Projekty polecane w ramach WBO 2015
Od 28 września do 12 października 2015 wrocławianie mogą zdecydować, na co zostanie przeznaczona część budżetu miejskiego. Głosowanie trwa 60 sekund i nie jest potrzebny meldunek. Przedstawiamy listę projektów, które popieramy i uważamy za szczególnie ważne.
#1 – Rowerowy Wrocław – bezpiecznie z osiedli do centrum
Nowe trasy rowerowe na 13 ulicach i zadaszone parkingi na 6 osiedlach.
Szczegóły – www.RowerowyWroclaw2.pl
Dlaczego? To najważniejszy projekt rowerowy. Realizacja #1 to w praktyce “załatanie dziur” w sieci dróg rowerowych i stworzenie wygodnego dojazdu do centrum z kilku dużych osiedli. Promujemy #1, bo chcemy, żeby każdy wrocławianin miał możliwość bezpiecznego poruszania się na rowerze po całym mieście.
Pula do 500 tysięcy:
#21 – Przejście dla pieszych przy Moście Grunwaldzkim, w ciągu bulwaru nad Odrą
Dlaczego? Ten projekt wpisuje się w rewitalizację nabrzeża Odry (m. in. bulwaru Dunikowskiego, bulwaru Kaczyńskich, nabrzeża przy nowym budynku Biblioteki Uniwersyteckiej). Chcemy, by każdy miał możliwość wygodnego przekroczenia jezdni wzdłuż brzegu. Cykl świateł powinien być ustawiony tak, by nie straciła na tym komunikacja zbiorowa.
#59 – Drogi rowerowe na Piłsudskiego i pl. Legionów
Wydzielone trasy rowerowe łączące ul. Świdnicką z placami Legionów i Orląt Lwowskich (odcinek do pl. Orląt będzie zrealizowany w listopadzie, w ramach zeszłorocznego projektu). Będzie to ważny fragment obwodnicy rowerowej centrum, który ułatwi dojazd z zachodu miasta np. do Dworca Głównego czy Przedmieścia Oławskiego.
Dlaczego? To kolejny krok w budowie brakujących tras rowerowych w centrum miasta. Będzie to ważny fragment obwodnicy rowerowej centrum, który ułatwi dojazd z zachodu miasta np. do Dworca Głównego czy Przedmieścia Oławskiego. Całość trasy będzie oddzielona od aut i pieszych.
#747 – Bujaj się muzycznie
Zespół interaktywnych huśtawek na pl. Nowy Targ lub przy niedawno otwartym Forum Muzyki.
Dlaczego? Huśtawki ożywią betonową przestrzeń publiczną. Podobne rozwiązanie w Montrealu po prostu działa – korzystają z tego wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek czy dochody.
#773 – Bezpieczne ulice
Niedrogie zmiany infrastrukturalne, które wyeliminują możliwość znacznego przekraczania prędkości (jazdy 50 – 60 km/h) na lokalnych ulicach (Drukarska, Księcia Witolda, Orla, Kurkowa, Łowiecka, Gwiaździsta, Prusa).
Dlaczego? Na większości wymienionych ulic obowiązuje dziś ograniczenie do 30km/h, ale wielu kierowców jeździ nawet ponad 50. Niewielkie zmiany (np. wyznaczenie miejsc parkingowych na jezdni, wysepki na przejściach dla pieszych, minironda) zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców. Zwycięstwo projektu pokaże też urzędnikom, że wrocławianie chcą czuć się bezpiecznie, poruszając się po ulicach na swoich osiedlach.
#812 – Drzewa dla Wrocławia
200 nowych drzew, głównie w centrum Wrocławia, m. in. na Dmowskiego, Wyszyńskiego, Obornickiej czy pl. Orląt.
Dlaczego? We Wrocławiu, zwłaszcza wzdłuż ciągów ulicznych, brakuje zieleni. Dzięki niej mieszkańcy mogliby odpoczywać w cieniu drzew, powietrze byłoby czystsze, a ulice piękniejsze i cichsze.
Pula do 150 tysięcy:
#22 – Nowe Nadodrze – Skwer Cybulskiego
Dlaczego? Mimo osiedlowego charakteru i już nałożonego ograniczenia do 30 km/h, jezdnia ma szerokość aż około ośmiu metrów, przez co sporo przestrzeni jest niewykorzystane. Poprzez proste zabiegi przestrzenne można pozyskać dodatkowe miejsca do parkowania, stojaki rowerowe oraz przestrzeń dla działających obecnie przedsiębiorstw i zwiększyć atrakcyjność dla powstania nowych oraz uczynić miejsce bardziej zielonym.
#172 – Tramwaj mknie, a nie stoi w korku: wydzielone torowisko na Traugutta
Dlaczego? Bardzo tanim kosztem poprawiona zostanie prędkość i punktualność tramwajów. To najprawdopodobniej najważniejszy projekt związany z komunikacją miejską. Głos na #172 oznacza poparcie większego priorytetu dla tramwajów.