Setki milionów do wydania – jaki będzie Wrocław za 5 lat?
Prezydent Sutryk wielokrotnie zapowiedział, że jesienią przedstawi listę inwestycji na najbliższe 10 lat. Korzystamy z prawa, jakie nam przysługuje i składamy zatem nasze uwagi. Tym samym wspieramy prezydenta i trzymamy kciuki, by odważnie realizował najważniejsze obietnice z kampanii wyborczej.
Skupiamy się na dwóch obszarach, które prezydent Sutryk określił jako priorytetowe: smogu i poprawie jakości zrównoważonego transportu, zwłaszcza zbiorowego. Zgadzamy się, że to największe wyzwania stojące przed miastem. Dotychczasowa polityka samorządu, a więc przede wszystkim środki przeznaczane na inwestycje, zdecydowanie nie były wystarczające, by zwalczyć problem zanieczyszczeń i polepszyć przemieszczanie się po mieście.
Obowiązujący Wieloletni Plan Inwestycyjny (WPI) powstawał jeszcze za czasów prezydenta Rafała Dutkiewicza, a tam priorytety były inne. Jako pierwsi pokazaliśmy, że transport zbiorowy był mniej ważny niż zachęcanie do jazdy samochodem, bo na budowę nowych dróg wydawaliśmy więcej niż na budowę torowisk.
W temacie smogu było jeszcze gorzej. Budżet na likwidację pieców wydawał kwoty rzędu kilkunastu milionów zł rocznie. To dlatego liczba mieszkań komunalnych ogrzewanych piecami na węgiel, 18 tys. (osiemnaście tysięcy!), jest olbrzymia.
Te zaległości musimy jak najszybciej nadrobić. Wie o tym prezydent, który diagnozował te problemy tak jak my i w kampanii określił je jako najważniejsze dla Wrocławia.
Czy zapowiadana zmiana nastąpi? My bardzo trzymamy za to kciuki i naszym wnioskiem okazujemy wsparcie dla koncentracji na najważniejszych problemach Wrocławia. Jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się jesienią, bo to wtedy nowe WPI zostanie opublikowane.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Oto nasza proponowana lista inwestycji
Wycenę, poza trzema pozycjami (tam sama kwoty są ważniejsze niż zakres działań), pozostawiamy urzędnikom.
SMOG
- 1. 100 mln rocznie ze środków własnych na program antysmogowy, w szczególności na termomodernizację kamienic, likwidację pieców w mieszkaniach komunalnych, program Kawka
- 2. 10 mln rocznie na sadzenie drzew i krzewów wzdłuż ulic
Uchwała antysmogowa dla Wrocławia zakazuje palenia węglem od lipca 2024 (z nielicznymi wyjątkami). Przed miastem ogrom pracy, by te zapisy obowiązywały w praktyce, a nie tylko widniały na papierze. Dotyczy to przede wszystkim pieców w mieszkaniach komunalnych – tu odpowiedzialność spoczywa bezpośrednio i wyłącznie na władzach miasta.
TRANSPORT
- 3. 50 mln rocznie na remonty torowisk
- 4. Program tramwajowy – jedna linia rocznie na osiedla:
- Jagodno 2020-2021
- Swojczyce 2021-2022
- Ołtaszyn 2022-2023
- Maślice 2023-2024
- 5. Program tramwajowy – uzupełnienie w centrum:
- Słowackiego 2021
- drugi tor na Szewskiej i Grodzkiej 2022
- 6. 30 mln rocznie na program rowerowy i 20 mln rocznie na program pieszy
7. Wnioskujemy też o rezygnację z budowy nowych dróg w tym okresie. Ceny budowy torowisk poszybowały w górę, więc trzeba się skupić jedynie na najważniejszych inwestycjach. Uchwalony niedawno Plan Mobilności podchodzi do sprawy podobnie – budowa nowych dróg została tam wskazana jako mało pilna i mało ważna. Czym innym jest remont nowych dróg wraz z torowiskami, chodnikami i drogami rowerowymi, np. ul. Pomorskiej czy ul. Gajowickiej, który wspieramy.
Lista inwestycji tramwajowych wynika z Wrocławskiego Programu Tramwajowego, poza ulicami Słowackiego, Szewską i Grodzką. Te z kolei są ważne, by umożliwić większą przepustowość tramwajów w ścisłym centrum. Inwestycje w ruchu rowerowy i pieszy to również głos poparcia dla obietnic prezydenta.
Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Photo by Rafał Wachsman on Unsplash