1 września wracają korki – sprawdź dlaczego [wyniki badań]
Co dla mieszkańców oznacza początek roku szkolnego? Większe korki! Przedstawiamy wyniki badań o tym, jak najmłodsi wrocławianie docierają do szkoły. Wyniki są alarmujące.
W czerwcu na zlecenie Urzędu Miejskiego sprawdzaliśmy, czy drogi do wybranych szkół podstawowych są bezpieczne. Analizowaliśmy placówki przy ulicach: Gałczyńskiego, Inflanckiej, Solskiego i Wietrznej. Jednym z zadań w ramach projektu była analiza wyników ankiet, przeprowadzonych wśród dzieci i rodziców. Pytania dotyczyły m.in. sposobu dotarcia do szkoły, długości drogi do pokonania, jak również stosunku rodziców do chodzenia i jazdy na rowerze.
Co wynika z tych badań?
W klasach 1-3 aż 50% dzieci codziennie jest dowożone samochodem do szkoły. Odsetek tych, którzy autem nie docierają nigdy to zaledwie 7%! Dzieci z klas 4-6 są nieco bardziej samodzielne, choć wciąż w dużej mierze docierają do szkoły samochodem – codziennie 32%, często 12%, od czasu do czasu 25%, nigdy jedynie 14%. Mimo że odległość do szkoły dla 80% dzieci nie przekracza 2 km, tylko 27% dzieci w klasach 1-3 i 42% w klasach 4-6 codziennie chodzi do szkoły pieszo.
Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto i członek rady ds. mobilności przy wiceprezydencie Adamskim jest zaniepokojony tymi wynikami: – Wychowujemy pokolenie, które przemieszczanie się po mieście utożsamia z podróżą samochodem. Zmienić przyzwyczajenia dzieci, gdy już staną się dorosłe, będzie niezwykle trudno. Dużo łatwiej to osiągnąć wśród uczniów podstawówek, którzy zresztą mają do pokonania stosunkowo małą odległość. I tłumaczy, że wyniki badań przeczą temu, co powtarzają przedstawiciele magistratu: – Regularnie słyszymy, że udział podróży samochodem powinien zmniejszać się powoli. Rzeczywistość pokazuje jednak, że jest zupełnie na odwrót: zamiast do tramwajów wrocławianie przesiadają się do samochodów – i to w tempie całkowicie rewolucyjnym! Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kilka, kilkanaście lat temu zdecydowanie więcej dzieci chodziło do szkoły pieszo.
Nie osiągniemy jednak poprawy bez zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Zdaniem wielu rodziców właśnie ono jest problemem. Zapytani, czy ich dzieci są bezpieczne, gdy idą do szkoły pieszo, rodzice aż w 43% udzielili odpowiedzi nie lub zdecydowanie nie. Odpowiedzi na to samo pytanie w kontekście jazdy na rowerze są jeszcze bardziej negatywne i wyniosły aż 62%.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Arkadiusz Kuna z Akcji Miasto, jeden z realizatorów projektu przekonuje: – Bezpieczeństwo dzieci wzrośnie, jeśli więcej z nich wybierze dotarcie do szkoły pieszo lub rowerem. Im więcej pieszych i rowerzystów, tym bezpieczniej – potwierdzają to dziesiątki badań empirycznych z miast całego świata [przykładowe źródła: 1 2 3 4 5 6 7].
Zmian oczekują też sami rodzice, którzy w ankiecie wyraźnie zaznaczyli, że działania ze strony urzędu są konieczne. Ich zdaniem to na urzędnikach spoczywa odpowiedzialność za promowanie chodzenia (76% odpowiedzi tak lub zdecydowanie tak) i jazdy na rowerze (85% odpowiedzi tak lub zdecydowanie tak) wśród dzieci. Pewne działania mają już miejsce – opisywane badania są częścią większego projektu unijnego, w maju urząd promował też dojazdy do szkoły na rowerze – są one jednak za małe w stosunku do skali problemu.
Zdaniem Kuny szersze działania ze strony magistratu są konieczne: – Pierwszym krokiem do zmiany rzeczywistości powinno być połączenie działań edukacyjnych ze zmianami infrastrukturalnymi we wszystkich szkołach podstawowych. Te pierwsze są niezbędne, by przekonać rodziców do posyłania dzieci do szkoły pieszo lub rowerem. Przebudowa newralgicznych miejsc byłaby z kolei dla nich zachętą i dowodem na to, że droga do szkoły staje się coraz bardziej bezpieczna. W efekcie mniej dzieci będzie docierać do szkoły samochodem – stopniowo zaczną znikać konflikty przy parkowaniu, a ruch uliczny będzie mniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. To sprawi, że będzie jeszcze bezpieczniej, więc jeszcze więcej dzieci dotrze do szkoły w aktywny sposób.