Jak uporządkować parkowanie? Historia sprzed 2 lat
Zastawione chodniki i rozjechana zieleń stały się normą. Jak ucywilizować parkowanie w centrum? Przedstawiamy nasze propozycje sprzed dwóch lat, które prezentowaliśmy władzom miasta.
Ponad dwa lata temu wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia spotkaliśmy się z wiceprezydentem Blujem. Rozmawialiśmy o chaosie parkingowym w centrum miasta. Jak go zakończyć? Odpowiedź na to pytanie przedstawiliśmy na spotkaniu i był nią pakiet 5 równoległych działań.
Dziś też uważamy, że to dobre rozwiązania. Zaproponowaliśmy 5 obszarów działania. Za każdy odpowiedzialna miałaby być inna miejska jednostka:
- Straż Miejska
Zaproponowaliśmy, by codziennie oddelegowany patrol przemierzał ustaloną trasę i skupiał się wyłącznie na parkowaniu. Trasa, którą pokazaliśmy ogranicza się do Parku Kulturowego, bo to wizytówka miasta. Jednocześnie w trasie uwzględniliśmy te ulice, gdzie problem nielegalnego parkowania jest nagminny.
Zgadzasz się, że opisany problem jest ważny?
Nie bądź obojętny. Pomóż nam i udostępnij ten tekst na swoim profilu!Po drugie, mówiliśmy o aktywności Straży Miejskiej na osiedlach. Proponowaliśmy połączenie partycypacji i edukacji, by egzekucja była dopiero ostatecznością. Mieszkańcy mogliby zgłaszać swojej Radzie Osiedla problemowe miejsca, a ta we współpracy z SM prowadziłaby konsekwentne akcje informacyjne.
- Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta
Rozmawialiśmy o poszerzeniu strefy płatnego parkowania. Zgadzamy się w tej kwestii z Oficerem Pieszym i w zasadzie przedstawiliśmy panu prezydentowi dokładnie te same argumenty, które później przedstawił magistrat w konsultacjach społecznych na ten temat (piórem Oficera Pieszego). - Wydział Inżynierii Miejskiej
Nasza propozycja dotyczyła porządkowania parkowania wokół biurowców i parkingów kubaturowych. Chodziło nam głównie o nowe budynki i zapobieganie zamiast leczenia. Praktyka pokazuje, że w okolicach takich generatorów ruchu szybko pojawiają się nielegalnie zaparkowane samochody, np. na zieleńcach i chodnikach. Kluczowa jest tutaj edukacja – sygnał dla pracowników biur, że nie da się zaparkować pod samymi drzwiami. To bardziej efektywne i łatwiejsze niż późniejsza próba zmiany złych nawyków. - Smart city / zarządzanie ruchem
Zarządzanie miejscami parkingowymi w centrum musi być uzupełnione o informację. Tej dziś brakuje, choć mamy w mieście tablice pokazujące liczbę wolnych miejsc na niektórych parkingach. Ta niepełność informacji utrudnia znalezienie najwygodniejszego miejsca i zachęca np. do krążenia dookoła Rynku w poszukiwaniu miejsca na jezdni. - Redakcja wroclaw.pl
Informacja nie powinna ograniczać się tylko do tablic z liczbami wolnych miejsc. Potrzebny jest pakiet działań miękkich, a tu pomocą mogłaby być redakcja portalu wrocław.pl. Chodziło nam o stworzenie polityki informacyjnej dla pakietu parkingowego, w tym: - Artykułu na blogu wyjaśniający problem i znaczenie dla jakości życia wrocławian,
- Podstrony na wroclaw.pl opisującej inicjatywy w ramach pakietu parkingowego,
- Ulotki informacyjne,
- Plan mobilności dla jednostek miejskich wraz z jego wdrożeniem.
Jak wygląda rzeczywistość po dwóch latach? Choć problem bałaganu parkingowego nie został jeszcze rozwiązany, dostrzegamy zmiany na lepsze. Niedawno pojawił się raport z konsultacji społecznych o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce zadecydują o tym ostatecznie wrocławscy radni. To zdecydowanie krok w dobrym kierunku.
Do jakościowej zmiany potrzebne są jednak kompleksowe działania na więcej niż jednym polu. Cały ten proces wymaga koordynacji wielu jednostek, a ta będzie skuteczna jedynie przy odpowiednio mocnym przywództwie politycznym. Nie mamy co liczyć na to, że sami urzędnicy spowodują reformę Straży Miejskiej i sprawią, że ta zacznie działać efektywniej. Skuteczność mundurowych jest fundamentem całej inicjatywy.
Do uporządkowania parkowania w centrum potrzeba decyzji władz miasta. Zyskamy na tym wszyscy (tu znów zgadzamy się z Oficerem Pieszym). Zmiany oznaczają m.in. większe bezpieczeństwo, oszczędność czasu dla kierowców (nawet 30% ruchu w centrum jest w wyniku poszukiwaniu miejsca parkingowego), równe i szersze chodniki, więcej zieleni.