
Czas poprawić bezpieczeństwo rowerzystów!
Wrocławska Polityka Mobilności zakłada, że docelowo nikt nie będzie ginął na wrocławskich drogach. Do tego jednak daleko, o czym przekonaliśmy się w zeszłym tygodniu, gdy śmiertelnie potrącona została rowerzystka na skrzyżowaniu Sanockiej i Ślężnej. Wnioskujemy do policji i urzędu o więcej działań na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów!
Choć nie znamy jeszcze wszystkich ustaleń policji z miejsca zdarzenia, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że rowerzystka jechała drogą dla rowerów i miała pierwszeństwo. Autokar skręcał z drogi głównej w prawo, więc kierowca musiał zgodnie z przepisami ustąpić pierwszeństwa. Musiał, ale tego nie zrobił.
Czy infrastruktura w tym miejscu jest bezpieczna? Naszym zdaniem jest niezła. Przejazd rowerowy jest wyniesiony, a trasa rowerowa jest widoczna. Spełnia to założenia Wrocławskiej Polityki Mobilności, która ma zapis o “projektowaniu inwestycji transportowych w sposób zapewniający bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, w szczególności pieszym i rowerzystom”.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Nie oznacza to, że bezpieczeństwa w tym miejscu nie można poprawić. Zawnioskowaliśmy do Urzędu Miejskiego o dwie rzeczy: wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu na ul. Sanockiej i ustawienie znaku rowerzysta z prawej:
Kluczem do poprawy bezpieczeństwa są jednak działania policji. Choć od lat wrocławska drogówka doskonale wie, że to właśnie nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzyście przez kierowców jest główną przyczyną wypadków z rowerzystami. Zostało to dokładnie opisane w “Raporcie o bezpieczeństwie ruchu rowerowego we Wrocławiu w latach 2007-2011” opublikowanym przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową. Jak czytamy w Raporcie:
Policja i straż miejska powinny koncentrować swe działania tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Szczególny nacisk powinien zostać położony na nadzór udzielania pierwszeństwa przejazdu. Jest to najczęstsza przyczyna wypadków z udziałem rowerzystów i, jak pokazują policyjne dane, stanowi znacznie poważniejszy problem, niż jazda po chodnikach lub przejściach dla pieszych
Mimo to, policja nie prowadzi działań prewencyjnych lub edukacyjnych skierowanych do kierowców. Chcemy to zmienić. Nie tylko na Sanockiej, ale w całym mieście. Bezpieczeństwo rowerzystów we Wrocławiu musi się poprawić! Dlatego wnioskujemy do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu o rozpoczęcie regularnych działań prewencyjnych.

Krzysztof Papierniak
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Chce zmienić Wrocław na bardziej zrównoważony transportowo, dlatego w Akcji Miasto zajmuje się mobilnością. Poza transportem interesuje się również historią Wrocławia i urbanistyką.