Relacja z Europejskiego Tygodnia Mobilności
Europejski Tydzień Mobilności to kampania organizowana każdego roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jej celem jest zmiana przyzwyczajeń transportowych mieszkańców setek europejskich miast. Głównym działaniem jest promowanie zrównoważonej mobilności, czyli przemieszczania się komunikacją zbiorową, na rowerze lub pieszo. Hasło tegorocznej edycji – Wybieraj. Przesiadaj się. Łącz! – miało zachęcać do świadomych wyborów, sprawdzania różnych możliwości oraz zmieniania i przeplatania ze sobą rozmaitych sposobów i środków transportu, również w trakcie jednej podróży.
Obchody ETM
We wrocławskie obchody ETM włączyło się również Stowarzyszenie Akcja Miasto. Wystartowaliśmy hucznie happeningiem “Kibicujemy Rowerzystom”, który zainaugurował całe wydarzenie.
Dopingując cyklistów chcieliśmy nie tylko wyróżnić i zmotywować do dalszej jazdy osoby, które już na co dzień wybierają rower w codziennych dojazdach, ale także zachęcić do takiej zmiany osoby zmotoryzowane lub korzystające jedynie z komunikacji zbiorowej.
Taką przesiadkę z pewnością ułatwi nasza broszura, a kurs w Wyższej Szkole Rowerowej Jazdy pomoże zdobyć wiedzę praktyczną w zakresie jazdy rowerem w ruchu miejskim.
Pojawiliśmy się również na Dniu Otwartym MPK Wrocław oraz na Pikniku Mobilności, w ramach którego poprowadziliśmy Paradę demonstrującą mnogość alternatywnych sposobów poruszania się – oprócz roweru warto włączyć do codziennych podróży także chodzenie piechotą czy też bardziej niekonwencjonalne sposoby, jak poruszanie się na rolkach lub hulajnodze.
Warsztaty dla dzieci
Chodzenie jako środek transportu było motywem przewodnim warsztatów Pieszo przez miasto – muszę, mogę, czy chcę? skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia prowadziła Społeczna Rzeczniczka Pieszych Aleksandra Zienkiewicz z Akcji Miasto oraz Oficer Pieszy Tomasz Stefanicki z UM Wrocławia. Spotkanie polegało głównie na rozmowie z uczniami na temat typów transportu, czasu podróży, czy skutków nadmiernego używania aut. Zobacz prezentację z warsztatów:
Dzieci, pytane o najbardziej przyjazne do życia, wymarzone przez nie miasto, odpowiadały, że to takie, w którym jest mniej samochodów lub nie ma ich w ogóle. Okazało się też, że większość uczniów do szkoły chodzi pieszo i nie trzeba ich do tego namawiać. Co więcej, potrafiły wskazać plusy takiego rozwiązania, jak np. pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję, czy możliwość porozmawiania z kolegą po drodze. Na koniec dzieci poznały kilka znaków drogowych, mających chronić miejsce dla pieszego, a następnie wyszły na spacer ulicami Menniczą, Wierzbową, Teatralną i Widok, by sprawdzić, czy kierowcy parkują zgodnie z przepisami. Tym, którzy nie stosowali się do przepisów, zostawiali za wycieraczką mandaty uczniowskie. Była to dla dzieci niezwykła frajda!
Ochrona chodników przed parkowaniem
W wielu polskich miastach, w tym we Wrocławiu, poważnym problemem pieszych są auta parkujące na chodnikach. Ustawianie na nich słupków uniemożliwiających kierowcom takie postępowanie, to nie jedyne narzędzie ułatwiające porządkowanie parkowania oraz zwiększania komfortu pieszych. Dlatego we współpracy z Oficerem Pieszym, Tomaszem Stefanickim, stworzyliśmy „Poradnik ochrony chodników”, prezentujący mnogość rozwiązań, dzięki którym nasze ulice mogą stać się lepsze i ładniejsze. Zapraszamy do lektury i korzystania ze wskazówek!
Choć Europejski Tydzień Mobilności zakończył się już wczoraj Międzynarodowym Dniem Bez Samochodu, my do alternatywnych metod podróżowania i do rzadszego korzystania z aut, będziemy namawiać na co dzień. We Wrocławiu, gdzie przestrzeń w centrum miasta jest bardzo ograniczona, promowanie alternatywnych sposobów poruszania się, to jedyna droga, by w mieście żyło się lepiej. Zrównoważona mobilność umożliwia przemieszczanie się większej liczbie osób i jest to rozwiązanie tańsze, zarówno dla miasta jak i mieszkańców, a dodatkowo zmniejszają się korki, bo w konsekwencji na ulicach ubywa aut.
Przy większym udziale podróży pieszych, rowerowych i komunikacją zbiorową, w mieście jest mniej spalin i hałasu, a ulice są bezpieczniejsze, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Zrównoważony transport po prostu czyni miasto bardziej przyjaznym dla ludzi.