Akcja Miasto skończyła rok
Dawno, dawno temu, grupę zupełnie obcych sobie osób połączył wspólny cel: zmienianie świata na lepsze. Tym światem okazał się dla nich Wrocław – miasto, które jedni od niedawna nazywają domem, inni w nim dorastali, a wszyscy jednakowo troszczą się o jego losy. Nie chcą stać z boku, być tylko obserwatorami – chcą czynnie uczestniczyć w jego kształtowaniu. “Lepszy świat” w ich mniemaniu, to miasto wolne od korków i smogu, ze sprawnym systemu komunikacji zbiorowej, stosujące zasady zrównoważonej mobilności, dbające o komfort i bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów. Miasto do życia. Miasto dla ludzi.
Powyższa opowieść dotyczy naszego Stowarzyszenia. Dziś z dumą i radością mówimy oficjalnie: Akcja Miasto skończyła rok. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w październiku ubiegłego roku, żeby zdecydować, że chcemy działać wspólnie na rzecz bardziej przyjaznego Wrocławia.
Co udało nam się w tym czasie osiągnąć?
TUP TUP
Tup Tup to piesza “metro” mapa Wrocławia. Chcieliśmy pokazać, że chodząc możemy zobaczyć i odkryć dużo więcej. Sporo ciekawych miejsc jest w zasięgu ręki, a raczej nóg. Zależy nam też na promowaniu ruchu pieszego i by coraz więcej osób świadomie wybierało ten sposób poruszania się po mieście, bo wszyscy na tym zyskujemy.
ROZGRZEJ ROWER NA ZIMĘ
W grudniu przekonywaliśmy, że jazda na rowerze w zimie jest nie tylko możliwa, ale całkiem łatwa i przyjemna, jeśli tylko się do niej dobrze przygotujemy. W rytmie świątecznych piosenek, przebrani za mikołaje, przejechaliśmy przez centrum miasta, by to zademonstrować. Opublikowaliśmy też poradnik zimowego rowerzysty.
WALENTYNKI
“Zakochani we Wrocławiu” to akcja, której celem było stworzenie zbiorowego wyznania miłości do Wrocławia oraz zachęcenie wrocławian do odkrycia kilku jego tajemnic, do zaangażowania się społecznie w życie miasta, jak również do poznania jego historii i znaczenia niektórych zabytków. Ciekawi jesteśmy, czy każdy, kto otrzymał od nas wyjątkową “walentynkę”, podjął wyzwanie, jakie było na niej wyznaczone 🙂
LABORATORIA WBO + MARATONY PISANIA WNIOSKÓW
W lutym angażowaliśmy się w promowanie idei Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Organizowaliśmy warsztaty na Borku, gdzie pomagaliśmy mieszkańcom osiedla zgłaszać projekty do WBO. Przeprowadziliśmy też pierwszy w historii miasta maraton obywatelskości – razem z przedstawicielami magistratu doradzaliśmy i pomagaliśmy aktywnym wrocławianom w pisaniu wniosków do WBO.
RADY PRZY WICEPREZYDENTACH
W styczniu zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w Radach przy wiceprezydentach miasta. Zasiadamy w tych od WBO, rowerów i mobilności. Regularnie spotykamy się na nich z najważniejszymi urzędnikami i innymi aktywistami. Udział w nich to dla nas wyróżnienie i nagroda za wcześniejszy wkład w oddolne działania dla miasta.
ZBIÓRKA ROWERÓW
W lutym oficjalnie zakończyliśmy zbiórkę nieużywanych rowerów dla potrzebujących mieszkańców. Akcję tę rozpoczęliśmy jeszcze we wrześniu, przy okazji promocji projektu “Rowerowy Wrocław” w WBO. Łącznie podarowaliśmy potrzebującym wrocławianom ponad 50 rowerów wyremontowanych przez zaprzyjaźnione serwisy rowerowe za uzbierane 6 tys. zł.
PIESZY WROCŁAW
Od początku maja prowadzimy projekt Pieszy Wrocław. W jego ramach powołaliśmy Społecznego Rzecznika Pieszych i wydaliśmy Raport o ruchu pieszym we Wrocławiu, pierwsze tak obszerne opracowanie na ten temat w Polsce. Działamy na rzecz pieszych, bo najprzyjemniej żyje się w miastach, po których wygodnie się chodzi.
EUROPEJSKIE WYZWANIE ROWEROWE
W tym roku Wrocław po raz pierwszy wziął udział w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym, zajmując 2. miejsce pośród 39 miast. My zachęcaliśmy mieszkańców, żeby kręcili dla Wro! Do sukcesu wrocławskiej drużyny doprowadziło niemal 4,000 wrocławian, którzy wspólnymi siłami wykręcili dystans 334 462 km. Lepszy od nas okazał się tylko Gdańsk. Wyzwanie było jednocześnie częścią rozpoczynającej się wówczas kampanii Kocham Wrocław, wybieram rower.
KOCHAM WROCŁAW, WYBIERAM ROWER
Kocham Wrocław, wybieram rower to kampania, którą przez nieco ponad pół roku prowadziliśmy w naszym mieście zachęcając do zmiany środka transportu na zdrowszy, szybszy, bardziej ekonomiczny i ekologiczny, jakim bez wątpienia jest właśnie rower. Trudno zliczyć, ile osób udało nam się w tym czasie przekonać. Za to z łatwością możemy przedstawić następujące podsumowanie:
- 23,000 użytkowników serwisu wybieramrower.org
- 10,000 rozdanych broszur “O przesiadaniu się na rower” – czyli solidna porcja wiedzy oraz zbiór praktycznych porad i wskazówek
- ponad 13,000 odsłon spotu audiowizualnego
- 3,000 fanów profilu Kocham Wrocław, wybieram rower na Facebooku
- 1,300 rozdanych nagród, m.in w 16 konkursach w mediach
- 100 h udzielonych lekcji w ramach Wyższej Szkoły Rowerowej Jazdy
- 6 przeprowadzonych happeningów rowerowych [1 2 3]
30 KREATYWNYCH WROCŁAWIA
Stowarzyszenie Akcja Miasto znalazło się w gronie 30 najbardziej kreatywnych ludzi i organizacji Wrocławia w ramach plebiscytu organizowanego przez portal wroclaw.pl. Jak twierdzą organizatorzy, należymy do “wrocławian, którzy mocniej chcą, więcej robią, mniej się boją i bardziej ryzykują”. Wyróżnienie było dla nas tym bardziej szczególne, że otrzymane zaledwie po 6 miesiącach działalności!
KOLEJ NA DOLNY ŚLĄSK
W lipcu przeprowadziliśmy akcję Kolej na Dolny Śląsk, bo zależy nam na szybkiej i sprawnej kolei we Wrocławiu i w całym regionie. Zachęcaliśmy mieszkańców do wysyłania wniosku do ministerstwa, w którym prosili o modernizacje i realizacje tras w aglomeracji wrocławskiej. Formularz wypełniło około 1500 mieszkańców. Wręczyliśmy też petycję premier Ewie Kopacz.
DEBATA W MEDIACH
Na łamach mediów regularnie dyskutujemy o problemach miasta. Przekonywaliśmy m.in., że Budżet Obywatelski warto zwiększać [1 2 3], dyskutowaliśmy o wrocławskim referendum [1 2 3], przedstawialiśmy nasz punkt widzenia dotyczący zbyt dużej liczby samochodów w mieście, polemizowaliśmy z panem prezydentem, sprzeciwialiśmy się dewastacji zabytków, apelowaliśmy do kandydatów na parlamentarzystów, żeby nie zaśmiecali miasta reklamami wyborczymi, wnioskowaliśmy o lepszą komunikację zbiorową na Jagodno i Oporów, a ostatnio wyraziliśmy stanowczy sprzeciw wobec zachowań ksenofobicznych.
OPINIOWANIE, KONSULTACJE SPOŁECZNE, WNIOSKI DO URZĘDNIKÓW
Regularnie uczestniczymy w debatach o mieście, spotykamy się z urzędnikami, piszemy wnioski o zmiany. Z tych najważniejszych warto wymienić: uwagi do Programu Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, udział w spotkaniach dotyczących nowego Studium i strategii na 2030, czy współautorstwo uwag na 20 stron do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Wrocławia.
WBO 2015
W październiku promowaliśmy projekt “Rowerowy Wrocław 2” we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Zebraliśmy prawie 7000 głosów i choć to za mało, by projekt został zrealizowany, i tak uważamy to za sukces, bo otrzymane poparcie jest znacznie większe niż nasz wkład w promocję. Projektów zgłoszonych przez nas było znacznie więcej, a do realizacji zostały wybrane m.in.: rewitalizacja ul. Cybulskiego, wielkie litery WROCŁAW, ochrona starych drzew na Borku.
URODZINY: PIERWSZY ROK AM
Przez ten rok udało nam się osiągnąć bardzo dużo. Sami ze zdumienia przecieramy oczy, że tyle zdołaliśmy zrobić. Jednak największym sukcesem i wartością Akcji Miasto bez wątpienia są ludzie – wciąż z tym samym zapałem, pasją i niegasnącym entuzjazmem, niezmiennie udzielającym się innym.
Zdmuchując wspólnie świeczkę na torcie mieliśmy jedno życzenie: by za rok, kolejne urodziny świętować z równie olbrzymią satysfakcją i radością. I najchętniej we własnej siedzibie.
Podoba Ci się to, co robimy? Popierasz nasze działania? Zostań darczyńcą, pomóż nam realizować kolejne pomysły i spełnić marzenia o siedzibie.
Dziękujemy wam, drodzy wrocławianie, że nas śledzicie. Każda interakcja – post na facebooku, email, rozmowa – są dla nas inspiracją i motywacją do dalszego, jeszcze bardziej intensywnego działania.
Kłaniamy się dziennikarzom i dziękujemy za informowanie o naszych akcjach. Pozdrawiamy urzędników i korzystamy z okazji, żeby powiedzieć, że choć czasem się nie zgadzamy, to naprawdę szanujemy ich pracę.
Dziękujemy też za wszystkie wspólne działania Towarzystwu Upiększania Miasta Wrocławia, Wrocławskiej Inicjatywie Rowerowej, Towarzystwu Benderowskiemu, Stowarzyszeniu Ochrony Drzew “miastoDrzew”, Fundacji EkoRozwoju i Dolnośląskiemu Alarmowi Smogowemu.