Carsharing we Wrocławiu? Nie kosztem komunikacji miejskiej!
Za rok ruszy we Wrocławiu wypożyczalnia aut elektrycznych. Według planów magistratu pojazdy będą mogły jeździć po buspasach i drogach wyłączonych z ruchu w Starym Mieście. Naszym zdaniem to niefortunny pomysł, więc zawnioskowaliśmy do prezydenta Dutkiewicza o zmianę planów.
Nie rozumiemy dlaczego urząd miasta chce zezwolić samochodom elektrycznym na korzystanie z buspasów. Dopuszczenie na nich ruchu aut elektrycznych spowoduje opóźnienie tramwajów i autobusów, które już teraz bardzo często jeżdżą spóźnione. W ten sposób nie zachęcimy nikogo do rezygnacji z samochodu i przesiadki do komunikacji zbiorowej. Wypożyczalnia aut wręcz może spowodować, że część pasażerów tramwajów i autobusów zacznie korzystać z aut elektrycznych.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Taka sytuacja miała miejsce w Paryżu, gdzie 60% użytkowników nie posiada własnego samochodu. Przykład stolicy Francji dowodzi, że taki system stanowi przede wszystkim konkurencję dla transportu publicznego. Z kolei w Norwegii rząd przez długi czas dofinansowywał zakup samochodów elektrycznych oraz wprowadził szereg bonusów takich jak specjalne parkingi i zgoda na poruszanie się buspasami. Jednak po kilku latach wycofał się z tego. Jedną z przyczyn były pojawiające się na buspasach korki, które wydłużały czas przejazdu autobusów.
Promowanie komunikacji zbiorowej jest jednym z głównych założeń obowiązującej we Wrocławiu Polityki Mobilności, a umożliwienie wjazdu autom elektrycznym na buspasy stoi w sprzeczności z tym dokumentem. Pamiętajmy, że tylko szybka i punktualna komunikacja zbiorowa jest w stanie rozwiązać problem wrocławskich korków.
Jesteśmy również zdziwieni planami dotyczącymi możliwości jazdy autami elektrycznymi po ulicach wyłączonych z ruchu, takich jak Szewska czy św. Jadwigi. Od lat okolice te części miasta stają się bardziej przyjazne pieszym. Proponowane zmiany to krok w odwrotnym kierunku.
Inne polskie miasta zamierzające uruchomić wypożyczalnie samochodów nie wprowadzają takich przywilejów. W Warszawie założeniem początkowym jest uniknięcie rezygnacji z komunikacji zbiorowej przez mieszkańców. Nikt ze stołecznych urzędników nie zakłada wjazdu aut elektrycznych na buspasy. W Krakowie planowane jest dopuszczenie jazdy na ulicach wyłączonych z ruchu kołowego, jednak z wyjątkiem terenu wewnątrz I obwodnicy, czyli ścisłego centrum miasta.
Doświadczenia i plany innych miast mówią same za siebie. Skorzystajmy z tych wzorców i nie degradujmy komunikacji zbiorowej i ruchu pieszego. Dlatego wnioskujemy o rezygnację z dopuszczenia ruchu aut elektrycznych z wypożyczalni po buspasach i ulicach wyłączonych z ruchu w ścisłym centrum miasta.