Wnioskujemy o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów
Dobrze zaprojektowana infrastruktura jest kluczem do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Dlatego przeanalizowaliśmy dane o wypadkach z ich udziałem i oceniliśmy jakość infrastruktury na skrzyżowaniach z największą liczbą zdarzeń. Na podstawie tej analizy wystąpiliśmy do Urzędu Miejskiego z propozycjami zmian.
Analizowaliśmy dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji dla okresu od 2015 do 2017 roku. Po przygotowaniu listy skrzyżowań udawaliśmy się w konkretne miejsce, obserwowaliśmy ruch przez kilkanaście minut i ocenialiśmy jakość infrastruktury, widoczność na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych, a także zachowania kierowców. Następnie spisywaliśmy uwagi i rekomendacje, których efektem są wysłane przez nas wnioski do Urzędu Miejskiego. Analizie poddaliśmy również skrzyżowania, na których nie dochodziło do wielu wypadków, ale według nas w tych miejscach piesi i rowerzyści mogą nie czuć się bezpiecznie.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!
Naszą najczęstszą rekomendacją w stosunku do przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych biegnących w poprzek ulic podporządkowanych było ich wyniesienie. Dzięki temu przejeżdżający przez nie kierowcy będą zmuszeni do zwolnienia w miejscu, gdzie ustępują pierwszeństwa. Zawnioskowaliśmy do Urzędu Miejskiego o wyniesienie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na 12 skrzyżowaniach. Ponadto na 6 skrzyżowaniach zaproponowaliśmy wykonanie dodatkowego oznakowania poziomego i wymalowanie przejazdów rowerowych na czerwono. Na niektórych skrzyżowaniach przy okazji budowy wyniesionego przejścia i przejazdu wskazane jest również zawężenie całego wlotu ulicy podporządkowanej.
Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną problemem są tzw. zielone strzałki. Mało który kierowca jedzie zgodnie z przepisami i skręcając zatrzymuje się przed sygnalizatorem. Ponadto po nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury, która miała miejsce kilka lat temu, jednoczesne zapalanie strzałki i kolizyjnego z nią przejazdu rowerowego nie jest dozwolone. Tymczasem we Wrocławiu wciąż są skrzyżowania, na których występuje taka sytuacja. Dlatego też wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę programów sygnalizacji i likwidację strzałek skrętu warunkowego na 5 skrzyżowaniach.
Za szczególnie niebezpieczne dla pieszych uznawane są przejścia przez jezdnie z dwoma lub trzema pasami ruchu. Dotychczas we Wrocławiu głównym sposobem poprawy bezpieczeństwa na nich była budowa sygnalizacji świetlnej. Miało to miejsce chociażby na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich z Sokolą. Tymczasem możliwe są inne rozwiązania, co w ostatnim czasie pokazał Kraków [źródło #1, źródło #2]. Na jednym z takich przejść miejscowo zawężono pasy ruchu oraz zamontowano plastikowe słupki, które zmuszają kierowców do przestrzegania ograniczenia prędkości i ostrożniejszej jazdy. Eksperyment krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyniósł efekty. W ciągu 2 miesięcy od wprowadzenia nowej organizacji ruchu na wspomnianym przejściu nie doszło do ani jednej kolizji. Tymczasem od początku 2018 roku było ich tam aż 43. Dlatego też zawnioskowaliśmy do Urzędu Miejskiego o wprowadzenie podobnych zmian we Wrocławiu na skrzyżowaniach Wyszyńskiego z Orzeszkowej, Sienkiewicza z Świętokrzyską i Ślężnej z Dębową.
Wrocławska Polityka Mobilności zakłada, że docelowo nikt nie będzie ginął w wypadkach drogowych w naszym mieście. Dokument ten mówi również o “projektowaniu inwestycji transportowych w sposób zapewniający bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, w szczególności pieszym i rowerzystom”. Aby zrealizować “wizję zero” konieczny jest plan zmian, który będzie konsekwentnie realizowany. Właśnie tak stało się w Jaworznie, które przebudowywało infrastrukturę i w efekcie przez 19 miesięcy nie odnotowało żadnego wypadku śmiertelnego. Czas żeby zarządcy dróg i zarządzający ruchem wzięli odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach!
Projekt finansowany z dotacji Fundacji im. St. Batorego w ramach programu "Demokracja w Działaniu"
Potrzebujemy nawet najmniejszego wsparcia, bo choć jesteśmy organizacją non-profit, to środki te pomogą w realizacji naszych wspólnych celów.
Skrzyżowania z największą liczbą wypadków z udziałem rowerzystów:
Legnicka/Dobra
Trzebnicka/Zakładowa
Legnicka/Białowieska
Borowska/Brzoskwiniowa
Na Ostatnim Groszu/Bystrzycka
Graniczna/Płaska
Armii Krajowej/Borowska
Wiśniowa/Pocztowa
Lotnicza/Szybowcowa
Królewiecka/Warmińska
Weigla/Ślężna
Przyjaźni/Skrajna
Piłsudskiego/Świdnicka
Skargi/Podwale
Borowska/Kukuczki
Brucknera/Olsztyńska
Skłodowskiej-Curie/Plac Grunwaldzki
Robotnicza/Wagonowa
Popowicka/Rysia
Legnicka/Niedźwiedzia
Powstańców Śląskich/Radosna
Kosmonautów/Starogajowa
Skrzyżowania z największą liczbą wypadków z udziałem pieszych:
Wyszyńskiego/Orzeszkowej
Kościuszki/Więckowskiego
Rogowska/Zemska
Piłsudskiego/Świdnicka
Kozanowska/Pilczycka
Wyszyńskiego/Nowowiejska
Pomorska/Dubois
Podwale/Świdnicka
Powstańców Śląskich/Swobodna
Wyszyńskiego/Szczytnicka
Sienkiewicza/Świętokrzyska
Plac Legionów
Hubska/Świętego Jerzego
Skrzyżowania z subiektywnym brakiem bezpieczeństwa:
Ślężna/Sztabowa
Ślężna/Orlen/Komisariat Policji
Legnicka/Środkowa
Kromera/Bydgoska/Most Warszawski
Krzywoustego/Kowalska/Orlen
Świdnicka/Kościuszki
Klecińska/Petuniowa
Wyszyńskiego/Damrota
Kwiatkowskiego/Czekoladowa
Rondo Pileckiego
Legnicka/Głogowska