
Akcja Miasto zmienia Wrocław w WBO
Jak co roku wzięliśmy udział w składaniu projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jakich zmian chciałaby Akcja Miasto? Prezentujemy wybrane z naszych propozycji.
Ogólnomiejskie
#485, #489, #492 Wydzielenia torowisk na ul. Grabiszyńskiej, Moście Uniwersyteckim i ul. Stawowej
Czas dokończyć dzieło wydzielania torowisk. Zwlekanie nie jest metodą, i tak musi to kiedyś nastąpić, bo szybkie tramwaje to jedyny sposób na korki. Od początku naszej działalności popieramy pełen priorytet dla komunikacji zbiorowej, bo wierzymy, że miasto powinno stawiać na #TramwajeZamiastKorków. Rok wcześniej zgłosiliśmy też ul. Jedności Narodowej — choć projekt nie przeszedł do głosowania, to torowisko zostało wydzielone. Pokazuje to sens tych projektów.
#181 Ul. Ruska dla pieszych
Ul. Ruska między placem Solnym a ulica Kazimierza Wielkiego potrzebuje remontu. To trakt, który ma bardzo duży potencjał – łączy Rynek z węzłem przesiadkowym oraz popularną wśród mieszkańców, bogatą w liczne restauracje i kluby Dzielnicę Czterech Wyznań. Jest tu miejsce na kolejne atrakcyjne usługi w parterach budynków. Metamorfoza ulic Kuźniczej i Oławskiej może zostać powtórzona, z tym że tutaj sukces będzie jeszcze większy.
Zabytkowe WBO
#90 Bunkier w Sercu Szczepina
Projekt zakłada odkopanie wejścia i przystosowanie do użytkowania szczeliny lotniczej na Skwerze Św. Damiana de Veuster, w samym sercu Szczepina. Zapomniany dzisiaj obiekt stać się może punktem wyjścia do budowania tożsamości osiedla, dlatego przy bunkrze stanęłaby tablica upamiętniająca tą część miasta przed II wojną światową oraz pokazująca rolę skweru przy budowie osiedla Szczepin na przełomie lat 60/70.
#333 Uśmiech za uśmiech – odtworzenie kultowego neonu!
Jednym z kultowych neonów w powojennym Wrocławiu był „Uśmiech za uśmiech” znajdujący się na dachu domu handlowego „Podwale”. Neon ten obok „Dobry wieczór we Wrocławiu” był jednym z najbardziej charakterystycznych dla Wrocławia. Podkreślał gościnność miasta i jego otwartość. Dwóch eleganckich panów wymieniających sobie uśmiechy rozświetlały niegdyś jedną z najważniejszych arterii miasta – ulicę Świdnicką. Neony same w sobie należą już do obiektów dawnych – te istniejące poddawane są ochronie. Dlatego zasadne jest także, aby jak utracony zabytek, je odtwarzać.
Neon znany jest z widoków z pocztówek, zdjęć, a nawet filmów. Odtworzenie jego formy jest więc możliwe. Z wymiarów dachu można wywnioskować, że miał ok. 12m długości i ok. 2 m wysokości. Również technologia wykonania neonów jest znana i do dziś istniejące firmy podołają takiemu zadaniu. Z fragmentów filmów znamy także w jaki sposób neon ten był animowany (najpierw pan z prawej, potem z lewej, następnie napis „Uśmiech za uśmiech”.
#641 Odnówmy mozaikowe kwietniki!
30 lat temu pod koniec lat 80-tych ozdabiały plac Solny, a na ławkach ustawionych pomiędzy nimi zmęczony przechodzień mógł chwilę odpocząć podziwiając niezwykłą architekturę i klimat wrocławskiej starówki. Dziś niezabezpieczone niszczeją na podwórku Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.
Kwietniki z placu Solnego, bo o nich tutaj mowa dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mogą odzyskać swoja dawną funkcję i dalej służyć wrocławianom. Uważamy iż „Zabytkowe WBO” to wspaniała okazja by przywrócić kwietnikom ich dawną funkcję.
Odnowione i odrestaurowane kwietniki jako doskonały przykład małej architektury lat 80-tych XX wieku powinny ponownie zaistnieć w przestrzeni miejskiej Wrocławia, cieszyć oko jego mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto turystów.
Nie chcemy sugerować na razie żadnej lokalizacji, gdzie kwietniki i ławki mogłyby ponownie być usytuowane. Z racji swojego modernistycznego wzornictwa świetnie uzupełnią przestrzeń publiczną o tym charakterze. Chcielibyśmy jednak, żeby wyboru miejsca dokonali mieszkańcy i mieszkanki w konsultacjach.
#621 Odbudowa bramy Zaułka Solnego w formie sprzed modernizacji
Brama Zaułka Solnego, w formie prostokątnych filarów połączonych łukiem koszowym, osłoniętym dwuspadowym daszkiem krytym dachówką, w układzie kalenicowym, wrosła w krajobraz tej części miasta i świadomość wrocławian. Dzięki niej mieszkańcy lubili to przejście, mimo konieczności poruszania się po schodach. Nowa brama powoduje zaś negatywne skojarzenia i dla wielu zniszczyła klimat tego miejsca, jego genius loci.
To wrocławianie powinni decydować o tym, co jest dla nich dziedzictwem. Wynika to wprost z Konwencji z Faro (z 2005 r.), która mówi o potrzebie włączania w proces ochrony dziedzictwa społeczności. UNESCO stwierdziło w niej, że opinia społeczności lokalnej jest ważniejsza niż służb konserwatorskich.
Rejonowe
Rejon nr 1 – #616 Drzewa dla Wrocławia – nasadzenia na terenach zabytkowych i w śródmieściu
Projekt obejmuje propozycje nasadzeń w 10 (tyle, ile to możliwe) miejscach centrum i śródmieścia: przy ulicach, na skwerach, w miejscach wyciętych lub niegdyś istniejących drzew. Projekt zakłada posadzenie drzew o wysokości kilku metrów, o obwodzie co najmniej 18-20 cm na wysokości 1 m, o naturalnych koronach (z 1 wyjątkiem – lokalizacja na terenie Szkoły Muzycznej z uwagi na bardzo wąski pas terenu możliwy do wykorzystania).
Rejon nr 5 – #210 Roślinna rewolucja w samym sercu Psiego Pola
Psie Pole przeszło niedawno całkowitą metamorfozę, ale ryneczek jest wciąż mało przyjaznym miejscem do spotkań czy wypoczynku. Przestrzeń pełna betonu zniechęca do siebie mieszkańców. Elementem, który mógłby to zmienić jest ZIELEŃ.
Dlatego proponujemy wprowadzenie w przestrzeń rynku i jego najbliższego otoczenia pięknych kwietników, wiszących konstrukcji kwiatowych na latarniach oraz donic na większą zieleń.
Ważnym elementem będzie rozmieszczenie donic również w obrębie jezdni, wprowadzając tym samym dodatkowe elementy uspokojenia ruchu.
Ponadto projekt zakłada montaż automatycznych hydraulicznych słupków drogowych zapobiegających wjeżdżaniu na teren ryneczku pojazdów do tego nieuprawnionych, umożliwiających natomiast swobodny przejazd pojazdów MPK.
Rejon nr 6 – #563 Przebudowa skrzyżowania Podwale/Dworcowa/Komuny Paryskiej
Skrzyżowanie Podwale/Dworcowa/Komuny Paryskiej jest niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów. Często zdarzają się tam wypadki, szczególnie na przejściu dla pieszych przy ulicy Dworcowej. Dlatego proponujemy poprawę bezpieczeństwa poprzez jego wyniesienie oraz zawężenie wlotów ulicy Komuny Paryskiej i Dworcowej. Postulujemy również przeznaczenie skrajnego lewego pasa ruchu na łuku ulicy Podwale pod zieleń oraz wyznaczenie brakującej zebry w poprzek tej ulicy.
Rejon nr 8 – #57 Park dla Jagodna
Jagodno jako jedyne z wrocławskich osiedli nie posiada urządzonej, publicznej powierzchni zielonej. Stworzenie parku w przestrzeni, która w przyszłości zostanie mocno zurbanizowana przez grodzone osiedla wielorodzinne, ma kluczowe społecznie znaczenie.
Warto już dziś zadbać o wyznaczenie w przestrzeni osiedla przestrzeni służącej wszystkim mieszkańcom okolicznych osiedli mieszkaniowych.
Park jest nie tylko miejscem wypoczynku, relaksu i rekreacji jest również przestrzenią integracji i aktywizacji społecznej. Wpływa na jakość powietrza jakim na codzień oddychają mieszkańcy.
Przestrzeń pod planowane założenie pozwalałaby umieścić w jej granicach takie elementy jak: zieleń wysoką i niską, małą architekturę, plac zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych, trawniki ogólnodostępne, stojaki na rowery, ścieżkę biegową, miejsca postojowe, oświetlone miejsca do spotkań większej grupy osób, miejsce dla małej gastronomi (grille osiedlowe lub sezonowy foodtruck).
Funkcje jakie znalazłyby się w parku, zostałyby oczywiście poddane wcześniejszym konsultacjom społecznym. Przedstawiona w projekcie koncepcja zagospodarowania parku stanowi jedynie preludium do dalszej dyskusji na temat potrzeb mieszkańców osiedla.
Całość realizacji może zostać wykonana w całości lub w etapach, powiązanych z realizacją budowy przedłużenia drogi – ulicy Strawińskiego.
Rejon nr 9 – #608 Brakujące przejścia dla pieszych na placu Powstańców Śląskich
Proponujemy wyznaczenie trzech brakujących przejść dla pieszych na placu Powstańców Śląskich w rejonie skrzyżowań z ulicą Kamienną, Pretficza i północnym wlotem Powstańców Śląskich. Nowe zebry polepszą dostępność pieszą przystanku tramwajowego oraz terenów zielonych na placu.
Rejon nr 12 – #570 Przebudowa feralnego łuku ulicy Legnickiej na placu Strzegomskim
Obok placu Strzegomskiego często dochodzi do wypadków, w których samochody uderzają w bariery energochłonne i lądują na chodniku. Ich przyczynami są nadmierna prędkość oraz źle wyprofilowany lewy pas ruchu ulicy Legnickiej. Proponujemy jej przebudowę i odpowiednie wyprofilowanie jezdni, tak aby nie dochodziło do wypadków.
Rejon nr 12 – #201 Psi wybieg w Sercu Szczepina
Wybieg dla czworonogów na pl. Św. Mikołaja, zbudowany według najnowszych standardów. To zdecydowanie miejsce, którego brakuje na Szczepinie. Skwer na zbiegu ulic Zachodniej i Rybackiej, to punkt, który już teraz jest miejscem spotkań właścicieli psów, a który może stać się wzorcowym przykładem dla innych osiedli. Oprócz budowy wybiegu proponujemy nasadzenia drzew i uporządkowanie terenu elementami architektury krajobrazu. Warto podkreślić też historyczne znaczenie tego miejsca, stawiając tablicę informacyjną ze zdjęciami i historią Przedmieścia Mikołajskiego, które swoją nazwę zawdzięcza Kościołowi Św. Mikołaja, który stał w tym miejscu do końca II wojny światowej.