
Pieszy Wrocław. Drugi krok.
Zakończyliśmy drugą edycję naszego sztandarowego projektu.
Zakończyliśmy drugą edycję naszego sztandarowego projektu.
Pierwsza w historii Dolnego Śląska uchwała wynikająca z inicjatywy obywatelskiej została podjęta. Głosami wszystkich radnych, poprzez aklamację, przedstawiono marszałkowi województwa kierunki rozwoju kolei aglomeracyjnych i integracji biletowej w największych miastach i obszarach województwa dolnośląskiego.
Powołujemy HUBĘ. HUBA to wrocławski hub aktywistyczny. Jego celem jest edukacja i sieciowanie aktywistów działających dla ochrony klimatu oraz realne wsparcie aktywistów i mieszkańców w przygotowaniu akcji, protestów i projektów proklimatycznych we Wrocławiu.
Prezentujemy społeczną wersję Wrocławskiego Programu Tramwajowego (WPT) 2.0. To zestaw inwestycji tramwajowych, jakie powinno zrealizować miasto w najbliższych latach. Zakres prac wynika z możliwego dofinansowania unijnego.
Ulica Świdnicka to jedna z najbardziej nieprzyjaznych mieszkańcom ulic w centrum miasta. Tylko od początku 2019 roku doszło tam do ponad 150 wypadków i kolizji. Przygotowaliśmy serię filmów o tym jak korzysta się z tej ulicy i jak mogłaby wyglądać…
Rząd spełnił dwa z czterech postulatów, o które walczyliśmy w ramach kampanii społecznej “Chodzi o życie”. Piesi zyskują pierwszeństwo na pasach. Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym zostanie zrównana do 50 km/h niezależnie od pory dnia.
Zebraliśmy ponad 1000 podpisów pod projektem uchwały do Rady Miejskiej wzywającej prezydenta Jacka Sutryka do rozmów z kolejarzami w sprawie honorowania Urban Card w pociągach i ponad 1300 podpisów do sejmiku województwa w sprawie powołania kolei aglomeracyjnej i integracji biletowej…
Wrocławska Mapa Rzemieślników powiększyła swój zasięg o kolejne osiedle. Tym razem na mapie znaleźli się rzemieślnicy z placu Grunwaldzkiego. Systematycznie dodajemy także kolejnych rzemieślników i łącznie mamy ich już około setki.
Rusza nasz podcast. W pierwszym odcinku Akcji Miasto gościmy Agatę Tannenberg, aktywistkę która współtworzyła struktury organizacyjne i strategię medialną Exctinction Rebelion, współtworzyła kampanie na rzecz ochrony klimatu, w tym kampanię na rzecz alarmu klimatycznego we Wrocławiu.
Prezentujemy raport na półmetek kadencji prezydenta Jacka Sutryka. Podsumowaliśmy połowę kadencji w pięciu obszarach tematycznych: Przyroda i Środowisko, Transport, Dialog Społeczny, Dobra Atmosfera i Polityka Klimatyczna.
Akcja Miasto daje Ci wiele możliwości działania – w zależności od tego, ile masz czasu i czym chcesz się zajmować, możesz wybrać funkcję i rodzaje zadań. Zajmujemy się różnymi tematami, dlatego wewnątrz AM stworzyliśmy grupy robocze podzielone tematycznie. Możesz dołączyć do jednej lub kilku z nich. Grupy same ustalają sobie terminy spotkań roboczych – jeśli akurat prowadzimy jakiś konkretny projekt, np. piszemy wniosek lub przygotowujemy happening, spotkania zazwyczaj odbywają się częściej. Wiele rzeczy załatwiamy jednak przez Internet – głównie w grupach na Facebooku.
Swoje zaangażowanie określasz sam – możesz zostać liderem projektu i koordynować prace zespołu lub zgłosić się do wykonania konkretnego zadania (napisania czegoś, przyjścia na event, zrobienia researchu itp.). Dla nas najważniejsze jest, żebyś odpowiedzialnie podszedł do zadania, które zdecydowałeś się wykonać i trzymał się ustalonych terminów.
Średnio raz w miesiącu umawiamy się na spotkania dla wszystkich członków AM. To okazja, aby dowiedzieć się, co słychać w innych zespołach, ale też, aby integrować się z pozostałymi Akcjomiastowiczami. To ważne spotkania, bo w większej grupie łatwiej jest nam ustalać ogólne kierunki działań zgodnie z oczekiwaniami członków stowarzyszenia.
Jeśli nie masz czasu na aktywne działanie w AM, zrozumiemy. Możesz zostać członkiem wspierającym lub pojawiać się przy okazji konkretnych akcji, które Cię interesują. Wszyscy działamy na rzecz Wrocławia, ale każdy w możliwym dla siebie zakresie.