Osiedlowi społecznicy i ruchy miejskie zacieśniają współpracę
Po sukcesie lokalnych społeczników w niedzielnych wyborach Akcja Miasto i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia będą jeszcze ściślej współpracować z przedstawicielami osiedli. Aktywiści miejscy i osiedlowi mają dość proszenia się o normalność, dlatego wspólnie przygotują plan rozwoju Wrocławia oparty o nowe standardy i razem będą się starać o realizację tego planu. Zapraszają też do współpracy wszystkich wrocławian, którzy chcą się angażować w życie miasta.
Zdaniem przedstawicieli AM i TUMW ogłoszenie wyników wyborów do Rad Osiedli to świetna okazja, by pogłębić współpracę między osiedlowymi społecznikami i ruchami miejskimi. Będziemy współdziałać jeszcze mocniej, bo wiemy, że wspólnie osiągniemy więcej. – mówi Agnieszka Imiela, radna Przedmieścia Oławskiego, wiceprezeska Akcji Miasto.
Do tej pory osiedla były marginalizowane. Przez lata miasto skupiało się na wielkich imprezach i szeroko pojętej promocji, zamiast inwestować w drobne, ale niezbędne zmiany w osiedlowej przestrzeni i zapewnienie mieszkańcom normalności. Działamy w ramach Wrocławskiego Forum Osiedlowego po to, by wywalczyć nowy standard rozmowy z mieszkańcami, planowania rozwoju miasta i kształtowania polityki inwestycyjnej – komentuje Joanna Nawrot z Wrocławskiego Forum Osiedlowego, radna osiedla Osobowice-Rędzin.
Zapisz się do naszego newslettera
Chcemy, by wrocławskie osiedla rozwijały się harmonijnie, w sposób dobrze zaplanowany i zrównoważony, w oparciu o wolę mieszkańców. Mamy zamiar wspólnie tworzyć wizję Wrocławia skupioną na inicjatywach osiedlowych i rozwiązywaniu prawdziwych problemów, a nie na igrzyskach. – mówi Aleksandra Zienkiewicz z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i stowarzyszenia miastoDrzew.
Współpraca z ruchami miejskimi dodała nam skrzydeł – przyznaje Monika Glińska ze “Zmieniaj Zakrzów”. – Będziemy w dalszym ciągu zachęcać mieszkańców do angażowania się w życie naszego osiedla i miasta. W niedzielnych wyborach do rad osiedli frekwencja była wyższa niż 4 lata temu, lecz wciąż niezadowalająca. Wierzymy jednak, że w tej kwestii zmiany będą szły w dobrym kierunku, również dzięki pracy społeczników. Aczkolwiek wiele zależy od tego, czy wspomniane rady zyskają większe kompetencje i zostaną umocnione – zwraca uwagę Glińska, świeżo wybrana radna z Psiego Pola-Zawidawia.
Piotr Szymański, wiceprezes TUMW-u:
Zapraszamy do współpracy zarówno doświadczonych radnych i społeczników, jak również osoby nowe w tym środowisku. Wierzymy, że razem stworzymy najlepszy model rozwoju miasta, który będziemy potem wspólnie realizować.