ECC2016 – podsumowanie
Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2016 już za nami! Przez cały maj mieszkańcy 52 miast z 19 europejskich państw przejechali łącznie niemal 4 mln km na rowerach – to dwukrotnie więcej niż rok temu! Polskie miasta zdominowały konkurencję – na podium, tak jak w ubiegłorocznej edycji, uplasowały się Gdańsk, Wrocław i Warszawa. Jak przebiegało Wyzwanie i czy drugie miejsce oznacza, że Wrocław jest już rowerowym miastem?
Tegoroczna edycja EWR była już piątą z kolei, natomiast Wrocław startował w nim po raz drugi, ponownie zajmując drugie miejsce oraz osiągając niemal identyczny wynik jak w ubiegłym roku – odpowiednio 333 566 km (2016 r.) i 334 462 km (2015 r.). Pierwsze i trzecie miejsce również powtórnie trafiło do tych samych miast – zwyciężył Gdańsk uzyskując rekordowy wynik 825 550 km, a “brąz” znów trafił do Warszawy, której tym razem udało się wykręcić 307 144 km.
Do rowerowego kręcenia zachęcało Wrocławian Stowarzyszenie Akcja Miasto we wsparciu portalu wroclaw.pl, pod patronatem Komisji Europejskiej. Oprócz regularnych motywujących postów na profilu Kocham Wrocław, wybieram rower na Facebooku, informacji zasięgnąć można było na specjalnym portalu krecdlawro.pl. W mediach społecznościowych pojawiały się także konkursy z nagrodami, a na szczególny doping aktywistów można było również liczyć “na mieście” – na Bulwarze Dunikowskiego odbyła się wyjątkowa sesja zdjęciowa, a rowerzyści posłuchać mogli zagrzewających do dalszej jazdy haseł. We wtorek 31 maja, na zakończenie EWR, odbyło się śniadanie dla cyklistów jako podziękowanie za zaangażowanie i rewelacyjny wynik. Na zroweryzowanych czekał poczęstunek z Central Cafe i Piekarni Karłowice, soczyste jabłka oraz moc gadżetów.
Oprócz rywalizacji europejskiej, w liczbie przejechanych na rowerze kilometrów ścigały się ze sobą lokalne wrocławskie drużyny oraz zawodnicy indywidualni. W wyzwanie zaangażowało się ponad 3 tysiące mieszkańców, 103 firmy oraz 43 szkoły. Wszyscy do samego końca dzielnie wykręcali rowerowe kilometry dla Wrocławia, przyczyniając się do wspólnego sukcesu. Ci z największym dystansem na koncie otrzymają nagrody – wyróżnieni zostaną najlepsi pracownicy firm z pierwszej 10, studenci 5 najlepszych uczelni oraz dodatkowo 10 zawodników indywidualnych z najlepszymi wynikami w całej wrocławskiej drużynie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 17 czerwca o godz. 13.00 w siedzibie Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
W Wyzwaniu biorą udział miasta, których mieszkańcy dopiero przekonują się do korzystania z roweru w dojazdach do pracy i szkoły. Próżno zatem szukać na liście uczestników miast niemieckich czy holenderskich, które od lat są przyjazne rowerom i stawiają na ten środek transportu. Nie zmienia to jednak faktu, że drugie miejsce “wykręcone” przez wrocławian to powód do zadowolenia. Wynik pokazuje, że mieszkańcy chcą przesiadać się na rower i dzięki temu oszczędzać czas i pieniądze, a przy okazji poprawiać jakość życia we Wrocławiu.
Nasza drużyna liczyła ok. 3000 osób, jednak według szacunków urzędu miasta rower jest środkiem transportu nawet dla 40 000 – 50 000 wrocławian, a liczba ta systematycznie rośnie. To pokazuje, że warto “stawiać na rower” i budować trasy rowerowe, łączące osiedla z centrum. Wrocław ma ogromny potencjał, by być miastem rowerowym – warto w to zainwestować, by za jakiś czas zbierać owoce w postaci bezpiecznych i mniej zakorkowanych ulic, czystszego powietrza i miasta, w którym przyjemniej się żyje. – Przekonuje Aleksander Obłąk z Akcji Miasto, członek rady rowerowej przy wiceprezydencie Bluju.