Poniżej przygotowaliśmy dla was listę polecanych przez nas rowerowych projektów w WBO. Głosując możesz wybrać dwa projekty ogólnomiejskie, dwa rejonowe (jeden mały i jeden duży) i jeden projekt w zabytkowym WBO 2018. Głosowanie potrwa do 1 października 2018.

Nie ma projektu rowerowego w twoim regionie? Sprawdź czy nie warto zagłosować na projekt w innym regionie, który również Tobie ułatwi jazdę rowerem po Wrocławiu

OGÓLNOMIEJSKIE

#4 - Rowerowy Wrocław 2018

ELEMENTY PROJEKTU
  • ul. Różyckiego i Paderewskiego - pasy rowerowe, konieczne dla odseparowania ruchu rowerowego w perspektywie budowy Alei Wielkiej Wyspy i wzmożonego ruchu samochodów
  • ul. Sucha - asfaltowe pasy rowerowe od Dyrekcyjnej do Joannitów, pozwolą połączyć trasę rowerową na Hubskiej z dworcami PKP i PKS oraz infrastrukturą rowerową w ich okolicy
  • ul. Legnicka - dwukierunkowa droga dla rowerów na odcinku od Sokolniczej do Rybackiej po północnej stronie
  • ul. Plac Dominikański - kieszeń i przejazd dla rowerów koło wejścia do hotelu, umożliwiające rowerzystom skręt w Wita Stwosza.
LOKALIZACJA

#7 - Zielona rowerowo-piesza obwodnica Wrocławia, ETAP III

ELEMENTY PROJEKTU
  • Odcinek 1 - ścieżka rowerowa od Ślężnej do Powstańców Śl. 320 m wzdłuż nasypu - przebieg tego odcinka zgodny z projektem Promenady Krzyckiej (Richtera). Projekt ten ma być gotowa do końca pierwszej połowy 2019 r.
  • Odcinek 2 - ścieżka rowerowo-piesza od Legnickiej do Głośnej 250 m wzdłuż nasypu
  • Odcinek 3 - łącznik obwodnicy z Parkiem Tarnogajskim - ścieżka rowerowa (od Armii Krajowej wzdłuż Bogedajna) 70 m
  • Odcinek 4 - ścieżka rowerowo-piesza od Robotniczej do Strzegomska 100 m wzdłuż nasypu
W przypadku gdy któryś z wymienionych odcinków zostanie zweryfikowany negatywnie, środki na jego budowę zostaną przerzucone na odcinek ścieżki rowerowo-pieszej od Popowickiej do Ścinawskiej wzdłuż ulicy Gnieźnieńskiej.
LOKALIZACJA

#367 - Ścieżka rowerowa Krucza - Inżynierska, Etap I

ELEMENTY PROJEKTU
Dwukierunkowa ścieżka rowerowa wzdłuż południowej strony ul. Kruczej z nawierzchnią asfaltową od ronda Vaclava Havla do ul. Gajowickiej
LOKALIZACJA
PLIKI

REJON NR 1

Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#542 - Trasa rowerowa od pl. Teatralnego do ul. Kazimierza Wielkiego

ELEMENTY PROJEKTU
Na ulicy Widok nie ma obecnie infrastruktury rowerowej. Tymczasem stanowi ona kontynuację trasy z największym ruchem rowerowym we Wrocławiu czyli drogi rowerowej na ulicy Powstańców Śląskich. Dzięki pasowi i kontrapasowi rowerowemu na tej ulicy rowerzyści będą mogli bezpiecznie dojechać rowerem z Krzyków do centrum miasta.
LOKALIZACJA
PROJEKTY MAŁE (do 250 000 zł)

#175 - Drogi rowerowe na Sądowej - Etap I

ELEMENTY PROJEKTU
Projekt zakłada budowę dróg rowerowych na ulicy Sądowej, będących przedłużeniem nowych dróg rowerowych z ulicy Grabiszyńskiej w stronę centrum. W pierwszym etapie proponuje się dwukierunkową drogę rowerową po stronie wschodniej, na odcinku od pl. Legionów do ul. Świebodzkiej.
LOKALIZACJA

REJON NR 6

Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#449 - Rowerowe uzupełnienia na Krakowskiej - 205 metrów dla bezpieczeństwa

ELEMENTY PROJEKTU
Projekt dotyczy budowy dwukierunkowej drogi dla rowerów po zachodniej stronie ulicy Krakowskiej, od skrzyżowania z ul. Kościuszki do stacji benzynowej Orlen. Dodatkowo obejmuje usunięcie jednej z dwóch latarni na wysokości stacji benzynowej Orlen (druga znajduje się 3 metry dalej) i przeniesienie trakcji tramwajowej na sąsiednią latarnię, która nie koliduje z ruchem rowerowym oraz pieszym. Budowa drogi dla rowerów pozwoli na bezpieczną podróż z centrum miasta. Obecnie rowerzyści są zobowiązani do podróży dwupasmową jezdnią wraz z autami lub też muszą zmieniać stronę drogi, żeby skorzystać z drogi dla rowerów po wschodniej stronie. Zapewnienie dwukierunkowości będzie dużym ułatwieniem dla osób podróżujących z zachodniej części miasta do centrum - obecnie droga po zachodniej stronie Krakowskiej jest częściowo jednokierunkowa.
LOKALIZACJA

REJON NR 7

Huby, Gaj, Tarnogaj
PROJEKTY MAŁE (do 250 000 zł)

#123 - Rowerem w obie strony po Armii Krajowej - bezpieczna, dwukierunkowa droga rowerowa po południowej stronie - etap I

ELEMENTY PROJEKTU
Wydzielenie drogi rowerowej z asfaltowego chodnika za pomocą odpowiedniego oznakowania poziomego Budowa przejazdu rowerowego albo czwartego wlotu na skrzyżowaniu z Bogedaina Obniżenie krawężników na skrzyżowaniu z Bogedaina Nasadzenia zieleni
LOKALIZACJA

REJON NR 9

Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#477 - Ciąg pieszo-jezdny wzdłuż ul. Sudeckiej

ELEMENTY PROJEKTU
Pomiędzy pasami ruchu na ul. Sudeckiej (od pl. Powstańców Śląskich do al. Wiśniowej) znajduje się obecnie ciąg pieszy, który jest przerwany na wysokości ul. Sztabowej. Proponuje się stworzenie w tym rejonie ciągu pieszo-jezdnego z przejściem/przejazdem przez skrzyżowanie z ul. Sztabową oraz przez pl. Powstańców Śląskich i połączenie z istniejącą drogą rowerową przebiegającą wzdłuż al. Wiśniowej i ul. Powstańców Śląskich.
LOKALIZACJA

REJON NR 10

Grabiszyn-Grabiszynek, Krzyki-Partynice, Oporów, Klecina
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#183 - Chodnik wraz ze ścieżką rowerową od Oporowa (ul. Kwiatkowskiego) do granic miasta Wrocław lub do Mokronosu Dolnego (ul. Stawowa)

ELEMENTY PROJEKTU
Projekt zakłada budowę ścieżki rowerowej i chodnika w jednym z dwóch wariantów - od końca chodnika przy skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i ul. Mokronoskiej do granic miasta Wrocław (ok. 460m); drugi wariant byłby pełnym przedłużeniem do ul. Stawowej w Mokronosie Dolnym (całkowita długość 1100m). Poza zwiększeniem bezpieczeństwa, upłynnieniem ruchu (część osób z okolicznych wsi mogłaby bezpiecznie podróżować rowerem), mieszkańcy Oporowa uzyskaliby dostęp do terenów rekreacyjnych w Mokronosie Dolnym jak i np. dojazdu drogi awaryjnej wzdłuż AOW (miejsce idealne na spacery jak i przejażdżki rowerowe czy na rolkach) czy do klubu fitness w Mokronosie Dolnym. Przy założeniu budowy chodnika betonowego o szerokości 1m (250zł/m^2) i budowy ścieżki rowerowej o szerokości 1m z nawierzchnią asfaltową (270zł/m^2) wariant I kosztowałby ok. 240 000zł, natomiast wariant II ok. 572 000zł.
LOKALIZACJA
PROJEKTY MAŁE (do 250 000 zł)

#89 - Asfaltowa nawierzchnia i chodnik na łączniku ulic Balzaka i Tynieckiej, na Oporowie

ELEMENTY PROJEKTU
Asfaltowa nawierzchnia na łączniku ulic Tynieckiej i Balzaka Chodnik o szerokości co najmniej 1 metra, wzdłuż tego łącznika
LOKALIZACJA

REJON NR 10

Kuźniki, Nowy Dwór, Muchobór Mały
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#339 - Budowa drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Nowodworskiej II etap

ELEMENTY PROJEKTU
Drugi etap drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Nowodworskiej. Połączy ona centrum osiedla Nowy Dwór z infrastrukturą rowerową przy ul. Strzegomskiej i Klecińskiej umożliwiając w ten sposób bezpieczny dojazd do centrum miasta. Projekt zakłada budowę nowej dwukierunkowej drogi rowerowej wzdłuż na odcinku od Wojrowickiej do Strzegomskiej, oraz rozbudowę przejścia dla pieszych przez ul. Nowodworską, o przejazd dla rowerzystów.
LOKALIZACJA

REJON NR 12

Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn., Gądów-Popowice Płd., Szczepin
PROJEKTY DUŻE (do 750 000 zł)

#148 - Chodnik i droga rowerowa ze stacji PKP Kuźniki do sklepu Lidl na ul Bystrzyckiej.

ELEMENTY PROJEKTU
Projekt zakłada budowę chodnika i ścieżki rowerowej na odcinku od Stacji PKP Kuźniki do sklepu Lidl na ul. Bystrzyckiej. Mieszkańcy osiedla Kuźniki od dawna czekają na dogodne dojście do linii autobusowej 136 oraz na bezpieczny powrót do domu w wieczornych godzinach. Na odcinku od Stacji PKP Kuźniki do sklepu Lidl na ul.Bystrzyckiej nie ma chodnika co stwarza duże niebezpieczeństwo.
LOKALIZACJA