Liderzy WBO piszą do prezydenta
Z roku na rok spada liczba projektów zgłaszanych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem liderów WBO w tym roku to skutek głównie złego regulaminu i nieuwzględnienia głosu z konsultacji społecznych. Dlatego napisali list otwarty do prezydenta Sutryka z prośbą o “naprawę” WBO i spotkanie.
W tym roku wrocławianie zgłosili do WBO 448 projektów. To mniej niż w poprzednich latach – rok temu zgłoszonych propozycji było 645, dwa lata temu ponad 750. Liderzy od lat zaangażowani w WBO tegoroczny mocny spadek tłumaczą przede wszystkim zmianą regulaminu: – Aktywizowanie danego środowiska nie zawsze jest łatwe i wymaga wiele poświęcenia od lidera, jednak szanse na zwycięstwo były o wiele większe niż obecnie. W tym roku będzie to konkurs najbardziej spektakularnych 20 projektów w mieście, a to oczywiście zniechęcało do składania projektów. – mówi Joanna Klima.
Rzeczywiście, kwota na całe WBO się nie podniosła (wynosi 25 mln), a zmiany w regulaminie są bardzo wyraźne. Zniknął podział na rejony, nie ma też puli projektów do 250 tys. Tegoroczny podział kwot na pule to 9 mln zł na projekty osiedlowe (dawniej rejonowe) i 16 mln zł na projekty ponadosiedlowe, wcześniej zwane ogólnomiejskimi. Ponieważ maksymalna kwota na projekt osiedlowy to 750 tys., to w skrajnym scenariuszu wygra zaledwie 12 takich projektów z całego miasta. To oznaczałoby, że co najmniej 36 osiedli nie dostanie z tegorocznego WBO nic. W sumie wygranych projektów w obu przedziałach będzie ok. 20, czyli 3 razy mniej niż w roku ubiegłym.
Liderzy zwracają też uwagę, że zmiany w regulaminie dotyczące likwidacji rejonów zaszły wbrew wynikom konsultacji z mieszkańcami, które odbyły się w zeszłym roku. – Poświęciliśmy czas na udział w konsultacjach, a potem urzędnicy zdecydowali po swojemu. W dodatku scenariusz bez podziału na rejony nie był nawet dyskutowany! Nie potrafimy tego zrozumieć. – dodaje Klima.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Zdaniem Moniki Glińskiej, która zasiadała w społecznej Radzie ds. Budżetu Obywatelskiego, rezygnacja z rejonów to zła decyzja.
– Brak rejonizacji sprawia, że nowe WBO będzie jeszcze bardziej plebiscytowe. Dobrze się w nim odnajdą duże, już zorganizowane społeczności i liderzy o zacięciu sportowca wyczynowego, ale czy o to tak naprawdę powinno chodzić w budżecie obywatelskim? Przez lata nie tylko urząd, ale przede wszystkim liderzy w terenie pracowali na rozpoznawalność i jakość WBO. Dlatego ich głos powinien zostać uszanowany.
Aktywiści napisali list do prezydenta Sutryka. Podpisało się pod nim 36 liderów związanych z projektami Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jakub Nowotarski wyjaśnia motywację grupy: – Zwróciliśmy się bezpośrednio do pana Prezydenta, bo zaufanie do urzędników, które poprzez współpracę budowaliśmy przez ostatnie lata, zostało nadszarpnięte, jest dużo trudniej o dialog. Liderzy liczą na zaangażowanie prezydenta Sutryka, który w kampanii wyborczej obiecywał wzmocnienie WBO. Ta obietnica jest spójna z postulatem aktywistów: – Proponujemy przywrócenie rejonów i gwarantowane kwoty na każdy z nich. To oznacza, że budżet WBO musi się zwiększyć – podsumowuje Nowotarski.
Liderzy
Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego
Szanowny Panie Prezydencie,
Jako liderzy i liderki wielu projektów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim zwracamy się do Pana w temacie jego przyszłości. Od lat bardzo angażujemy się w WBO – składamy projekty, rozmawiamy z mieszkańcami, zachęcamy innych do aktywności obywatelskiej i współpracujemy z magistratem przy realizacji zwycięskich projektów. Dlatego zależy nam, żeby WBO stawało się coraz lepsze i ważniejsze.
Niestety, tegoroczny regulamin to krok w odwrotną stronę. Zniesienie rejonów sprawi, że dużo trudniej będzie o zwycięstwo w głosowaniu. W zeszłym roku wygranych było 63, a w tym będzie ich 3 razy mniej. To zniechęca już na etapie składania projektów.
Gorszy od regulaminu jest jednak sposób podjęcia decyzji o jego zmianie. Przeprowadzone w zeszłym roku konsultacje społeczne jasno pokazały, jakie jest zdanie mieszkańców. Tylko 4% odpowiedzi w ankiecie o podziale na rejony stwierdziło, że dotychczas było ich za dużo. Raport z konsultacji WBO 2019+ opracowany przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej idzie jeszcze dalej:
„Jako rozwiązanie kompromisowe zrezygnowano z ustalenia stałego podziału zapisanego w uchwale Rady Miejskiej. Podstawowym podziałem, który będzie miał zastosowanie w nowej edycji, będzie wyznaczenie puli WBO na projekty osiedlowe i ponadosiedlowe. Natomiast wprowadzenie rejonów jest według zapisów uchwały możliwe, ale nie obowiązkowe. Oznacza to, że Prezydent Wrocławia będzie mógł wprowadzić i elastycznie kształtować rejony przy starcie każdej edycji, podobnie jak np. kalendarz WBO.”
To pierwszy raz w historii, gdy głos mieszkańców został w tak bezpośredni sposób zlekceważony. Przez ostatnich kilka lat budowaliśmy z urzędnikami odpowiedzialnymi za WBO zaufanie, które zostało nadszarpnięte. Teraz wspólnie musimy je odbudować. Między innymi dlatego, Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana.
Naszym zdaniem rejony powinny powrócić do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Mają one jasną rolę: są podstawą budowania tożsamości osiedlowej i początkiem podejmowania działań długofalowych dla okolicy i całego miasta. Kwota gwarantowana przypadająca na każdy z rejonów sprawia, że mieszkańcy chętniej angażują się w składanie projektów. Powoduje to także bardziej równomierne rozłożenie inwestycji w mieście, co było podkreślane w poprzednich edycjach. Zasadę tę naszym zdaniem warto utrzymać. Warunkiem koniecznym, by ten mechanizm działał, jest znaczące zwiększenie całościowej kwoty na WBO.
Jesteśmy przekonani, że taki krok to ogromna korzyść dla Wrocławia. Wierzymy, że Pan też widzi w WBO ogromną wartość. Cieszymy się z Pana deklaracji z kampanii wyborczej o wzmocnieniu WBO. Liczymy, że nastąpi to już w przyszłym roku.
Na koniec zwracamy się do Pana z prośbą o spotkanie z liderami Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Chcemy wyjaśnić nasze rozczarowanie zasadami WBO 2019 i poprzedzającymi je konsultacjami, ale przede wszystkim oczekujemy dyskusji na temat przyszłości WBO.