Miasto przyjazne pieszym = miasto przyjazne wszystkim
Jesteśmy autorami i realizatorami projektu Pieszy Wrocław, finansowanego przez Fundację Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Od roku badamy możliwości poruszania się po Wrocławiu, biorąc na warsztat bezpieczeństwo i wygodę pieszych. Zebrane przez nas obserwacje wraz z proponowanymi rozwiązaniami zawarliśmy w publikacji Pieszy Wrocław. Dobre praktyki i zestaw rekomendacji dla rozwoju miasta.
Przy pracy nad dokumentem postawiliśmy sobie za zadanie przeanalizowanie miasta, w którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się. Wybraliśmy 5 osiedli – każde inne pod względem wielkości, historii, rodzaju zabudowy, a nawet systemu transportowego, jaki łączy je z pozostałymi częściami miasta, by pokazać różne aspekty ruchu pieszego we Wrocławiu. Z bliska przyglądamy się ulicom na Kleczkowie, Karłowicach, Borku, Starym Mieście i Gaju. Dobrze znamy te miejsca i spacerując po nich wybraliśmy po trzy ulice – różne względem wielkości i rangi w skali miasta, a jednocześnie najbardziej według nas reprezentatywne dla danego obszaru.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Dokument to również zbiór rekomendacji, które można zastosować na wszystkich wrocławskich ulicach. Mamy nadzieję, że to opracowanie będzie początkiem długiej drogi i podręcznikiem dobrych praktyk. Bo piechotą poruszamy się wszyscy – niezależnie, czy jest to podróż z domu na przystanek komunikacji miejskiej, czy ze sklepu do samochodu. Nagrodą w stawce jest miasto przyjazne i nowoczesne – takie, którym można się chwalić i takie, o którym z dumą można powiedzieć: “stąd pochodzę, tu mieszkam, tu pracuję”.
Poczynione przez nas obserwacje powinny być przyczynkiem do większej, bardziej dogłębnej analizy i szerszego opracowania, które powinno powstać przy współpracy wrocławskich urzędników, naukowców, aktywistów i chętnych mieszkańców. Już w środę 27 kwietnia o godz. 10.00, w Infopunkcie Nadodrze (Łokietka 5) odbędzie się oficjalne seminarium zamykające projekt Pieszy Wrocław. Podczas dwugodzinnego spotkania przedstawimy efekty naszych działań, podsumujemy projekt, by następnie, wraz z zaproszonymi gośćmi, zastanowić się nad przyszłością ruchu pieszego we Wrocławiu. Naszymi panelistami będą m.in. oficer pieszy Tomasz Stefanicki, powołany przez nas społeczny rzecznik pieszych Aleksandra Zienkiewicz, Wojciech Kurzyjamski z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Tomasz Jakub Sysło, miejski aktywista oraz Maja Zabokrzycka (Infopunkt Nadodrze). Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy również przedstawicieli Urzędu Miasta, Rad Osiedli i pasjonatów transportu.