoli lub wcale. Przypomnijmy niektóre z naszych propozycji, które odrzuciło miasto:
- W ramach akcji “Tramwaje zamiast korków” wysłaliśmy petycję, podpisaną przez 1800 osób, o większe środki i szybszą budowę tras tramwajowych,
- Projekt linii tramwajowej na Psie Pole – wnioskowaliśmy o to, żeby następca Rafała Dutkiewicza mógł zacząć kadencję od wbicia łopaty,
- Przeniesienie węzła autobusów nocnych – proponowaliśmy, żeby był on zlokalizowany bliżej centrum, bo dziś autobusy tracą czas, dojeżdżając aż pod Aquapark.
Wrocław potrzebuje kompleksowego spojrzenia na mobilność. Dlatego zdecydowaliśmy się stanąć na straży Wrocławskiej Polityki Mobilności: wnikliwie, małymi krokami przez rok będziemy analizować dokument rozdział po rozdziale. Spotykamy się z urzędnikami, wnioskujemy o informacje, zbieramy dane z mediów. Naszym celem jest obiektywna ocena zapisów WPM. Sprawdzimy, czy transport we Wrocławiu rzeczywiście jest zrównoważony.
Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.
fot.: Marcin Plawnicki, Jakub Szymczak (Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016)