
Przenieśmy odrobinę Wiednia do Wrocławia
Wiedeń co roku w światowych rankingach trafia do czołówki miast o najwyższym poziomie jakości życia. Stolica Austrii jest stawiana za wzór w zakresie polityki mieszkaniowej, kwestii bezpieczeństwa czy zieleni. Wrocław mógłby skorzystać z wiedeńskich doświadczeń również w zakresie transportu, a konkretnie: tworzenia w pełni dostępnych i bezpiecznych przystanków tramwajowych. To właśnie w Wiedniu stworzono pierwszy modelowy przystanek, zwany wiedeńskim.
Na czym polega wyjątkowość takiego przystanku? Tworzy się go poprzez podniesienie jezdni do poziomu chodnika, dzięki czemu niwelowana jest różnica wysokości, którą musi pokonać osoba wsiadająca do tramwaju. Przystanki wiedeńskie poprawiają dostępność komunikacji zbiorowej (zwłaszcza dla osób o ograniczonej sprawności), przyspieszają wymianę pasażerów oraz zwiększają poziom bezpieczeństwa. We Wrocławiu w kilku lokalizacjach utworzono takie przystanki, a kolejne są projektowane lub budowane (Traugutta, Hubska) co należy uznać za krok w dobrym kierunku i dobrą decyzję, realizującą zapisy Wrocławskiej Polityki Mobilności i Wrocławskiego Programu Tramwajowego.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!

Duża część (ok. 50) przystanków tramwajowych wciąż jednak pozostaje nie w pełni dostępna i wygodna dla użytkowników, a więc wymaga przebudowy. Przystanki wiedeńskie powinny powstać m. in. na ul. Reymonta (Kleczkowska) , Sienkiewicza (Górnickiego) , Grodzkiej (Uniwersytet) czy Nowowiejskiej (Wyszyńskiego). Lokalizacje zostały konkretnie wskazane przez prof. M. Kruszynę we Wrocławskim Planie Tramwajowym. Piotr Kargul przedstawił te miejsca na poniższej mapie:

Plany inwestycyjne mające na celu budowę przystanków wiedeńskich warto zrealizować w najbliższej kadencji władz samorządowych (lata 2018-2023). Związane z nimi wydatki nie powinny stanowić dużego obciążenia dla budżetu miasta, zwłaszcza po rozłożeniu płatności na 5 lat. Co więcej, doprowadzenie wszystkich przystanków do normalności będzie ogromnym skokiem jakościowym, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak również funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Wniosek o harmonogram budowy przystanków wiedeńskich został przesłany do prezydenta Wrocławia.
AKTUALIZACJA
Dostaliśmy z magistratu odpowiedź na nasz wniosek. Niestety, uznano, że samo stworzenie harmonogramu przekracza możliwości finansowe Gminy Wrocław (budżet na 2018 r. – ok. 4,5 miliarda zł)…
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu wrocławian to kluczowa kwestia, która powinna być widoczna zarówno w bieżących działaniach miasta, jak i planach finansowych na kolejne lata. Dlatego też wkrótce wrócimy do tematu.
