Co z tramwajami na Nowy Dwór, Muchobór, Popowice i Jagodno?
Jak idą przygotowania do budowy linii tramwajowych na Nowy Dwór, Muchobór Wielki, Popowice oraz na ul. Hubskiej? Kiedy rozpoczną się konsultacje społeczne w ich sprawie? Dlaczego prezydent Dutkiewicz mówi, że „Jagodno jest za małe na tramwaj”? Pytamy o to wrocławskich urzędników.
Nie mamy wątpliwości, że budowa tras tramwajowych na Nowy Dwór (i Muchobór Wielki), Popowice (przez ul. Długą i Popowicką) oraz krótkiego łącznika na ul. Hubskiej, to bardzo potrzebne inwestycje. Czekamy na nie z niecierpliwością, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przy okazji budowy torowiska, można wprowadzić więcej zmian w przestrzeni, czyniąc ją wygodniejszą i bardziej bezpieczną. Inwestycji tramwajowej powinny towarzyszyć remonty chodników i likwidacja barier, nasadzenia drzew, stworzenie brakujących przejść dla pieszych, wygodnych tras rowerowych, a być może również likwidacja części sygnalizacji świetlnych i zastąpienie ich np. rondami lub wyniesionymi przejściami dla pieszych.
Warto zaplanować budowę linii tramwajowych tak, by były inwestycjami kreującymi przyjazne otoczenie dla mieszkańców na lata. Dlatego zachęcamy wrocławskich urzędników do jak najszybszego rozpoczęcia konsultacji społecznych ws. dokładnego przebiegu i zmian towarzyszącym budowie tras na Nowy Dwór (i Muchobór), Popowice i na ul. Hubskiej.
Czy Jagodno jest za małe na tramwaj?
Poprosiliśmy też urzędników o uzasadnienie, dlaczego prezydent Dutkiewicz stwierdził, że Jagodno to osiedle zbyt małe, by doprowadzić do niego linię tramwajową. Prosimy o informację publiczną, bo prawo nam to umożliwia. Chcemy lepiej zrozumieć motywację władz miasta.
Mieszkańcy Jagodna dwa razy dziennie stoją w korku, razem z mieszkańcami podwrocławskich miejscowości, którzy przecież mogliby zostawić auto na parkingu Park&Ride i do centrum pojechać szybkim tramwajem. Dotychczas takie rozwiązanie jeszcze we Wrocławiu nie zadziałało. Parkingi wprawdzie istnieją, ale nie spełniają swojej funkcji. Ulica Buforowa mogłaby być pierwszym przykładem, który zadziała, bo tramwaj najprawdopodobniej docierałby do centrum szybciej niż stojące w korkach samochody.
Skoro ulicę Buforowa można rozbudować o kolejne pasy ruchu, to dlaczego budowa linii tramwajowej miałaby być bezzasadna? Być może nie wiemy wszystkiego na ten temat, dlatego poprosiliśmy urzędników o przedstawienie wszelkich analiz, raportów i badań, które wykonali, by sprawdzić, czy połączenie tramwajowe Jagodna z centrum jest uzasadnione.
Czekamy na odpowiedź i zapowiadamy, że będziemy dalej działać w tej sprawie. Zależy nam na sprawnym systemie transportu w mieście, a takiego nie osiągniemy budową nowych dróg wlotowych. Przypomina o tym dokument – fundament miejskiego transportu we Wrocławiu, czyli uchwalona przez radnych w 2013 r. Wrocławska Polityka Mobilności. Można w niej przeczytać, że jednym z najistotniejszych sposobów na realizację celów dokumentu będzie „wstrzymanie się od powiększania przepustowości ulic wprowadzających ruch do obszaru śródmiejskiego oraz stopniowe zmniejszanie przepustowości ulic wprowadzających ruch do centrum”. Jak miałaby się do tego decyzja o poszerzeniu ul. Buforowej i jednoczesnym odłożeniu na półkę projektu linii tramwajowej?
Zdjęcie: Jakub Maciejewski