Odtworzenie przejścia na Świdnickiej to zmiana na lepsze
Otwarcie przejścia na Świdnickiej jest momentem symbolicznym. Po 40 latach przerwy, mieszkańcy będą mogli przejść przez ul. Kazimierza Wielkiego górą, bez pokonywania schodów. Jest to niewątpliwie zmiana na lepsze, która ułatwi życie osobom z niepełnosprawnościami czy starszym. Gratulujemy władzom miasta świetnej decyzji i zachęcamy: idźmy w tym kierunku. Warto!
Można już korzystać z przejścia dla pieszych w ciągu ul. Świdnickiej, przez Kazimierza Wielkiego. Dzięki temu najsłynniejszy wrocławski trakt pieszy został scalony. Pierwsze dni funkcjonowania przejścia pozwalają mieć nadzieję, że zielone światło dla pieszych będzie się świecić, jak na wrocławskie warunki, dość długo. Jesteśmy przekonani, że wrocławianie, mając do wyboru przejście górą i podziemiem, „zagłosują nogami” za odtworzonym przejściem.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Kolejne miejsca czekają na lepsze standardy
Bardzo cieszymy się, że Wrocław dołącza do grona miast, które ułatwiają przemieszczanie się pieszo. W miastach zachodniej Europy takich rozwiązań jak kładka nadziemna lub przejście podziemne już się nie stosuje, a te istniejące to pozostałości po poprzedniej epoce. Całkiem niedawno w podobnym kierunku zaczęły podążać polskie metropolie, np. Gdańsk i Warszawa. Pozytywne przykłady z Wrocławia to choćby pl. Strzegomski i ul. Bogusławskiego. Jesteśmy jednak dopiero na początku drogi ku pełnej dostępności całego miasta dla pieszych.
Odtworzenie „zebry” w tym miejscu to przywrócenie normalności. Mamy nadzieję, że będzie to jednocześnie wstęp do większych zmian w polityce miasta. Kolejne miejsca czekają na rewitalizację i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań transportowych. Warto poprawić warunki pieszym i rowerom na całym ciągu Świdnicka – Bożego Ciała – Widok. Osoby niepełnosprawne i starsze przesiadające się na tzw. placu Dominikańskim czekają na budowę zwykłych przejść dla pieszych. Ciąg Kołłątaja – Skargi mógłby być reprezentacyjną, zadrzewioną aleją łączącą Dworzec Główny z Rynkiem…
Przygotujmy pakiet zmian
Panie Prezydencie, trzymamy kciuki za dalsze zmiany! Poprawa warunków ruchu pieszego i przyspieszenie komunikacji zbiorowej to recepta na rozwój centrum, sprawdzona choćby w miastach niemieckich i francuskich. Deklarujemy chęć wsparcia Pana w tym procesie. Wspólnie przygotujmy pakiet zmian realizujących wolę mieszkańców wyrażoną w ostatnim referendum. Niektóre z propozycji mogłyby zostać wdrożone już na wiosnę.
Odbudowa przejścia na Świdnickiej to wydarzenie, za które władzom Wrocławia należą się słowa uznania. Jesteśmy przekonani, że to jeden z najważniejszych elementów rewitalizacji całej ulicy Świdnickiej. Korzyści dla wrocławian będą jednak większe, jeśli wdrożony zostanie pakiet kompleksowych zmian w przestrzeni centrum Wrocławia. Ich przygotowanie można rozpocząć teraz, a realizację wiosną 2016 roku.
Nasz opis problemów pieszych we Wrocławiu i propozycje ich rozwiązania znajdziecie tu.
Aleksander Obłąk
Członek stowarzyszenia Akcja Miasto. Współtwórca m. in. projektów “Kolej na Dolny Śląsk”, “Osiedla zapomniane” czy “Tramwaje zamiast korków”. Lider projektów WBO 2013-2016. Studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim.Jakub Nowotarski
Doktor nauk ekonomicznych, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepsze rozprawy doktorskie w 2017 r. Zawodowo zajmuje się modelowaniem ryzyka finansowego. Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akcja Miasto, od 5 lat członek Rady ds. Mobilności przy prezydencie Wrocławia. Lubi planować bycie spontanicznym.Zdjęcie: Arkadiusz Kuna